Dzsesszzongoraverseny Pleszkán Frigyes emlékére
Dátum: 2019. április 9., kedd, 13:53

A nyolc évvel ezelőtt elhunyt dzsesszzongorista, Pleszkán Frigyes emlékére hirdet versenyt 26 év alatti zongoristák számára a Magyar Jazz Szövetség, Monor városa és a helyi Vigadó.

A tehetségmutatót az idei első esemény után a tervek szerint háromévente fogják megrendezni Monoron, a nyerteseket ösztöndíjjal jutalmazzák. A verseny fővédnöke Gonda János Kossuth-díjas előadóművész, zeneszerző, a Magyar Jazz Szövetség alapítója - közölték a szervezők hétfőn az MTI-vel.

Mint írták, a versenyre a Monori Vigadó Nonprofit Kft. honlapján (www.vigadokft.hu) lehet regisztrálni, a határidő május 31. Az első tíz regisztrálónak eljuttatják a Pleszkán Frigyes életét bemutató JazzEmber című portréfilmet, Péterffy András rendező alkotását. A regisztráció visszaigazolását követően a jelentkezőknek videós formátumban, egyénileg kell rögzíteniük kell egy dzsesszstandardet és egy improvizációt az Érik a szőlő kezdetű népdal motívumára, valamint egy rövid bemutatkozást kell készíteniük. A videókat a regisztráció során kapott tárhelyre június 1. és 30. között lehet feltölteni.

A program fővédnöke Gonda János zeneművész, védnöke Pogácsás Tibor, a Belügyminisztérium önkormányzati államtitkára és Bajkai István országgyűlési képviselő. A szakmai felügyeletet a Magyar Jazz Szövetség látja el Gayer Ferenc vezetésével. A versenybe jutott előadók október 4-én és 5-én mutatkoznak be a monori Vigadó Kulturális és Civil Központ Dísztermében.

A 2011-ben elhunyt Pleszkán Frigyes idén lenne 60 éves. Csornán született, ifjúkorát Monoron töltötte, nyolcéves korában kezdett zongorázni. Klasszikus zenét Péterffy Máriától, dzsesszt édesapjától, id. Pleszkán Frigyestől tanult, aki maga is kiváló dzsesszzongorista volt. Virtuóz őstehetség volt, emellett szorgalmas és alázatos művész. A Ki mit tud? versenyt tizenhat évesen nyerte meg, azonnal koncertezni hívták szerte az országban, 1976-ban a Pori Jazzfesztiválon is fellépett. A budapesti Bartók Béla Zeneművészeti Szakiskola Jazztanszakán tanára Gonda János és Szakcsi Lakatos Béla volt.

A nyolcvanas évek elején alakította meg saját zenekarát, a Pleszkán Triót Németh Tamás dobossal és Gayer Ferenc bőgőssel. 1985-ben Gonda Jánossal és Kruza Richárddal közösen készített lemezt. 1995-ben jelent meg Fingerprints címmel első saját albuma, amelyen ismert számok feldolgozásai, valamint önálló szerzeményei hallhatók. Az 1996-os Second Step kizárólag Pleszkán saját szerzeményeit tartalmazta. Külföldön ismertebb volt, mint itthon, szórakoztató előadó és szellemes showman volt. Több filmzenét szerzett, a popzene világába is belekóstolt: 1978-1979-ben a Láma együttes tagja volt, kísérte Soltész Rezsőt és Bontovics Katit, zongorázott a GM49 Digitális majális című lemezén.

(MTI)

Hozzászólás
Ha hozzá kíván szólni, jelentkezzen be!
Hozzászólások
Még senki sem szólt hozzá ehhez a cikkhez!
Legyen Ön az első!
Keresés:  KERESÉS
Galéria
 
Ide jöhet majd a bemutatkozó szöveg
Bemutatkozó
 
Ide jöhet majd a bemutatkozó szöveg
Anekdoták
Örkény István a XX. század derekán alkotott. Az akkori kor (főként a politikai réteg) nem nagyon ismerte el munkásságát, sőt, nem nagyon kedvelte azt. Ezért aztán Örkény úgy döntött, hogy önként felhagy hivatásával, s megpróbálkozik az újságírással.
 
Szomory Dezső szerette az embereket, de legalább annyira az állatokat. Volt egy gyönyörű macskája, amely, vagy inkább, aki minden tekintetben megkülönböztetett bánásmódot élvezett az író legénylakásában.
Aforizmák
„ ...már az iskolában megtanultam, hogy nem gondolhatok olyan furcsa és hihetetlen dolgot, amelyet valamely filozófus már előbb ne állított volna..."
Descartes
Az oldalt fejlesztette és üzemelteti az Ergo System
Művészeti Szakszervezetek Szövetsége
Művész-világ