A grották groteszk jelene
Dátum: 2006. január 4., szerda, 11:23
Az év végi ünnepekre Rómába utazó turistákat kellemetlenül érintette, hogy nem tekinthették meg Néró egykori palotájának kiásott és rekonstruált maradványait. Néró császár hajdani palotáját, a római Oppiusz-dombon épült Domus Aurea-t (arany ház, palota) 1970-en kezdték megszabadítani a rárakódott romoktól, földtől és akkor kezdődtek az épület nagy részének rekonstrukciós, helyreállító munkálatai is.

1999-ben nagy ünnepség keretében nyitották meg az elkészült építészeti remeket - 32 szobája, fürdője, istállója azóta is az egyik nagyon vonzó római látnivaló. Annál is inkább, mert felújították a falait díszítő freskókat is.

Kevéssé ismert, hogy amikor a reneszánsz korában felfedezték a mély szinteken, az olaszok által barlangnak, grottának nevezett termekben az ép freskókat, a grotta szóból származtatták a groteszk szót, ma használatos jelentésétől eltérően, kimondottan a falfestményekre vonatkoztatva.

Az idei tél beálltával Buttiglione olasz kultuszminiszter szomorúan jelentette be, hogy a Néró-palotát be kell zárni. Az ok: a szakértők megállapították, hogy a csodálatos freskókat, de az épület vakolatát is kikezdte a nedvesség, ami olykor lecsorogva egész árkokat vájt a meszes falakba, falképekbe. Az elengedhetetlen megóvási műveletek minimálisan 5 milliót igényelnének, a megnyitáshoz szükséges teljes helyreállítás hozzávetőlegesen 130 millió euróba kerülne. Ennek egyelőre nincsenek forrásai, mert a tárca jövő évi költségvetését nemhogy növelték volna 2006-ra, hanem 48 millióval még csökkentették is.(MTI)

-szj-

Hozzászólás
Ha hozzá kíván szólni, jelentkezzen be!
Hozzászólások
Még senki sem szólt hozzá ehhez a cikkhez!
Legyen Ön az első!
Keresés:  KERESÉS
Galéria
 
Ide jöhet majd a bemutatkozó szöveg
Bemutatkozó
 
Ide jöhet majd a bemutatkozó szöveg
Anekdoták
Egyik hazai körútján Caruso néhány ezer lírát utaltatott át magának egy kisváros postahivatalába. Amikor a címére érkezett pénzért jelentkezett, az akkurátus postamester sehogy sem volt megelégedve az énekes személyi igazolványaival.
 
Borogyin a híres orosz zeneszerző egyszer, amikor elment otthonról, egy cédulát tett az ajtajára ezzel a feírattal: „Egy óra múlva jövök haza."
Aforizmák
„Nem szabad szégyenkeznünk, ha beismerjük tévedésünket, mert ez azt mutatja, hogy bölcsebbek vagyunk ma, mint tegnap voltunk."
Jonathan Swift
Az oldalt fejlesztette és üzemelteti az Ergo System
Művészeti Szakszervezetek Szövetsége
Művész-világ