
A Magyar Újságírók Országos Szövetsége (MÚOSZ) Film- és Tévékritikus Szakosztálya által 1962-ben alapított filmkritikusi díjakat Báron György, a szakosztály elnöke nyújtotta át.
Herskó János külföldi tartózkodása miatt nem tudott részt venni az ünnepségen. A Kossuth- és Balázs Béla-díjas művész a tervek szerint jövõ csütörtökön, a 38. Magyar Filmszemle keretében veszi át az elismerést.
A B. Nagy László-díjat az idén Hajdu Szabolcsnak ítélték, a Fehér tenyér című filmért.
A legjobb rendezés díját Pálfi György kapta, Taxidermia című munkájáért. Rendezõi és operatõri teljesítményéért Szaladják István részesült elismerésben.
A legjobb dokumentumfilm díját Litauszki János vehette át a Cérnaszálon című filmért, a legjobb kisjátékfilm díját pedig Szirmai Mártonnak ítélte a grémium, a Szalontüdõ című alkotásért. A legjobb kísérleti mű kategóriában Szemzõ Tibort tüntették ki, Csoma-legendárium című munkájáért.
A legjobb elsõ filmért Kocsis Ágnes, a Friss levegõ rendezõje vehetett át elismerést.
A legjobb nõi fõszereplõnek járó díjat Nyakó Júlia kapta a Friss levegõ című filmben nyújtott alakításáért. A legjobb férfi fõszereplõ Czene Csaba, Trócsányi Gergely és Marc Bischoff lett, a díjat a Taxidermia című filmben mutatott teljesítményükkel érdemelték ki.
A legjobb nõi epizódalakítás díját Stanczel Adélnak ítélték, szintén a Taxidermia című filmben nyújtott alakításért. A legjobb férfi epizódalakításért Gheorghe Dinicát jutalmazták, aki a Fehér tenyér című alkotásban szerepelt.
A filmkritikusok különdíját, a Herminamezõ című filmért, a tavaly márciusban elhunyt Halász Péternek ítélték.
Az ünnepségen átadták a Simó Sándor Alapítvány díját is, amelyet minden alkalommal egy pályakezdõnek ítélnek oda. Az elismerést Lakos Száva egyetemista vehette át Pálfi György filmrendezõtõl, az alapítvány kuratóriumának tagjától.
A rendezvényen Csákvári Géza filmkritikus értékelte a magyar filmszakma elmúlt évét. Hangsúlyozta: M. Tóth Géza Maestro című alkotásának Oscar-díjra jelölése rávilágít arra, hogy Magyarországon nagyobb figyelmet kellene fordítani az animációs kisfilmekre és az ilyen alkotások moziba kerülésére.
(MTI)
Ha hozzá kíván szólni, jelentkezzen be! |
Még senki sem szólt hozzá ehhez a cikkhez! Legyen Ön az első! |