Az 1986-ban életre hívott rendezvény hiánypótló szakmai fesztivált jelentett: egyetlen fóruma volt akkoriban nemcsak a vidéki társulatoknak, hanem az elgondolkodtató, politikailag kicsit lázadó előadásoknak is. A program ’88-ban már színházi struktúrán kívüli alternatív produkciókkal bővült, a rendszerváltozás után pedig határon túli színházakat is vendégül láttak.
Az elmúlt húsz évben az egyetlen tiszta profilú hazai stúdiószínházi fesztivál maradt, kulturális értékvédő, értékteremtő szerepe vitathatatlan: áttekintést ad a honi hivatásos vidéki hazai és határon túli alkotómunkáról, bemutatkozási lehetőséget nyújt a tehetséges pályakezdők és a struktúrán kívüli alkotóközösségek számára, valamint a szakmai zsűri által odaítélhető díjak révén támogatja a legjobb alkotóközösségeket. Hogy milyen lesz az idei fesztivál? A színházak előző évadbeli legjobb előadásaiból válogattunk Stuber Andreával – nem volt könnyű, hiszen sokszor az is szerepet játszott, hogy technikailag megoldható-e, utaztatható-e az előadás – mondta Kapuszta Katalin, a fesztivál megálmodója, főszervezője.
A versenyprogram valamennyi eleme „kihagyhatatlan”: vagy a színész, vagy az előadás valamilyen módon kiemelkedő – ajánlja szeretettel a rendezvényt Kapuszta Katalin. November 5 – 12 között újra fellépnek az egri közönség által ismert és kedvelt beregszásziak élükön Trill Zsolttal, mellettük az idei kisvárdai Határon Túli Színházak Fesztiválján több szakmai díjat elnyert szabadkai Záróra és a marosvásárhelyi Valahol Szecsuánban előadások képviselik a határon túli színházakat. Izgalmas vállalkozás a Szabó Máté által rendezett szolnoki Nem félünk a farkastól , a műfaji meghatározásra iróniával-humorral rácáfoló Bagossy László-féle kecskeméti E-chat, vagy a nyíregyházi színház Eastwicki boszorkányok előadása.
Kaposvár két fiatal rendező egyfelvonásos előadásaival, a kabarészámba menő Tűzoltó-val és a Kékszakállú herceg vára prózai változatával lép színpadra, Zsótér Sándor rendhagyó Peer Gynt- rendezését is láthatjuk a Krétakör előadásában, ez az előadás nyerte az elmúlt évadban a „kritikusok díját”. A házigazdák A Pityu bácsi fia című Háy-ördögjátékkal szerepelnek, érdekes összehasonlításra adva alkalmat a beregszásziak azonos művet bemutató előadásával. A fesztivált végül a szakmai zsűri:Szűcs Katalin és Koltai Tamás, -a két legtekintélyesebb színházi lap: a Criticai Lapok, illetve a Színház főszerkesztői- kritikusok és Szabó István, az Országos Színházi Intézet és Múzeum igazgatóhelyettesének szakmai értékelése és a díjkiosztó zárja vasárnap.
pilisy
Ha hozzá kíván szólni, jelentkezzen be! |
Még senki sem szólt hozzá ehhez a cikkhez! Legyen Ön az első! |