Soproni Régi Zenei Napok
Dátum: 2008. június 2., hétfő, 13:16
A soproni Régi Zenei Napok idei rendezvényei a reneszánsz jegyében zajlanak június 23. és 30 között; az eseménysorozat szenzációjának ígérkezik egy véletlenül felfedezett barokk opera bemutatója, amelynek szerzője valószínűleg Christoph Willibald Gluck.

Vashegyi György karmester a zenei sorozatról tartott hétfői budapesti tájékoztatón a június 27-én színre kerülő művel kapcsolatban elmondta: még nem bizonyítható, de nem is zárható ki, hogy Gluck-műről van szó, az ismertté vált Orfeo ed Euridice első verziójáról.

Felidézte, hogy 20 évvel ezelőtt a legismertebb barokk reformopera, Gluck Orfeo ed Euridicéjével kezdte pályáját. "Elmondható, hogy nagyon jól ismerem az eredetileg Bécsben 1762-ben bemutatott darabot, amelyet Calzabigi szövegére komponált a zeneszerző" - tette hozzá.

Mint mondta, az interneten böngészett a nápolyi konzervatórium könyvtárának Gluck-dossziéi között, amelyekben az opera mintegy húsz kéziratos változata található. Több verziót átlapozott, egyet pedig véletlenül letöltött. Meglepve tapasztalta, hogy a libretto azonos a népszerű Gluck-operáéval, de a muzsika más.

Az Orfeo Zenekar és Purcell Kórus alapító vezetője azt feltételezi, hogy ez az opera is 1762 körül keletkezett. Elképzelhetőnek tartja, hogy Sopronban hangzik el először a mű, konzultált ugyanis Michel Noiret francia zenetudóssal, aki nem találta nyomát előadásnak. Segítségére volt a karmesternek abban is, hogy a brit és amerikai zenetudósok is bekapcsolódjanak a kutatásba. Bármi is lesz az eredmény, ősszel lemezre veszik az operát - jegyezte meg Vashegyi György.

A tájékoztatón Igric György, a Filharmónia Budapest Kht. igazgatója elmondta, hogy a 24. soproni Régi Zenei Napok június 23-i nyitó estjén a - Reneszánsz Évhez kapcsolódva - a reneszánsz muzsikáé lesz a főszerep: Alta danza - a reneszánsz évszázadai címmel ad műsort az Arbeau Historikus táncegyüttes.

René Clemencic az 1633-an épített, mára felújított Szent György templombeli orgonán tart bemutatót késő-reneszánsz velencei kompozíciókból. Mint hagyomány, a fesztivált koncert és bál zárja - jelezte Igric György.

A június 30-áig tartó fesztivál egyúttal régi zenei továbbképzés is, előadást tart például a svájci zenetudós és csembalóművész Johann Sonnleitner, Simon Standage a barokk hegedű mestere, Komlós Katalin zenetörténész és Széll Rita a barokk színpadi táncról. Az érdeklődők előadást hallhatnak Vashegyi Györgytől a feltételezett Gluck-opera felfedezéséről.

 



Hozzászólás
Ha hozzá kíván szólni, jelentkezzen be!
Hozzászólások
Még senki sem szólt hozzá ehhez a cikkhez!
Legyen Ön az első!
Keresés:  KERESÉS
Galéria
 
Ide jöhet majd a bemutatkozó szöveg
Bemutatkozó
 
Ide jöhet majd a bemutatkozó szöveg
Anekdoták
 
Örkény István a XX. század derekán alkotott. Az akkori kor (főként a politikai réteg) nem nagyon ismerte el munkásságát, sőt, nem nagyon kedvelte azt. Ezért aztán Örkény úgy döntött, hogy önként felhagy hivatásával, s megpróbálkozik az újságírással.
Aforizmák
„ Van...visszavezető út a fantáziától a valósághoz, s ez - a művészet."
Freud
Az oldalt fejlesztette és üzemelteti az Ergo System
Művészeti Szakszervezetek Szövetsége
Művész-világ