Megnyílt a 77. Ünnepi könyvhét
Dátum: 2006. június 9., péntek, 9:01
Parti Nagy Lajos író köszöntőjével megnyílt a 77. Ünnepi könyvhét és az 5. Gyermekkönyvnapok ötnapos országos rendezvénysorozata csütörtök délután Budapesten.

„Létezik, sőt virágzik az irodalom, ergo létezik, sőt virágzik a könyvhét" - fogalmazott az író, aki köszöntőjében kiemelte: az egész könyvhetet a gyermekeknek ajánlja.

Mint Parti Nagy Lajos az országos rendezvény központi helyszínén, a fővárosi Vörösmarty téren elmondta: „Az ő kezükben van a jövő gyenge ága, mit az önző jelen fűrészével magunk alatt vágni(...) elég nagy ostobaság. Volna." Az író szerint „ha ez az ország kicsit is törődik a saját jövőjével, akkor minden pénzt, energiát, szeretetet, odafigyelést a gyerekekbe fektet."

Az ünnepi könyvhét csaknem 300 új könyvét megemlítve, a magyar kortárs irodalomról azt mondta, hogy mennyiségi probléma „aligha van, szerintem minőségi sincs, (...) csak annyi, hogy az irodalom, pláne a kortárs, eleve probléma, (...) addig jó, amíg probléma".

A Vörösmarty téri megnyitóra összegyűlt hallgatóság Parti Nagy Lajos beszéde előtt és utána a szikrázó napsütésben az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság tűzoltózenekarának előadását figyelhette. A megnyitót követően az érdeklődők percek alatt elárasztották a tér és a környező utcák 160 könyves pavilonjának 232 hazai és külföldi könyvforgalmazóját.

A könyvsátrakat jövő hétfőig érdemes felkeresni, a kiadók nagy kedvezményekkel várják az olvasókat.

„Soha nem látott kiterjedésű könyvhét lesz a mostani" - fogalmazott Zentai Péter László, a fesztivált szervező Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülésének (MKKE) vezetője egy múlt heti sajtótájékoztatón.

A június 8. és 12. között zajló kortárs magyar irodalom ünnepének nevezett programmal párhuzamosan szervezik az 5. Gyermekkönyvnapokat is.

Az idei év stratégiai célja, hogy a rengeteg programmal - az eddigieknél is több vidéki helyszínen - újra tömegeket vonjanak be az ünnepi könyvhét rendezvényeibe - mondta, a MKKE elnöke.

Budapesten más helyszíneken is szerveznek programokat a könyvfesztivál apropóján: Óbuda főtere mellett a Liszt Ferenc téren, a Ráday utcában, valamint a Móricz Zsigmond körtéren is lesznek irodalommal kapcsolatos rendezvények - koncertek, felolvasások, közönségtalálkozók.

Az ünnepi könyvhét gondolata 1927-ben született a neves zsurnaliszta és művészettörténész Supka Géza ötletéből. Első alkalommal két évvel később rendeztek könyvfesztivált a budapesti Vörösmarty téren - az idén 77. életévébe lépett sorozat szinte példanélküli Európában és a világon is.

Több tucat irodalmi díjat adtak át csütörtökön a 77. Ünnepi könyvhét alkalmából Budapesten az Aranytíz Művelődési Központban.

A csütörtöktől hétfőig tartó könyvhetet és gyermekkönyvnapokat szervező Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülésének (MKKE) Szép Magyar Könyv 2005 versenyén négy kategóriában - különdíj, közönségdíj, a MKKE díjai és oklevelei - vehettek át elismeréseket. Az idei versenyben 68 kiadó 153 könyvvel indult.

A Szép Magyar Könyv 2005 verseny kilenc különdíját adták át elsőként: többek között a Sólyom László köztársasági elnök adományozott díjat Török Gyöngyinek, a Gótikus szárnyas-oltárok a középkori Magyarországon című könyvéért. Gyurcsány Ferenc miniszterelnök és Demszky Gábor főpolgármester is különdíjakat adományozott. Az ő nevükben munkatársaik Kass János grafikusművésznek, illetve Saly Noéminek, a Törzskávéházamból zenés kávéházba című könyv szerzőjének adták át az elismerést.

A Szép Magyar Könyv 2005 verseny közönségdíját ítélték oda Mészáros László: A Duna című kötetéért. A Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülésének elismeréseiben - díjaiban és okleveleiben - közel harmincan részesültek.

Az ünnepélyes díjátadón vehette át a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumának minőségi könyvesboltokat elismerő Hermész-díját a miskolci Szinvapark Bevásárlóközpont Líra könyvesboltja, valamint a fővárosi Vince könyvesbolt.

A fiatal illusztrátorok munkásságát elismerő Gara Arnold-pályázat idei díjazottjait három kategóriában jutalmazták. Első díjat nyert Csilléri Orsolya, Nádas Alexandra és Nágel Kornél.

A csütörtöki rendezvényen első ízben adták át az Artisjus Irodalmi-díjakat. Az Artisjus Magyar Szerzői Jogvédő Iroda Egyesület által életre hívott Artisjus Irodalmi Alapítvány kuratóriuma két kategóriában honorálta az elmúlt év kiemelkedő, különösen értékes alkotásait. Radnóti Miklós „első, valóban teljes" életrajzáért nagydíjban - hárommillió forintban - részesült Ferencz Győző író, irodalomtörténész.

Az Artisjus Irodalmi-díj ösztöndíját - egymillió nyolcszázezer forintot - öt szerzőnek ítélték oda: Bernicky Évának, Borbély Szilárdnak, Dragomán Györgynek, valamint Jónás Tamásnak és Temesi Ferencnek.

(MTI)
Hozzászólás
Ha hozzá kíván szólni, jelentkezzen be!
Hozzászólások
Még senki sem szólt hozzá ehhez a cikkhez!
Legyen Ön az első!
Keresés:  KERESÉS
Galéria
 
Ide jöhet majd a bemutatkozó szöveg
Bemutatkozó
 
Ide jöhet majd a bemutatkozó szöveg
Anekdoták
Henrik Ibsen, a nagy drámaíró egy alkalommal Rómában sétálgatott, amikor fölkeltette érdeklődését egy plakát, amelyet nagy tömeg bámult. Közelebb ment, de észrevette, hogy nincs nála az olvasószemüvege.
 
Kodály Zoltán azon kevesek közé tartozott, aki nem félt Rákosi Mátyástól. Egyszer egy ünnepi fogadáson a „bölcs" vezér rosszallóan mondta Kodálynak:
Aforizmák
„ Túlságosan okosnak lenni szinte már illetlenség"
Gorkij
Az oldalt fejlesztette és üzemelteti az Ergo System
Művészeti Szakszervezetek Szövetsége
Művész-világ