Könyvfesztivál - Átadták az Aegon-díjat Barnás Ferencnek
Dátum: 2013. április 21., vasárnap, 21:40
A XX. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál vasárnapi zárónapján vette át Barnás Ferenc író az Aegon Művészeti Díjat, ezt megelőzően kihirdették a Te is olvasol, ugye? című ifjúsági pályázat eredményét.

A hárommillió forinttal járó, nyolcadik alkalommal odaítélt irodalmi díjat Barnás Ferenc Másik halál című regényével nyerte el, amelyet 28, tavaly újonnan megjelent szépirodalmi mű közül választott ki a zsűri.

Barnás Ferenc az elismerés átvétele után elmondta, könyve a jelenről szól, arról a világról, amelyben élünk, az Aegon Művészeti Díj pedig a figyelemről. Ez a válság idején különösen sokat jelent, mert a kortárs magyar irodalomban a figyelem megszerzéséért folyik a munka - fűzte hozzá.

Egy hivatásos menekülő címmel megírt laudációjában Keresztury Tibor író, a díj zsűrijének tagja emlékeztetett: tizenöt évig "gyűltek a cetlik", mire Barnás Ferenc első regénye megjelent, mára pedig "saját nyelvet és formát öltve a kortárs magyar irodalom egyik karakteres, összetéveszthetetlen írói világát teremtette meg" a díjazott.

Barnás Ferenc személyében egy "brancsokon és táborokon kívül maradt", "a nyájszellemtől mentes", "üdítően szabad és független író" nyerte el az elismerést - fogalmazott. Keresztury szerint a Másik halál "kiforrott, teljesen egyedi attitűdöt, hangot, egyéni látásmódot hoz a mai prózánk folyamába".

A Kalligram Kiadó gondozásában megjelent kötet az író negyedik regénye, amely egy ötvenes évei elején járó pesti férfi története barátságról, széthullásról, városokról, külső és belső utazásokról. Barnás Ferenc 1959-ben született Debrecenben, Budapesten él. Volt vagonkirakodó, hivatásos sofőr, dolgozott bányában, élt utcazenélésből külföldön, tanított egyetemen, jelenleg az Ernst Múzeumban teremőr.

Az Aegon-díj idei zsűrijét Tarján Tamás vezette, tagjai voltak Arató László, a Magyartanárok Egyesületének elnöke, Csobánka Zsuzsa drámapedagógus, E. Csorba Csilla, a Petőfi Irodalmi Múzeum főigazgatója, Keresztury Tibor író, Valuska László szerkesztő és Zachár Zsófia műfordító. A tízes listára Bán Zsófia Amikor még csak az állatok éltek, Fehér Béla Kossuthkifli, Ferdinandy György Pók a víz alatt, Györe Balázs Barátaim, akik besúgóim is voltak, Karafiáth Orsolya Kicsi Lili, Kemény István A királynál, Márton László M.L., a gyilkos, Szvoren Edina Nincs és ne is legyen, valamint Végel László Bűnhődés című kötete került föl.

A díjátadót megelőzően hirdették ki a Te is olvasol, ugye? című ifjúsági pályázat eredményét. A Supka Géza Alapítvány és a Magyar Lapkiadók Egyesülete 2013 tavaszán indította el olvasásnépszerűsítő irodalmi pályázatát középiskolás korú fiatalok számára, akiknek Grecsó Krisztián Csak egy tánc című novellájáról kellett kritikát írniuk.

A 227 pályamű közül a döntőbe jutott tíz írást Für Anikó színművész, Kányádi Sándor költő és Horváth Gergely szerkesztő, riporter, rádiós műsorvezető értékelte. A pályázat nyertese Kaczkó Enikő, a gyulai Erkel Ferenc Gimnázium 11. évfolyamos tanulója lett, akinek édesanyja vette át a 150 ezer forint értékű táblagépet, az Aegon Magyarország Zrt. felajánlását.

Lafferton Kálmán, Supka Géza Alapítvány elnöke a díjátadó után bejelentette, hogy a Múzeumok éjszakája mintájára szeptember 13-án szeretnék megrendezni az Olvasás éjszakáját, amelynek során könyves boltok várnák hajnalig az érdeklődőket változatos programokkal.

(MTI)

Hozzászólás
Ha hozzá kíván szólni, jelentkezzen be!
Hozzászólások
Még senki sem szólt hozzá ehhez a cikkhez!
Legyen Ön az első!
Keresés:  KERESÉS
Galéria
 
Ide jöhet majd a bemutatkozó szöveg
Bemutatkozó
 
Ide jöhet majd a bemutatkozó szöveg
Anekdoták
„Évekkel ezelőtt Illyés Gyula Kegyenc című darabját mutattuk be a Madáchban. Gyula bácsi az egyik próbát meglátogatta és kérte: ne tiszteljük annyira a darabját.
 
Shaw nyomtatott meghívót kapott egyik hölgyismerősétől, akit különösebben nem kedvelt.
Aforizmák
„ A ráncoknak csak a mosoly helyét lenne szabad mutatniuk. "
Mark Twain
Az oldalt fejlesztette és üzemelteti az Ergo System
Művészeti Szakszervezetek Szövetsége
Művész-világ