Csaknem tizenegyezer néző látta a MITEM előadásait
Dátum: 2019. május 8., szerda, 9:17

Csaknem tizenegyezer néző látta a VI. Madách Nemzetközi Színházi Találkozó (MITEM) előadásait, amelyeket április 11. és május 5. között rendeztek meg Budapesten.

Vasárnap este Az ember tragédiája előadással ért véget a VI. MITEM, a Nemzeti Színház által szervezett nemzetközi seregszemle, amelynek keretében négy helyszínen 13 ország 23 produkcióját láthatták a nézők - közölte hétfőn a teátrum az MTI-vel.

Ebben az évben orosz, ukrán, szerb, litván, német, kazah, dán, portugál, cseh, francia, svéd és határon túli magyar előadások színesítették a MITEM programját, amelyen a Nemzeti Színház is több produkcióval bemutatkozott.

Az elmúlt hat évben 35 országból 96 társulat több mint száz előadása volt látható a fesztiválon, amelyek közül az idei volt a leghosszabb, hiszen csaknem egy hónapon át fogadta a nézőket.

A programsorozat első produkciója a Slava s SnowShow volt, amelynek a Fővárosi Nagycirkusz adott otthont. A Magyar Cirkusz és Varieté Nonprofit Kft. (MACIVA) idén először kapcsolódott be a színházi találkozóba.

A fesztiválon jelen volt Rimas Tuminas litván rendező Ványa bácsi-rendezése, a Berliner Ensemble játékában Michael Thalheimer A vágy villamosa-alkotása, a nemrég elhunyt Eimuntas Nekrosius Kurafiak című darabja, Eugenio Barba Trilógiája, a francia-vietnami Saigon-előadás, a svéd Királyi Dráma Színház (DRAMATEN) pedig Eirik Stubo rendezésével, az Egy nyári éj Svédországban című produkcióval érkezett.

Belgrádból Csehov Ivanovját láthatta a közönség, az ukrán Ivan Franko Nemzeti Dráma Színház két előadását, a Coriolanust és a Morituri te salutant című drámát adta elő. Prágából jött a Divadlo Na Zábradli Hamletek című darabja, Lisszabonból a Companhia Joao Garcia Miguel előadásában a Bernarda Alba háza, a Galiaszgar Kamal Tatár Állami Színház játékában A jövevény, Kazahsztánból a Korkut legendája, az Auezov Kazah Állami Dráma Színház produkciója, a Komáromi Jókai Színház pedig Dosztojevszkij A félkegyelmű című művét hozta el Budapestre Huba Martin rendezésében.

A csaknem egy hónapos fesztivál alatt feliratozva és szinkrontolmácsolással mutatták be az előadásokat. A szakmai programokon és workshopokon Szlava Polunyin bohóccal volt beszélgetés, megemlékeztek a nemrég elhunyt Eimuntas Nekrosius litván rendezőről, megünnepelték az 55 éves Odin Teatretet, valamint kerekasztal-beszélgetést tartottak a Korkut legendája című előadásról is.

A Nemzeti Színház már a 2020-as MITEM-et szervezi, de május 14-én kihirdetik a 2019/2020-as évad bemutatóit is, május 18-án pedig a Frankie bemutatóját, Bakos-Kiss Gábor önálló estjét láthatja a közönség.

A nyári turné keretében a POSZT-on a Caligula helytartóját és a Woyzecket, augusztus 19-én pedig az Esztergomi Bazilika előtti Szent István téren Vidnyánszky Attila Csíksomlyói passió című rendezését láthatják az érdeklődők.

A Nemzeti Színház vedégszerepel nyáron továbbá Izraelben, Szlovákiában, Békéscsabán, Szarvason, Kisvárdán, Rómában, Bergamóban és Gyulán is.

(MTI)

Hozzászólás
Ha hozzá kíván szólni, jelentkezzen be!
Hozzászólások
Még senki sem szólt hozzá ehhez a cikkhez!
Legyen Ön az első!
Keresés:  KERESÉS
Galéria
 
Ide jöhet majd a bemutatkozó szöveg
Bemutatkozó
 
Ide jöhet majd a bemutatkozó szöveg
Anekdoták
A XIX. század végén a lengyel komponista és zongoraművész, Moritz Moszkowski Bécs utcáin sétálgatott a Rimszkij-Korszakov-tanítvány Alekszandr Glazunov társaságában.
 
Az Isteni színjáték tengernyi szereplőjéből és fordulatos eseményéből is kitűnik, hogy Dante emlékezőtehetsége rendkívüli volt. Erről a csodálatos memóriáról egy szerény, de frappáns történet is beszámol.
Aforizmák
„ A hülyeség magánügy, amíg el nem mondjuk senkinek."
George Bernard Shaw
Az oldalt fejlesztette és üzemelteti az Ergo System
Művészeti Szakszervezetek Szövetsége
Művész-világ