BELÉPÉS Regisztráció Elfelejtett jelszó
RSS
Hírlevél:  OK
Nemzetiségi Filmszemle
Dátum: 2010. március 4., csütörtök, 21:24
A Nap és a Hold című dokumentumfilm nyerte az első díjat a VI. Nemzetiségi Filmszemlén, amelyet csütörtökön rendezett az MTV Kisebbségi Műsorok Szerkesztősége az Uránia Nemzeti Filmszínházban.

A Nap és a Hold című dokumentumfilm nyerte az első díjat a VI. Nemzetiségi Filmszemlén, amelyet csütörtökön rendezett az MTV Kisebbségi Műsorok Szerkesztősége az Uránia Nemzeti Filmszínházban.

A versenybe került 19 alkotásból három tagú szakmai zsűri választotta ki a három legjobbat. Klein Judit szerkesztőségvezető tájékoztatása szerint az első díjat A Nap és a Hold című 26 perces, színes dokumentumfilmnek ítélték oda. Dömötör Péter és Horváth Éva munkája kettős portré, egy jól szituált budai értelmiségi nő és egy bódvalenkei munkanélküli cigányasszony szép, emberi története.
A második díjat egy lengyel-magyar művészházaspár mindennapjait bemutató 25 perces film, Dömötör Péter és Szabó Judit Ábel Debrecenben című alkotása kapta.
 
Daróczi János Tatárszentgyörgytől Tatárszentgyörgyig című, cigánytémájú alkotásáé lett a harmadik díj. A 37 perces dokumentumfilm nyomon követi a Magyar Gárda 2007-es tatárszentgyörgyi zászlóbontásától a gyilkos indulatok fölkorbácsolásáig tartó eseménysort.
 
Ombudsmani különdíjjal ismerte el Kállai Ernő, a nemzeti és etnikai kisebbségi jogok országgyűlési biztosa, a filmszemle fővédnöke Gugán Iván Janjevo a szívekben című munkáját, amely a legrégibb horvát diaszpóráról, a XIII. században Koszovóba, a Pristinától 20 kilométerre fekvő Janjevóba települt horvátokról szól. Az egykor ötezer főt számláló közösség mára háromszázra apadt, történetüket meséli el a film.
 
A mustra fő vendége idén Románia volt. A budapesti Román Kulturális Intézet különdíjában Ambach Mónika Schwäbische Kleinigkeiten/Apró sváb dolgok című háromperces "poénfilmje" részesült, amely a magyarországi németek nyelvi kincsét, identitáskeresését és hagyományőrzését mutatja be három humoros jelenetben.
 
A szerkesztői különdíjat Antala Zsuzsanna, az MTV szlovák műsorainak szerkesztője érdemelte ki Visszatérés című portréfilmjéért és eddigi pályafutása elismeréseként.
 
(MTI)

Hozzászólás
Ha hozzá kíván szólni, jelentkezzen be!
Hozzászólások
Még senki sem szólt hozzá ehhez a cikkhez!
Legyen Ön az első!
Keresés:  KERESÉS
alma: csak szólok, hogy...
Galéria
 
Ide jöhet majd a bemutatkozó szöveg
Bemutatkozó
 
Ide jöhet majd a bemutatkozó szöveg
Anekdoták
Miután Heltai Jenő nem kérhetett szabadalmat szellemes mondásaira, sűrűn érte az a „megtiszteltetés", hogy ötleteivel mások neve alatt találkozott.
 
Borogyin a híres orosz zeneszerző egyszer, amikor elment otthonról, egy cédulát tett az ajtajára ezzel a feírattal: „Egy óra múlva jövök haza."
Aforizmák
„Ha kacagok a földi dolgokon, azért van, hogy ne sírjak."
George Gordon Byron
Az oldalt fejlesztette és üzemelteti az Ergo System
Művészeti Szakszervezetek Szövetsége
Művész-világ