A sértegetés művészete
Dátum: 2006. január 17., kedd, 8:14
Sértegetés-lexikonnal rukkolt elő két olasz férfi, Giovanni Casalengo és Guido Toffi. A szerzők 2800 tirádát gyűjtöttek össze Dantétól Boccaccióig, Goldonitól Pasoliniig. Az anyagot azonban nemcsak az irodalom klasszikusainak műveiből szemezték ki, hanem az újságírói és zenei nyelvezetből is. Bekerültek a kötetbe „gyöngyszemek" az internetes fórumokból és naplókból úgyszintén - írta a Corriere della Sera című olasz napilap.

A sértegetést, mint művészetet, Jorge Luis Borges argentin író határozta meg egyik könyvében, és egyik leghíresebb példája Shakespeare Lear királyában található. Kent hercege minősíti a következőképpen Oswaldot, Goneril udvarnokát: „Gazember, tányérnyaló, háromöltözékű... piszkos harisnyájú, tükörmászó, kotnyeles, felpiperézett bitang" (Vörösmarty Mihály fordítása).

A kritika úgy értékeli, hogy a sértegetések között vannak ugyan szellemesek, és ezekből ihletet meríthetnek a politikusok is, de bekerültek a kötetbe olyanok is, amelyekben a művészet még csak nyomokban sem található meg, közönségesek, tiszavirág életűek és nem mozgatják meg a képzeletet.

(MTI-Panoráma)

Hozzászólás
Ha hozzá kíván szólni, jelentkezzen be!
Hozzászólások
Még senki sem szólt hozzá ehhez a cikkhez!
Legyen Ön az első!
Keresés:  KERESÉS
Galéria
 
Ide jöhet majd a bemutatkozó szöveg
Bemutatkozó
 
Ide jöhet majd a bemutatkozó szöveg
Anekdoták
A népszerű színész hajnali három körül ért haza a filmforgatásról. Fáradtan sóhajtott föl, amikor végre megállt a belvárosi bérház előtt. Kereste a kulcsait, majd döbbenten jött rá: azok bizony otthon maradtak, a másik kabátja zsebében.
 
Egy újságíró megkérdezte Mark Twain-t, igaz-e, hogy már hosszabb ideje dolgozik egy nagyobb lélegzetvételű színdarabon.
Aforizmák
„ Jobb elkárhozni, mint egyedül üdvözülni."
Henri-Frédéric Amiel
Az oldalt fejlesztette és üzemelteti az Ergo System
Művészeti Szakszervezetek Szövetsége
Művész-világ