Jelentősen megújult a színházi szakmák egyetlen országosan reprezentatív szakszervezete, az idén 105 éves Színházi Dolgozók Szakszervezetének (SzíDoSz) országos vezetősége, miután a 2024. április 8-án, hétfőn megtartott tisztújító küldöttgyűlésen megválasztották az új országos ügyvezető elnökséget. A következő öt évben országos elnökként Savanyu Gergely, a soproni Petőfi Színház színművésze, a soproni alapszervezet elnöke irányítja a 17 fős elnökséget. A két országos alelnök Makranczi Zalán színművész, a szinkron alapszervezet alelnöke és Kovács Éva Rebecca színművész, a szabadfoglalkozású művészek alapszervezetének titkára lett. Az elnökségi tagok többsége is kicserélődött. Az új elnökség programjában az érdekképviseleti funkció megerősítése szerepel az első helyen.
Tisztelt Szakszervezeti Tag!
2022. június 28-án a Képzőművészek, Iparművészek és Művészeti Dolgozók Szakszervezete végre megtartotta tisztújító Küldöttgyűlését.
Százezer forint támogatást kap minden friss diplomás színész az Előadóművészi Jogvédő Iroda Egyesülettől.
Ha gyermeke "tanulási problémára" vagy "viselkedési rendellenesség" miatt pszichiátriai szereket szed, és úgy érzi, hogy a gyermek állapota semmit sem változott vagy rosszabbodott emiatt, keresse az Állampolgári Bizottság az Emberi Jogokért Alapítványt. Az alapítványtól ingyenes tájékoztató kiadvány is kérhető a hiperaktivitás témájában.
Ha Ön vagy szerette segítségre számított a pszichiátrián, de ehelyett borzasztó tapasztalatai voltak (pl. bántalmazás, egészségkárosodás, gyógyszerfüggőség), hívja ingyenes jogsegélyszolgálatunkat!
A járvány miatt csak technikai közvetítéssel tudott összejönni december 7-én a Kongresszus által választott új Szövetségi Tanács, amelyben persze sok olyan kollégánk kapott újra bizalmat, akik már évek, évtizedek óta végzik ezt a munkát választóik töretlen bizalma mellett.
Egy mondat a zsarnokságról
Dátum: 2006. november 7., kedd, 19:40
Az 1956-os forradalom emléke előtt tiszteleg Zsuráfszky Zoltán az Egy mondat a zsarnokságról című, Illyés Gyula versére készített koreográfiával, amelyet Tardy Balázs színművész ad elő a Nemzeti Táncszínház szerdai bemutatóján.
A koreográfia a Budapest Táncegyüttes „... még Egy mondat...” című produkciójának része, annak első felvonásában látható. Tardy Balázs 2003 februárjában, aneurizma-műtétjét követően, 55 évesen elvesztette látását, azóta a Vakok Intézetének Hungária körúti otthonában lakik. Művészként, néhány előadóest után, új utakat keres: fiatal koreográfusok felkérésére részt vett például a Csodálatos mandarin című vizsgaelőadásban a Színművészeti Egyetemen. Zsuráfszky Zoltán, a Budapest Táncegyüttes produkciójának koreográfus-rendezője a táncszínházi előadás keddi próbáján elmondta: ő maga 1982-ben a kecskeméti színházban, a Jancsó Miklós filmrendező felkérésére készített zárt Illyés-emlékesten táncolt először erre a versre. Az akkor forradalmi jelentőségűnek számított bemutatóhoz Amerikából szerezték meg a lemezt, amelyen a költő szavalt; a koreográfián Szigeti Károllyal közösen dolgoztak. A koreográfus közlése szerint az előadás erősen hatott Tardy Balázsra, akivel színészként többször dolgozott együtt, és most segített beteljesíteni azt a vágyát, hogy táncoljon a versre. A hatperces mozgássoron egy éve hetente több alkalommal dolgoztak együtt a színésszel, aki az utóbbi években kezdett érdeklődni a tánc iránt. A közös munka nyomán összeállt egy etűd: a koreográfus diktál, instrukciókat ad és együtt mozog a színész-táncossal, együtt vannak jelen a színpadon. Zsuráfszky Zoltán kiemelte: a koreográfia még izgalmasabbá vált a mostani előadásban, amelyben egy vak ember küzdelme is megjelenik. „A koreográfián úgy dolgoztunk együtt, hogy fogtam a kezét, fogtam a lábát, fogta a kezem, hajolt a felső testével, és fogta, érezte a mozgást” – tette hozzá. „A próbák alatt az egyik mozgássornál Balázs odajött, és belenézett a szemembe. Érdekes, skizofrén helyzet, hogy nyitott szemmel nézzük egymást, és nem lát semmit, de a szeretet, a vágy arra, hogy egy embernek megfogja a kezét, az sugárzik a szeméből” – fogalmazott a koreográfus. Tardy Balázs az első felvonás nyitószámát táncolja, amit többek között egy Nagy László-versre, és a Muzsikás együttes zenéjére készített koreográfia követ. Az este második felében a Makrokozmosz, a Zene húros hangszerekre, ütőkre és cselesztára című Bartók-műre készült táncköltemény látható. (MTI)
Hozzászólás
Hozzászólások
|
|
Galéria
Ide jöhet majd a bemutatkozó szöveg
Bemutatkozó
Ide jöhet majd a bemutatkozó szöveg
Anekdoták
Kálmán Jenőnek, a XX. század aranyos humorú pesti írójának volt egy kutyája. Egy rendkívül okos puli, amelyről könyvet is írt, és amely a történelemben – legalábbis a kutyatörténelemben – egyedülálló dolgot művelt.
Egy frissen szerződtetett fiatal énekes abban a szerencsében részesült, hogy az Opera színészbüféjében összebotlott Székely Mihállyal, a világhírű basszistával. Az újonc megragadta az alkalmat, hogy bemutatkozzék a nagy művésznek.
Aforizmák
„ Nem mindenki muzsikus, aki hegedűvel mászkál."
Abraham A Santa Clara
|
|