Kossuth-díjas előadók tisztelegnek Cziffra György emléke előtt
Dátum: 2022. október 3., hétfő, 9:29

Kossuth-díjas művészek, Lakatos Mónika, Dresch Mihály, Szakcsi Lakatos Béla és Balázs János improvizációs esttel tisztelegnek Cziffra György zongoraművész emléke előtt november 5-én a Zeneakadémián.

A négy előadó a dzsesssz, a népzene, a cigányzene és a klasszikus zene fúzióját teremti meg közös fellépésén, amely Cziffra György születésének 101. évfordulóján lesz. A cél az, hogy az est a zene szabadságának és nyitottságának ünnepe legyen - közölték a szervezők az MTI-vel.

Mint írták, a koncert betekintést enged a közönségnek a művészek aktuális lelkivilágába. Az előadók, akik először fognak együtt színpadra állni, a Liszt Ferenctől eredeztethető romantikus és szuverén művészi hitvallást fogják hangokba önteni.

A kommüniké kiemeli, hogy a világzenei expo, a Womex életműdíjával kitüntetett Lakatos Mónika roma őserővel átitatott énekhangján kelti életre a cigány népdalokat, azok minden bánatát és örömét, a fúvós hangszereket megszólaltató Dresch Mihály életművével újraértelmezi a dzsessz és a népzene kapcsolatát, új zenei világot teremtve. A nemzet művésze címmel kitüntetett zongoraművész és zeneszerző, Szakcsi Lakatos Béla a dzsessz és a klasszikus improvizációk magasiskolájába vezeti be a hallgatóságot, Balázs János, a Cziffra György-emlékév művészeti vezetője pedig megteremti a klasszikus zongorajáték szabadságát, visszahozva a koncerttermekbe azt a hagyományt, amikor az előadó a szerző társául szegődött.

Cziffra György születésnapjára évek óta hagyományosan koncerttel emlékeznek november 5-én. Idén a Zeneakadémia nagytermében külön-külön is bemutatkozik a négy zenei világ, majd a műfajok fúziójával egyszeri és megismételhetetlen produkció jön létre a Kossuth-díjas művészek tolmácsolásában.

A világhírű zongoraművész, Cziffra György 100. születésnapját a magyar kormány hivatalos Emlékévvé nyilvánította, tavaly az UNESCO felvette a közösen ünnepelt évfordulók sorába. A Cziffra György-emlékév a Miniszterelnökség, a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt., valamint a Külgazdasági és Külügyminisztérium támogatásával valósult meg.

(MTI)

Hozzászólás
Ha hozzá kíván szólni, jelentkezzen be!
Hozzászólások
Még senki sem szólt hozzá ehhez a cikkhez!
Legyen Ön az első!
Keresés:  KERESÉS
Galéria
 
Ide jöhet majd a bemutatkozó szöveg
Bemutatkozó
 
Ide jöhet majd a bemutatkozó szöveg
Anekdoták
Voltaire-t egy vita hevében ellenfele idiótának nevezete. Voltaire derűsen nézett rá, és így szólt:
 
A nagy színésznek egy darabban fel kellett olvasni egy levelet, ezért sosem tanulta meg a levél szövegét. A fiatal, kezdő színész, aki a levélhozó inast játszotta, úgy gondolta, megtréfálja híres kollégáját és a jelenetbe a megírt levél helyett egy üres papírt vitt be.
Aforizmák
„ Semmitől sem félek annyira, mint a félelemtől."
Montaigne
Az oldalt fejlesztette és üzemelteti az Ergo System
Művészeti Szakszervezetek Szövetsége
Művész-világ