Misckolc, az opera fővárosa
Dátum: 2007. június 25., hétfő, 8:29
Különleges operákat, különleges előadásokat és különleges helyszíneket egyaránt kínált programjaiban a vasárnap este befejeződő Bartók+Párizs 2007 Miskolci Nemzetközi Operafesztivál, amelynek programjait csaknem 180 ezren látták a június 13-ai kezdés óta.

Bartók kifogyhatatlan tárháza a művészi inspirációnak, a legkülönbözőbb módon dolgozták fel, adták elő műveit a világban, és mindez viszonyítási pont lehet egy művészeti fesztivál életében - fogalmazott Bogyay Katalin, az Oktatási és Kulturális Minisztérium szakállamtitkára a rendezvényt záró sajtótájékoztatón Miskolcon, vasárnap.

A szakpolitikus elmondta: van egy olyan operafesztivál a világon, jelesül Miskolcon, amely célul tűzte ki azt, hogy a kelet-közép európai kultúrák találkozóhelye legyen. Vannak olyan városok a világon, amelyek neve hallatán az embernek azonnal a kultúra jut eszébe, „azt kívánom, hogy a Miskolci Operafesztivál egy bejáratott névvé válhasson a világon" - tette hozzá a nemzetközi kapcsolatokért felelős szakállamtitkár. Bogyay Katalin fontosnak tartja azt is, hogy fiatal művészeket, a jövő sztárjait meg lehessen ismerni ezen a fesztiválon, nekik pedig presztízs legyen egy miskolci bemutatkozás.

Bogyay Katalin megemlítette azt is, hogy a szaktárca a lehetőségeihez mérten továbbra is támogatja majd a miskolci rendezvényt, már csak azért is, mert a kultúra mostanra húzóágazattá vált a városban.

Káli Sándor, Miskolc polgármestere a sajtótájékoztatón arról szólt, hogy sokakban a közelmúltig Miskolc egy lepusztult acélvárossal volt egyenlő, de mára ez a kép jelentősen megváltozott, hiszen a város kultúrát épít.

Az idei operafesztivál mérlegét megvonva Bátor Tamás fesztiváligazgatója elmondta: 57 operát, koncertet, balettet láthatott a közönség 15 helyszínen.

A Miskolci Nemzeti Színház négy játszóhelyén kívül templomokban, a miskolctapolcai barlangfürdőben, az aggteleki Baradla-barlangban, az edelényi Coburg-kastélyban is felcsendültek Bartók művei és a francia opera nagyjainak - Debussy, Gounod, Halévy, Massenet, Offenbach - remekei.

Tapsolhatott a közönség - mások mellett - Sass Sylviának, Miklósa Erikának, Elena Mosuc-nak, a Nagy Moszkvai Klasszikus Balettszínház, a Litván Nemzeti Opera és Balettszínház társulatának, a svéd Therion együttesnek, a Bécsi Állami Operaház balettegyüttesének, Edvin Martonnak, a Kassai Állami Színház társulatának és a zágrábi Horváth Nemzeti Színház produkciójának.

Az előadásokat mintegy húszezren tekintették meg, a fesztiválhoz szervesen kapcsolódó programoknak pedig 150-160 ezer látogatója volt - ismertette Bátor Tamás.

Jövőre a fesztivál folytatódik: a nyolcadik alakommal megrendezendő Bartók+ Nemzetközi Operafesztiválon a világhírű magyar zeneszerző művei mellett ezúttal szláv zeneszerzők - Smetana, Muszorgszkij, Csajkovszkij, Prokofjev - remekei csendülnek majd fel.

(MTI)
Hozzászólás
Ha hozzá kíván szólni, jelentkezzen be!
Hozzászólások
Még senki sem szólt hozzá ehhez a cikkhez!
Legyen Ön az első!
Keresés:  KERESÉS
Galéria
 
Ide jöhet majd a bemutatkozó szöveg
Bemutatkozó
 
Ide jöhet majd a bemutatkozó szöveg
Anekdoták
Úgy látszik a tehetséget, a zseniket máshol sem becsülik meg. Amikor Robert Burns meghalt, nem sokkal temetése után márványemlékművet állítottak neki.
 
Szép Ernőhőz, a neves íróhoz bekopogott egy fiatalember. – Művész úr – mondta alázatos hangon – nemrég elküldtem önnek a novellámat. Tudja, azt az igen eredeti témájú novellát! Méltóztatott már elolvasni?
Aforizmák
„ A barát az egyetlen, aki ki tudja javítani a hibáidat – de van annyi esze, hogy meg se próbálja."
Ismeretlen
Az oldalt fejlesztette és üzemelteti az Ergo System
Művészeti Szakszervezetek Szövetsége
Művész-világ