Március 15. - Kossuth-díj - Frenreisz Károly zeneszerző, előadó
Dátum: 2017. március 16., csütörtök, 9:33

A Kossuth-díjban ötvenöt év munkája van, amelyet dalaimon, előadói stílusomon, zenekaraimon keresztül tudtam közreadni - mondta az MTI-nek Frenreisz Károly zeneszerző, előadóművész, aki szerdán a Parlamentben vehette át a kitüntetést.

A 70 éves Frenreisz Károly az indoklás szerint klasszikus zenei képzettségét a hazai rock-beat korszak több legendás, külföldön is sikeres zenekarának alapító tagjaként kamatoztató, a magyar könnyűzenei életet népszerű slágerek és film betétdalok sorával gazdagító pályája elismeréseként részesült a díjban.

"Bár két bátyám, Latinovits Zoltán és Bujtor István is színész lett, hármunk közül én léptem először művészeti pályára, amikor 1951-ben, ötévesen zongorázni kezdtem. A következő hangszerem a klarinét volt, amivel a konzervatóriumot elvégeztem, csak utána jött a szaxofon, basszusgitározni pedig teljesen autodidakta módon tanultam meg, már a Metro zenekarban" - idézte fel Frenreisz Károly.

A beatkorszakban rendkívül népszerű Metro után 1971-ben jött az igényes rockzenét játszó Locomotiv GT, végül 1973-tól a ma is működő Skorpió, amely a kemény rock hazai alapcsapata. "Szinte a kezdetektől a Skorpió által képviselt stílus állt hozzám a legközelebb. A Metro sokfélesége után az LGT-s éveket a magas színvonalra törekvés jellemezte, mégis feszesebb, tempósabb, élénkebb zenére vágytam, és ezt tökéletesen meg tudtam valósítani a Skorpióval".

Frenreisz Károly 1973 óta vezeti a Skorpiót, amelyben az énekes, basszusgitáros jelenti az állandóságot. Mint mondta, soha nem akarta, hogy róla szóljon a történet, az eltelt több mint négy évtizedben, valamennyi felállásban mindig mindenki egyenlő volt, bár - tette hozzá - ő többet dolgozott, mint a többiek, mert a zeneszerzés mellett a menedzseri feladatok is rá hárultak.

"A Metróval 1970-ben Stockholmban játszottunk egy rockfesztiválon, ahol személyesen beszélgettünk Jimi Hendrixszel, aki néhány héttel később halt meg. Ez volt életem talán legnagyobb találkozása. Az LGT-vel 1972-ben első magyar zenekarként játszottunk angliai rockfesztiválon, Lincolnban. Itt, a Great Western Express Festivalon olyan sztárokkal találkoztunk, mint a Beach Boys, Joe Cocker vagy Rod Stewart. A Skorpióval jártunk az Egyesült Államokban, Kanadában, Nyugat- és Észak-Európában és persze a keleti blokk országaiban. Egy belgrádi rockfesztiválon nagyobb sikerünk volt, mint az utánunk következő Iron Maidennek, és örökké emlékezetes marad számomra a fellépésünk a turkui fesztiválon" - fejtette ki a zenész.

Szólt arról, hogy a Skorpió iránt komoly érdeklődés volt Amerikában, ám az akkori politikai rendszerben a kiutazási nehézségek, a vízumok nehézkes hazai intézése miatt nem volt esélyük befutni külföldön. Így is lett egy angol nyelvű lemez (ez volt a The Run), amelyet egy svéd kiadó jelentetett meg.

Zenekaraival mintegy húsz korongot készített, írt számos anyagot Zalatnay Saroltának, filmzenéket Bujtor István mozijaihoz. "Nagyon szeretem a Metróval készített stúdiólemezünket, mert az volt az első. Közel áll hozzám a Skorpió első három albuma, különösen a legelső, A rohanás, amely 1974-ben jelent meg. Több mint 300 ezer példányban fogyott el és beszavazták minden idők tíz legjobb magyar rocklemeze közé. Ha valamit sajnálok, az az, hogy több albumot is készíthettünk volna".

A Skorpió idén több koncertet ad, a zenekar valamennyi jelenlegi tagja a magyar rockzene történetének kiemelkedő alakja: Frenreisz Károly mellett Tátrai Tibor és Szűcs Antal Gábor gitározik, Pálvölgyi Géza billentyűs hangszereken játszik, Németh Gábor pedig dobol. "A Kossuth-díj nagyon nagy megtiszteltetés számomra, de nem fejeződik be az élet, azt tervezzük, hogy a fellépések mellett hosszú idő után újra készítünk néhány új dalt".

(MTI)

Hozzászólás
Ha hozzá kíván szólni, jelentkezzen be!
Hozzászólások
Még senki sem szólt hozzá ehhez a cikkhez!
Legyen Ön az első!
Keresés:  KERESÉS
Galéria
 
Ide jöhet majd a bemutatkozó szöveg
Bemutatkozó
 
Ide jöhet majd a bemutatkozó szöveg
Anekdoták
Victor Hugo a nagy francia író egyszer sürgős munka előtt állt. Mivel nem bízott eléggé abban, hogy végig kitart feladata mellett, félig levágta a szakállát és félig a haját, az ollót pedig kidobta az ablakon.
 
Gombaszögi Ella egy zenés vígjátékban például a ledér hölgyet játszó "Gomba" szerepe szerint így fordult Csortos Gyulához: "Azt álmodtam, hogy teljesen meztelenül sétálok az utcán, csak egy nagy tollas kalap volt a fejemen "
Aforizmák
„ Különbözöm, tehát vagyok."
Ignotus
Az oldalt fejlesztette és üzemelteti az Ergo System
Művészeti Szakszervezetek Szövetsége
Művész-világ