25 éve halt meg George Cukor
Dátum: 2008. január 23., szerda, 7:57
„Dolgozz keményen, hogy minden munkád könnyednek hasson" – így hangzott a magyar származású George Dewey Cukor ars poeticája. A My Fair Lady Oscar-díjas rendezője huszonöt évvel ezelőtt, 1983. január 24-én hunyt el.

New Yorkban, magyar zsidó bevándorlók gyermekeként született 1899. július 7-én. Korán a színház bűvkörébe került, sokszor óráit is elbliccelte, hogy belógjon a délutáni előadásokra. Segédrendezőből küzdötte fel magát a Broadway nagy direktorai közé, innen csábította el az új tehetségeket kereső filmipar.

A Paramount stúdióval hamar összekülönbözött (azt vette zokon, hogy egyik filmjét Ernst Lubitsch újrarendezte), s előbb az RKO Pictures, majd az MGM filmvállalathoz szerződött. Az 1930-as években olyan kasszasikereket forgatott, mint az Egy válás számlája Katharine Hepburnnel, a Vacsora nyolckor vagy a Fiatal asszonyok (ezért jelölték először Oscar-díjra). Megrendezte a David Copperfield, a Rómeó és Júlia és A kaméliás hölgy filmváltozatát, utóbbi címszerepét Greta Garbo alakította. A kétarcú nő című romantikus vígjáték főszerepére is őt választotta, ám a közönség nem díjazta a filmcsillag műfajváltását, s a svéd díva elkeseredésében örökre hátat fordított a filmvászonnak.

Cukor a harmincas évek végére a legjobban fizetett rendezők közé emelkedett, ekkoriban született a hét Oscarra jelölt Gázláng, Ingrid Bergmannal. 1937-ben őt kérték fel az Elfújta a szél megrendezésére, de David O. Selznick producer a forgatás előtt néhány nappal az állandósult nézeteltéréseik miatt kirúgta. 1954-ben készítette első színes filmjét, a Csillag születik (A Star Is Born) című musicalt Judy Garlanddal. 1960-ban a Marilyn Monroe-val forgatott Szeressünk! megbukott, annál nagyobb sikert aratott viszont a My Fair Lady. Az angyali Audrey Hepburn főszereplésével készült musicalt 12 kategóriában jelölték a filmvilág legrangosabb kitüntetésére, ebből nyolcat meg is kapott, s végre a rendező is magához szoríthatta a régen kiérdemelt Oscar-díjat.

Cukor élete végéig dolgozott, 1975-ben ugyan hatalmasat bukott az első szovjet-amerikai koprodukcióval, A kék madárral, a balsiker azonban nem szegte kedvét és ezután is több tévéfilmet rendezett.

Az elhivatott rendező korán megfogadta: csak színvonalas irodalmi alapanyagból dolgozik („ha csak egyetlen rendező marad, aki nem maga írja a filmjeit, az én leszek") és ehhez tartotta is magát. Elsősorban a színészvezetésben remekelt, filmjeiben 21 színészt jelöltek Oscar-díjra s közülük 5 át is vehette. Főként a színésznőkkel tudott bánni, de a „nők rendezője" jelző ellen hevesen tiltakozott.

Az ünnepelt bonviván Cukor, akit magánéletében nem a női nem rajongójának ismertek, hatalmas art deco kastélyban élt, hírességektől hemzsegő fogadásain Hollywood krémje élvezte a jó ételeket és az érdekes társaságot. George Cukort Los Angelesben érte a halál, szívinfarktus következtében.

(MTI-Panoráma - Perge Zita, Sajtóadatbank)

Hozzászólás
Ha hozzá kíván szólni, jelentkezzen be!
Hozzászólások
Még senki sem szólt hozzá ehhez a cikkhez!
Legyen Ön az első!
Keresés:  KERESÉS
Galéria
 
Ide jöhet majd a bemutatkozó szöveg
Bemutatkozó
 
Ide jöhet majd a bemutatkozó szöveg
Anekdoták
Örkény István a XX. század derekán alkotott. Az akkori kor (főként a politikai réteg) nem nagyon ismerte el munkásságát, sőt, nem nagyon kedvelte azt. Ezért aztán Örkény úgy döntött, hogy önként felhagy hivatásával, s megpróbálkozik az újságírással.
 
Tanguy apó műkereskedésének kirakatába gyakran ki voltak téve fiatal művészek munkái. Egy járókelõ megpillantott a kirakatban egy Cézanne csendéletet, mely négy almát ábrázolt. Betért a kis üzletbe, s megkérdezte, mennyibe kerül a kirakatban lévõ kép?
Aforizmák
„ Higgy azoknak, akik az igazságot keresik, de légy óvatos azokkal, akik azt állítják, hogy meg is találták."
André Gide
Az oldalt fejlesztette és üzemelteti az Ergo System
Művészeti Szakszervezetek Szövetsége
Művész-világ