Új helyszínen a Mini Fesztivál
Dátum: 2007. január 17., szerda, 8:27
Új helyszínen, a budapesti Művészetek Palotájában rendezik meg az idén a Mini Fesztivált, a négy koncertet magában foglaló, január 26-án kezdődő esemény programjában ősbemutató és több magyarországi bemutató is szerepel - közölte a háromnapos sorozatot szervező Magyar Zeneművészeti Társaság.

A kortárs magyar és európai zenét bemutató fórumot korábban a pesti Vigadóban, tavaly pedig az Eötvös Loránd Tudományegyetem jogi karának dísztermében rendezték meg. Az idei helyszín a Fesztivál Színház lesz.

A Mini Fesztivált 1989-ben azzal a céllal hozta létre az azóta elhunyt Durkó Zsolt zeneszerzõ, hogy lehetõséget teremtsen a kortárs zene értékes és ritkán hallható kompozícióinak elõadására. A rendezvényen az évek során több mint félezer új művet mutattak be, a hazai alkotók szerzeményei mellett 16 ország 73 zeneszerzõjének 81 kompozíciója szólalt meg.

A szervezõk tájékoztatása szerint a 19. Mini Fesztivál négy hangversenye közül az elsõ több generáció művészeit vonultatja fel: Durkó Péter, Gulya Róbert, Zombola Péter a fiatalabb zeneszerzõi nemzedéket képviseli, a koncert legidõsebb mestere pedig a kilencvenöt esztendõs Pongrácz Zoltán.

Kocsár Miklós szaxofonra és hárfára komponált Fantáziája elõször szólal meg Magyarországon.

Huszár Lajos műve, a négy énekszólistára, vegyes karra, orgonára és ütõhangszerekre készült Passió január 27-én, õsbemutatóként hangzik el. A szenvedéstörténetet a zenemû három formarészre tagolja. Szövege szabadon válogat a négy evangéliumból, amit kiegészít néhány ótestamentumi zsoltár-szakasz és középkori passió-vers.

Az esti kamarakoncert műsorának java az elmúlt évtized zeneszerzõi termése, ilyen Dragony Tímea trombita-zongora darabja, Decsényi János vagy Sugár Miklós számos dala, Farkas Ferenc kórusműve. E friss kompozíciókat mintegy ellenpontozza a két évtizeddel ezelõtt készült kórusmű, Hollós Máté darabja, illetve a már négy-öt évtizeddel ezelõtt papírra vetett két kompozíció, Bozay Attila I. vonósnégyese és Szokolay Sándor Két balladája.

A Mini-Fesztivál kamara-, illetve kórusművei után január 28-án zenekari mûvek kerülnek mûsorra. A fõszereplõ a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara, Pál Tamás vezényletével.

Bánkövi Gyula műve magyarországi bemutatóként hangzik el, Dubrovay László Vonós szimfóniája 2005-ben, Bartók emlékére készült. A műsor második része a magyar zeneszerzés korábbi évtizedeire tekint vissza: Durkó Zsolt Magyar rapszódiája - két klarinétra, cimbalomra, zenekarra - 1965-ös dátumot visel, Sugár Rezsõ 1974-ben kelt Epilógusa hagyományos nagyzenekari mű.

(MTI)
Hozzászólás
Ha hozzá kíván szólni, jelentkezzen be!
Hozzászólások
Még senki sem szólt hozzá ehhez a cikkhez!
Legyen Ön az első!
Keresés:  KERESÉS
Galéria
 
Ide jöhet majd a bemutatkozó szöveg
Bemutatkozó
 
Ide jöhet majd a bemutatkozó szöveg
Anekdoták
Az évek senki fölött sem múlnak nyomtalanul, s egyre gyakrabban fordul elő, hogy kisebb-nagyobb panaszokkal föl kell keresniük az orvost. Így tett Dobsa Sándor is, aki az idősebbek számára egyet jelent a Stúdió 11-gyel, s kiváló zongorakísérőként a fiatalok előtt sem ismeretlen.
 
J. S. Bach rajongott az orgonákért. Amikor eljátszotta legújabb műveit a hangszeren, hallgatósága mindig álmélkodva figyelte a mester virtuóz technikáját.
Aforizmák
„ Az igazság nem tesz annyi jót a világgal, mint amennyi bajt okoz a látszata."
La Rochefoucauld
Az oldalt fejlesztette és üzemelteti az Ergo System
Művészeti Szakszervezetek Szövetsége
Művész-világ