Herendi porcelánokból nyílt kiállítás Gül Baba türbéjénél
Dátum: 2019. június 4., kedd, 5:33

Több mint 200 dísz- és használati tárgyat, köztük számos ritkaságot vonultat fel a Herendi Porcelánmanufaktúra Porcelánra festett kultúrák című kiállítása, amely pénteken nyílt meg a Gül Baba Kulturális Központban.

Miközben a magyarság tisztelettel emlékezik hőseire, a török-magyar együttélés nem csupán a mohácsi csatát vagy az egri várvédőket jelenti, hanem számos kulturális emléket is - emlékeztetett a kiállítás megnyitóján Varga Mihály pénzügyminiszter, a II. kerület országgyűlési képviselője.

Mint felidézte, Gül Baba türbéje a török és a magyar kormány példaértékű együttműködésében újulhatott meg a közelmúltban.

A cél az volt, hogy a Gül Baba Kulturális Központ ne csupán az emlékezés helye legyen, hanem váljon vonzó közösségi térré és turisztikai célponttá. A látogatottsági adatokból kiolvashatóan ez a törekvés sikerrel járt - számolt be a miniszter, hozzátéve: a török-magyar kapcsolatok gazdasági, kulturális és oktatási téren egyaránt kiemelkedően jók.

Varga Mihály hangsúlyozta, hogy a Herendi Porcelánmanufaktúra "Magyarország egyik büszkesége", melynek termékeit a világ minden pontján ismerik.

A most megnyílt tárlat azért különleges, mert a bemutatott porcelánok kelet és nyugat kultúrájának az összefonódására emlékeztetnek: a kiállított tárgyakon japán, kínai, indiai és török motívumok egyaránt megfigyelhetők - közölte Varga Mihály.

Szalai István, a Gül Baba Türbéje Örökségvédő Alapítvány vezérigazgatója elmondta: az alapítvány célja, hogy egy olyan pezsgő kulturális központ jöjjön létre a Rózsadomb lankáin, amely kulturális és ifjúsági programjaival a magyar és a külföldi látogatók számára egyaránt érdekes lehet.

Ehhez a porcelán kiváló alapanyag, hiszen mind a magyar, mind a török kultúrában a tradicionális értékeket testesíti meg - emlékeztetett Szalai István, kiemelve: a tárlat anyagában mind magyar, mind a török vagy más országokból érkező látogatók találhatnak újdonságokat.

Simon Attila vezérigazgató arról számolt, be hogy az általa vezetett Herendi Porcelánmanufaktúra Zrt. mára a világ legelismertebb porcelángyártójává vált.

A manufaktúra kiemelt célja, hogy a Herendi porcelán hordozta értékeket bemutassa a nagyvilágban, ezért tavaly például a világ nyolc országában állították ki kincseiket Tokiótól Madridig - közölte Simon Attila.

A szervezők tájékoztatása szerint a pénteken megnyílt tárlaton megtekinthető lesz többek között az a tulipános kollekció is, amelyet Serdar Gülün isztambuli születésű művész tervezett a Herendi Porcelánmanufaktúra számára.

A kiállítás legújabb darabja a Leopárdos váza, Vida Sándor mesterfestő alkotása; a 370 munkaóra alatt elkészített díszvázát 2018-ban mutatták be.

A Porcelánra festett kultúrák című tárlat szeptember 30-ig ingyenesen látogatható a Gül Baba Kulturális Központban, ezt követően pedig Isztambulban is bemutatják majd.

(MTI)

Hozzászólás
Ha hozzá kíván szólni, jelentkezzen be!
Hozzászólások
Még senki sem szólt hozzá ehhez a cikkhez!
Legyen Ön az első!
Keresés:  KERESÉS
Galéria
 
Ide jöhet majd a bemutatkozó szöveg
Bemutatkozó
 
Ide jöhet majd a bemutatkozó szöveg
Anekdoták
1937-ben meghívtak néhány magyar művészt Londonba, VI. György koronázására. A meghívottak között volt Aba-Novák Vilmos is.
 
A híres amerikai írónő, Dorothy Parker nyilatkozta egyszer: – Szeretem a martinit, de legfeljebb kettő pohárral.
Aforizmák
„ Az igazságokat gyakran kell ismételni, mert a tévedéseket is gyakran ismétlik."
Goethe
Az oldalt fejlesztette és üzemelteti az Ergo System
Művészeti Szakszervezetek Szövetsége
Művész-világ