Egész évadon át tartó eseménysorozattal ünnepli alapításának 20. évfordulóját a Nemzeti Táncszínház, amely különleges előadásokkal, művészeti albummal és televíziós filmpremierrel is készül a jubileumra.
Kiss János Kossuth-díjas balettművész, a Magyar Művészeti Akadémia alelnöke a színház szerdai budapesti sajtótájékoztatóján felidézte azt a pillanatot, amikor a Várszínházba először beléphettek, és a táncművészek végre megkaphatták otthonukat, amelyre évtizedek óta vágytak, majd 2001. december 1-jén felgördülhetett a függöny. "Micsoda fantasztikus előadások, milyen művek, milyen csodák születtek meg abban a parányi ékszerdobozban" - emlékezett, hozzátéve, hogy ma büszkék és boldogok lehetnek, hogy a Millenáris parkban van egy fantasztikus európai szintű otthonuk.
"A szakmánkat csak a minőség óvhatja meg. Minden erőnkkel azon kell lennünk, hogy a mi szakmánk a legjobb, a legmegbecsültebb legyen, mert megérdemli. (...) Vigyázzunk egymásra, legyünk büszkék egymásra, tiszteljük egymást és lepjük meg a közönségünket" - fogalmazott Kiss János, aki a Magyar Táncművészek Szövetségének elnöksége nevében ajándékot adott át Ertl Péternek, a Nemzeti Táncszínház igazgatójának és az intézmény dolgozóinak.
A jubileumi események alkalmával szinte mindenki szerephez jut, aki 2001. december 1-je óta részese a Nemzeti Táncszínház életének. Nemcsak egy rangos hazai intézmény, hanem a teljes hazai táncművészet ünnepségsorozata lesz ez - hangzott el az eseményen.
A Nemzeti Táncszínházban 2022 áprilisáig ünnepi gálaműsor-sorozattal várják a közönséget, havi egy NTSZ 20 programot tűznek műsorra. Ezeken az estéken több társulat lép egymás után színpadra, és olyan előadásokat láthat majd a közönség, amelyek kapcsolódnak az intézményhez, hozzájárultak a Nemzeti Táncszínház sikeréhez. A Táncra fel!, az Össztánc, a Mindenünk a tánc, a Szabad egy táncra és a Let s Dance című gálaműsorok ebben a formájukban csak egy este láthatók.
A Nemzeti Táncszínház jubileumi művészeti albumát Hajnal Ágnes és Kocsis Ágota, a könyv szerkesztői mutatták be. Mint kiemelték, a kötet gazdag fotóanyagot, interjúkat és ismertetőket tartalmaz, 155 előadást és 98 társulatot mutat be. A kiadvány gerincét az együttesek által közvetített gondolatok és azok a fotók alkotják, amelyeken a legemlékezetesebb előadásaik egy-egy pillanata látható.
Mint a sajtótájékoztatón elhangzott, A tánc nyelvén beszélünk című dokumentumfilm, amelyet az M5 kulturális csatornán szerdán 21 órakor láthat a közönség, a Nemzeti Táncszínház falai között készült hazai táncegyüttesek közreműködésével, a táncszínház szellemiségét meghatározó szakemberek tolmácsolásában.
Delbó Balázs, a film rendezője elmondta: a filmet két hétig forgatták inspiratív környezetben a Nemzeti Táncszínházban. "Csodálatos kreatív munkafolyamat volt ez a tíz együttessel" - mondta, kiemelve, hogy a filmet a tánc viszi végig. Érdekes történetek, vélemények is elhangzanak, de mindvégig tánc látható, különböző stílusokban, de a legmagasabb szinten - tette hozzá.
A film a Nemzeti Táncszínházban is rendszeresen látható lesz az évfordulós évad idején. A filmvetítés mellett kulisszajáráson is részt vehet majd a közönség a Millenáris parkban lévő épületben, egy-egy neves táncművész kíséretében.
A szerdai eseményen először adták át azt a két szakmai díjat, amelyet Ertl Péter, a Nemzeti Táncszínház igazgatója a húszéves évfordulóra alapított. A Táncszínházért Nagydíjat a színházért folytatott munka elismeréseként Török Jolán, a Nemzeti Táncszínház alapító igazgatója vehette át. A Táncszínházért Társulati Díjat a kollégák szavazatai alapján az intézmény három munkatársa, Gál Éva értékesítési csoportvezető, Hamvay Péter üzemeltetési csoportvezető és Homoki László IT menedzser kapta.
(MTI)
Ha hozzá kíván szólni, jelentkezzen be! |
Még senki sem szólt hozzá ehhez a cikkhez! Legyen Ön az első! |