Fél évszázada halt meg Milne
Dátum: 2006. január 31., kedd, 12:12
Ötven éve, 1956. január 31-én halt meg Alan Alexander Milne, Micimackó szülőatyja. Milne ismert volt színpadi szerzőként is, több mint huszonöt színdarabot írt. A fiú hazajön című darabját Magyarországon a Kis Színház mutatta be 1948-ban. Számos regényt, novellát és verset írt, a Micsoda négy napból angol film készült. Az 1927-ben kiadott Now we are six (Hatévesek lettünk) című verseskötete szintén sikert aratott.

Milne 1882. január 18-án született Londonban, egy skót származású családban. A brit fővárosban töltötte gyerekkorát két fiútestvérével, szülei tanárok voltak. Milne a Trinity College-ban tanult, később ennek az iskolának a könyvtárára hagyományozta a Micimackó kéziratát.

Első irodalmi próbálkozásai a Punch szatirikus hetilapban jelentek meg, s tanulmányai befejeztével itt lett szerkesztő-helyettes. 1913-ban feleségül vette Dorothy Daphne de Selincourt-t, majd megszületett Christopher nevű gyermekük. Igen, az ismerősen csengő név, Christopher Robin, azaz Róbert Gida - Milne saját gyermekét írta bele világhírű regényébe, a Micimackóba. Bár ismert pacifista volt, besorozták a királyi hadseregbe és Franciaországban szolgált, élményeiből született 1934-ben kiadott Peace With Honour című regénye. A két háború között publikált művei nagy sikert arattak és az 1924-ben kiadott When We Were Very Young (Amikor még kicsik voltunk) versgyűjtemény meghozta a világhírnevet is.

                                 

Roppant népszerűségét azonban a minden korosztály számára üdítő olvasmányt jelentő Micimackóval szerezte. A Winnie-the-Pooh 1925 karácsonyára jelent meg először nyomtatásban, a London Evening News hasábjain, könyv alakban 1926 októberében adták ki. Magyarországon Karinthy Frigyes fantasztikus humort sugárzó fordításában először 1935-ben jelent meg. A könyvet szinte minden nyelvre lefordították, még eszperantóra és latinra is. A latin fordítás érdekessége, hogy egy magyar polihisztor, a végül Brazíliában letelepedett Lénárd Sándor műve, és holt nyelvtől szokatlan módon sokáig szerepelt az amerikai bestseller-listán is. A Micimackót sokszor színpadra vitték, a Walt Disney Stúdió szívmelengető rajzfilmet készített belőle.

A Micimackó a XX. században kiadott száz legnépszerűbb könyv rangsorában az elegáns tizenhetedik helyet nyerte el, s az eladott példányszámok listáján is mindig az élvonalban van. Csak az 1985-ös orosz fordításból három és félmillió kelt el, az ugyanabban az évben megjelent latin fordítás pedig az Egyesült Államokban megjelent idegen nyelvű könyvek sorában az első lett. A Micimackó A Nagy Könyv című magyar olvasásnépszerűsítő mozgalomban bekerült a legjobb 12-be, újszerű és nagyon frappáns tévés "átiratát" Alföldi Róbert készítette el, felvonultatva a magyar színjátszás nagyjait.

Természetesen a csekélyértelmű medvebocs és barátai, Nyuszi, Malacka, Kanga, Zsebibaba, Tigris, Füles és Bagoly tökéletes emberi karakterek, a százholdas pagonyban zajló történetekben magunkra ismerhetünk, kissé nevetséges erényeinkre és nemkívánatos gyarlóságainkra. A kedves kis állatfigurák és barátjuk, azaz a játékállatok tulajdonosa, Róbert Gida beférkőzött az ifjú és kevésbé ifjú szívekbe és örökre bekerült minden könyvespolcra. Milne később megírta a Micimackó folytatását, a Micimackó kunyhója (The House at Pooh Corner) 1928-ban jelent meg. A Micimackó-könyvek elmaradhatatlan kísérői Ernest H. Shepard illusztrációi.

A Walt Disney filmprodukció sikerének titka is abban kereshető, hogy hű maradt a szöveghez, a mesekönyves kerethez és a klasszikus Shepard-rajzfigurákhoz. A Disney cég egyébként 2001-ben nem kevesebb mint kétszáznegyven millió fontért 2026-ig, a szerzői jog lejártáig teljes egészében megszerezte a népszerű mesehőssel kapcsolatos rajzfilmkiadási és egyéb jogokat.

Minden művének sikere eltörpült a Micimackó-könyvek mögött, hallhatatlanná ez a kedves kis játékállat tette. Milne tulajdonképpen nem is gyerekeknek írta a műveit, fiának például sose olvasta fel verseit, történeteit, inkább Wodehouse-t, kedvenc szerzőjét igyekezett megszerettetni Christopherrel. A szeretet kölcsönös volt, Wodehouse is Milnét nevezte kedvenc írójának.

Milne 1952-ben agyműtéten esett át, hátralévő éveit mozgássérülten élte le sussexi otthonában, idejét főként olvasással töltötte. Hosszú betegség után 1956. január 31-én halt meg.

Christopher Robin Milne, az író fia nem igazán akart Róbert Gida lenni. 1996-ban bekövetkezett halála után az angol lapok arról írtak, hogy nem sok örömét lelte a játékállat-birodalom vezérének szerepében. Szüleivel állítólag nem tartott túl szoros kapcsolatot, nem tudott szabadulni a rá osztott szereptől, amivel élete során folyton azonosították. Önéletrajzi vallomása kissé illúzióromboló, de mindez nem von le a művek értékéből és töretlen népszerűségéből.

Számos ország már tanrendjébe is bevette Milne művét, a Berkeley Egyetemen kötelező olvasmány. Az okoskodó medvéről és barátairól szóló történetek nemzedékről nemzedékre minden olvasni szerető ember kedvencei. Népszerűségét mutatja az is, hogy 1995-ben rekordáron, 6750 font sterlingért kelt el a Christie,s árverésén a Winnie-the-Pooh első kiadásának egy példánya, az író kedvenc játékmackóját pedig egy 1996-os aukción 4600 fontért vették meg.

(Panoráma - Bognár Anna, Sajtóadatbank)

Hozzászólás
Ha hozzá kíván szólni, jelentkezzen be!
Hozzászólások
Még senki sem szólt hozzá ehhez a cikkhez!
Legyen Ön az első!
Keresés:  KERESÉS
Galéria
 
Ide jöhet majd a bemutatkozó szöveg
Bemutatkozó
 
Ide jöhet majd a bemutatkozó szöveg
Anekdoták
Baja: 1950. A bácskai városban szereplő Rodolfo és Latabár Kálmán kisétál reggel a piacra. Gusztálják a szép gyümölcsöt, zöldséget, baromfit, végül megállnak egy termetes asszonyság standja előtt. A néni háztáji tojást árul.
 
A nagy színésznek egy darabban fel kellett olvasni egy levelet, ezért sosem tanulta meg a levél szövegét. A fiatal, kezdő színész, aki a levélhozó inast játszotta, úgy gondolta, megtréfálja híres kollégáját és a jelenetbe a megírt levél helyett egy üres papírt vitt be.
Aforizmák
„ A hülyeség magánügy, amíg el nem mondjuk senkinek."
George Bernard Shaw
Az oldalt fejlesztette és üzemelteti az Ergo System
Művészeti Szakszervezetek Szövetsége
Művész-világ