Emlékkoncertet adott Kodály Zoltán kettős évfordulóján a 100 tagú Cigányzenekar
Dátum: 2017. október 31., kedd, 9:37

Kodály Zoltán születésének 135. és halálának 50. évfordulója alkalmából adott gálakoncertet meghívott vendégeivel együtt a 100 tagú Cigányzenekar hétfőn, a Zeneakadémián.

Az elmúlt évtizedben számos olyan zenei produkció született, amelyben felfedezhetők voltak azok a népzenei motívumok, amelyek Kodály és Bartók nemzedékét ihlették műveik megírásához, ezen az estén pedig a közönség azzal is találkozhatott, hogyan ötvöződik ezzel a zenei örökséggel a magyar kultúra szerves részét képező cigányzene - emelte ki Hoppál Péter kultúráért felelős államtitkár a helyszínen mondott köszöntőjében.

Mint mondta, fontos, hogy létrejöhetnek olyan hangversenyek, amelyekben mind a népzene, mind a cigányzene, mind a 19. század zenéje megjelenik, ötvöződik.

Ezért izgalmas időutazás, amikor a Magyar Örökség és Hungarikum díjas 100 tagú Cigányzenekar és vendégeik, a kvartett, vagy a szólisták saját kamarazenei műfajaikban megmutatják azt, hogyan jön létre az a varázslat, amikor néhány hangból érezni lehet azokat a stílusjegyeket, amelyek a magyar zene összetéveszthetetlen sajátjai - fűzte hozzá.

A koncerten elhangzott többek közt Erkel Ferenc Hunyadi László operájából a Palotás, Kodály Zoltán Háry Jánosának Intermezzója, Liszt Ferenctől A genfi harangok, Brahms 1. (g-moll) magyar tánca, Kovács Bélától a Hommage a Kodály, Reményitől a Repülj fecském, Liszt 2. (cisz-moll) magyar rapszódiája, hallható volt Berlioz Rákóczi-indulója és Monti csárdása is.

A koncerten közreműködött Masa Anita mezzoszoprán, Bonnyai Apolka zongorista, Kállai Ernő hegedűművész, Lugosi Dániel Ali klarinétművész és a Kállai Vonósnégyes. Az est utolsó darabját, Kodály Zoltán Kállai kettősét Hoppál Péter vezényelte.

(MTI)

Hozzászólás
Ha hozzá kíván szólni, jelentkezzen be!
Hozzászólások
Még senki sem szólt hozzá ehhez a cikkhez!
Legyen Ön az első!
Keresés:  KERESÉS
Galéria
 
Ide jöhet majd a bemutatkozó szöveg
Bemutatkozó
 
Ide jöhet majd a bemutatkozó szöveg
Anekdoták
Yehudi Menuhin hegedűművész nemcsak játékáról, hanem roppant szorgalmáról is híres. Naponta nyolc órán át gyakorol, s ezt sohasem mulasztja el.
 
J. S. Bach rajongott az orgonákért. Amikor eljátszotta legújabb műveit a hangszeren, hallgatósága mindig álmélkodva figyelte a mester virtuóz technikáját.
Aforizmák
„Az ember veszendő. Lehetséges; de vesszünk el úgy, hogy ellenállunk."
Albert Camus
Az oldalt fejlesztette és üzemelteti az Ergo System
Művészeti Szakszervezetek Szövetsége
Művész-világ