A Magyar Nemzeti Filmarchívum fennállásának 50. évfordulóját ünneplő fesztivál nyitóestjén Victor Sjöström 1930-ban készült, Egy szeretnivaló hölgy című filmjét vetítik Bánky Vilma főszereplésével, valamint bemutatják Garas Márton 1919-ben készült Twist Oliver című filmes adaptációját is. Ez utóbbi alkotás a belgrádi archívumból idén előkerült két magyar némafilm egyike - áll az összegzésben. A tájékoztató szerint a fesztivál látogatói Kertész Mihály Amerikában rendezett, Magyarországon soha nem látott két filmjével is megismerkedhetnek.
A bolognai archívumból érkezik az a felújított némafilm, amely Dante Isteni színjátékának Pokol című részéből 1911-ben készült. A nemzetközileg is elismert Bois d'Arcy-i archívum pedig Jean-Pierre Melville 1969-ben készült, Árnyékhadsereg című filmjével vendégeskedik a fesztiválon.
A seregszemlén kortárs alkotásokat is bemutatnak. A társadalmi értékváltozást jeleníti meg két film is: a koprodukcióban készült horvát Armin és A csapda című szerb alkotás.
A brazil Alice háza című filmben bemutatott család hétköznapi élete, vágyai és csalódásai nem különböznek más családok mindennapjaitól, bárhol is éljenek a világon. A Miss Gulag című dokumentumfilm a mai Oroszország megváltozott gulagbeli szokásairól, az új elítéltek gondjairól szól.
A Vakfény ugyancsak dokumentumfilm, a Himalája megmászására induló, nem látó gyerekekről, az életüknek sikert, értelmet, emberi kapcsolatokat és örömöt adó küzdelemről szól.
A fesztiválon legendás magyar klasszikus alkotásokat is bemutatnak: levetítik Fábri Zoltán Hannibál tanár úr című, 1956-ban készült alkotását, valamint Az aranyembert Korda Sándor rendezésében. A nézők összeállítást tekinthetnek meg a Balázs Béla Stúdió hatvanas évek elején készült rövidfilmjeiből is - áll az ünnepi rendezvényről szóló közleményben.
Az ismertetőben az évforduló kapcsán felidézik, hogy az 1957-ben alapított intézmény legfőbb tevékenysége az első évtizedekben a filmtörténeti és -elméleti publikációk megjelentetése volt, amit az intézmény elnevezése is kifejezett: Magyar Filmtudományi Intézet és Archívum. Ebből lett később a Magyar Filmintézet.
A 80-as évek vége óta elsősorban az archívumi tevékenység határozza meg az arculatát, a filmes és egyéb külön gyűjtemények gyarapítása, felújítása és az ezekben őrzött értékek terjesztése. A gyűjtemények közül megkülönböztetett helyet kapnak a magyar filmes gyűjtemények, nemcsak a játék-, de a híradó-, dokumentum- és animációs alkotások is - olvasható a tájékoztatóban.
Ha hozzá kíván szólni, jelentkezzen be! |
Még senki sem szólt hozzá ehhez a cikkhez! Legyen Ön az első! |