Elkezdődött a negyvenedik BITEF
Dátum: 2006. szeptember 16., szombat, 11:51
Mímesek, bohócok, akrobaták, zenészek - valamennyien alternatív színjátszó csoportok tagjai - vidám utcai happeningjével, és a belvárost átszelő felvonulásával megkezdődött pénteken az avantgárd színjátszás egyik legelismertebb seregszemléje, a BITEF belgrádi nemzetközi színházi fesztivál.
A két hétig tartó, idén negyvenedszer megrendezett színházi ünnepen a közönség tizenhét bemutatót láthat, amelyek közül az elsõ a neves kanadai koreográfus, Marie Chouinard bODY rEMIX/gOLDBERG vARIATIONS című balettje volt. A koreográfus nevét viselõ montreali társulat által bemutatott bizarr alkotás nyomorékot játszó szereplõi ortopédiai eszközök - mankók, botok -, és természetesen saját kivételes tánctudásuk segítségével mutatják be az emberi test lélegzetelállító képességeit.

A tánc az idén kiemelt szerephez jut a BITEF-en. A fesztiválra rituális táncjátékkal készülõ, nagy érdeklõdéssel várt indonéz Makar Sari Táncszínház ugyan - díszletszállítási problémák miatt - nem érkezett meg idõben Belgrádba, Maurice Béjart lausanne-i társulata azonban igen. A világhírű koreográfus együttese - a BITEF lezárásaként, s a rögtön utána kezdõdõ zenei fesztivál, a BEMUS nyitó elõadásaként - a Balett az életért címû darabot adja elõ, amellyel Béjart az AIDS, „korunk pestise" két neves áldozatának, az együttesében világhírűvé vált, s 1992-ben meghalt Jorge Donnak, s Freddy Mercurynak, a Queen együttes egy évvel korábban elhunyt vezetõjének és szólóénekesének állít emléket.

A tizenhárom országból érkezett színházi elõadások között az idén is lesz magyar: a Krétakör társulata két alkalommal adja elõ - Schilling Árpád rendezésében - az Anton Csehov műve alapján készült A siráj című elõadást.

A fesztivál alatt a legtöbbször - négyszer - elõadott darab a dél-afrikai Atol Fugart Sizve Bransi halott című műve lesz Peter Brook rendezésében, s a párizsi Théatre du Bouffes du Nord elõadásában. A madridi La Carnicería színház elõadását - Mese Ronaldról, a McDonald's bohócáról - olyan nagy várakozás elõzi meg, hogy az eredetileg tervezettnél nagyobb, több nézõt befogadó színházba kellett áthelyezni. A szemle fõdíjára esélyesek között emlegetik a novoszibirszki Globusz színházat is, amely a francia rokokó közkedvelt szerzõje, Pierre Marivaux Kettõs hûtlenség című, modern, korunkban játszódó komédiává átdolgozott darabját mutatja be.

Hogy a rendezvénysorozatnak végül kik lesznek a gyõztesei, díjazottjai, arról nemzetközi zsűri dönt, amelyet a neves francia színpadi szerzõ, Fernando Arrabal vezet.

(MTI-Panoráma - Fazekas László, Belgrád)

Hozzászólás
Ha hozzá kíván szólni, jelentkezzen be!
Hozzászólások
Még senki sem szólt hozzá ehhez a cikkhez!
Legyen Ön az első!
Keresés:  KERESÉS
Galéria
 
Ide jöhet majd a bemutatkozó szöveg
Bemutatkozó
 
Ide jöhet majd a bemutatkozó szöveg
Anekdoták
X. Ince pápa, amikor meglátta tulajdon arcképét, amelyet Velázquez festett, így kiáltott fel:
 
Alexandre Dumas egyik leghíresebb regénye A három testőr. A regényben címe ellenére mégis négy testőr szerepel: Athos, Porthos, Aramis és D'Artagnan. Egy olvasó meg is írta Dumas-nak, hogy a regény címében tévedett, mire az író így válaszolt:
Aforizmák
„ A hajszál a levesben akkor se lelkesít, ha szívszerelmünk fejéről származik."
Busch
Az oldalt fejlesztette és üzemelteti az Ergo System
Művészeti Szakszervezetek Szövetsége
Művész-világ