A Léda című színdarab a gödöllői Kastély Színházban
Dátum: 2019. május 28., kedd, 10:01

A Gödöllői Királyi Kastélyban tekintheti meg a közönség Pozsgai Zsolt Léda című színdarabját, amely Diósy Ödön és Brüll Adél gödöllői életét mutatja be.

A Pozsgai Zsolt rendezte mű júniustól decemberig 18 alkalommal látható a Kastély Színházban. Lédát Varga Izabella, Diósy Ödönt Szőke Zoltán alakítja. Kokas Pál költő szerepében Dózsa Zoltán, Léda húgaként Nagy Nati lép színpadra - közölték a szervezők az MTI-vel.

Ady Endre halála, az első világháború és a trianoni döntés után Brüll Adél, a híres Ady-múzsa és férje Gödöllőn élnek. A házaspárnak szembe kell néznie a múlttal, ki kell beszélniük az elhallgatott, elviselt élethelyzeteket, hogy mitől maradtak együtt, mitől tartanak ki még mindig egymás mellett. Az amúgy sem egyszerű viszonyokat a helyi fűzfapoéta, Kokas Pál bonyolítja - olvasható az ajánlóban, amely szerint Diósy Ödön és Léda háza legendás, titkokat őrző ház volt Gödöllőn, amelyben elzárva élt a városiak által megvetett vérbajos asszony elmebeteg húgával, Margittal, valamint a férjjel, aki a drámában döntő lépésre készül.

Az előadást a Kastély Színházban láthatja a közönség. A gödöllői kastély déli szárnyainak egyikében Grassalkovich II. Antal alakíttatott ki színháztermet, ahol a Budán, Pesten és Győrben is fellépő német vándortársulatok játszottak. A színházat 1867-ben megszüntették, amikor a kastélyt megvásárolta a magyar állam, és koronázási ajándékként I. Ferenc József és Erzsébet királyné használatába adta. A színház berendezését elárverezték, belső terét két födém beépítésével ismét három szintre tagolták.

Ez a szerkezet maradt fenn 1986-ig, amikorra a kastély II. világháború utáni, méltatlan hasznosítási formái következtében az épület állapota erősen leromlott, és a födém leszakadt. A falkutatás a korabeli berendezés és színpadtechnika nyomait is egyértelműen feltárta. Az épületszárny helyreállítása 2002 májusában kezdődött, a színház üzemeltetéséhez szükséges háttérfunkciókat két, újonnan beépített pinceszinten alakították ki.

(MTI)

Hozzászólás
Ha hozzá kíván szólni, jelentkezzen be!
Hozzászólások
Még senki sem szólt hozzá ehhez a cikkhez!
Legyen Ön az első!
Keresés:  KERESÉS
Galéria
 
Ide jöhet majd a bemutatkozó szöveg
Bemutatkozó
 
Ide jöhet majd a bemutatkozó szöveg
Anekdoták
G. B. Shaw sokat utazott hazájában. Egyszer egy falu határában megismerkedett egy juhásszal. Megkérdezte, hogy hívják.
 
Ludwig van Beethoven és Johann Wolfgang Goethe 1807-1808 táján együtt üdültek Karlsbadban. A zseniális zeneköltő és a költőzseni összebarátkoztak, s gyakran indultak együtt kocsikirándulásra.
Aforizmák
„ Nem szabad haragudni a divatra, hisz olyan fiatalon hal meg."
Jean Cocteau
Az oldalt fejlesztette és üzemelteti az Ergo System
Művészeti Szakszervezetek Szövetsége
Művész-világ