Havas Ferenc balettművész búcsúztatása
Dátum: 2007. március 8., csütörtök, 17:43
Családtagok, pályatársak, tisztelők vettek búcsút Havas Ferenc balettművésztől csütörtökön Budapesten, a Magyar Állami Operaház előcsarnokában.

A Kossuth-díjas mesterművész, az operaház örökös tagja életének 72. évében, február 24-én hosszas betegség után hunyt el.

Havas Ferenc koporsóját az Ybl-palota előcsarnokában ravatalozták fel. Itt elsőként Keveházi Gábor balettigazgató búcsúzott tőle, hangsúlyozva: a balettművész azon ritka személyiségek közé tartozott, akiket mindenki szeretett.

„Szerettünk, mert jó ember voltál, szerettünk, mert fantasztikus kolléga voltál. Mindig, mindenkinek segítettél. A fiatal táncosokat - főleg, ha tehetségesek voltak - felkaroltad. Jómagam is sokat köszönhetek neked" - fogalmazott.

A balettigazgató hozzátette: Havas Ferenc szellemisége, művészete, szorgalma, optimizmusa mindig itt lesz közöttünk.

Mannherz Károly, az Oktatási és Kulturális Minisztérium államtitkára a művész alakjának eleganciájára emlékezett. Felidézte azokat a szerepeket, amelyekben Havas Ferenc sikereket aratott, rámutatva arra, hogy a tánc a pillanat művészete, illékonyságát a pedagógiai munka állítja meg.

Véleménye szerint a balettművész öröksége a nevelői, és a versenyek zsűrijében végzett munkában vált maradandóvá.

Ifj. Nagy Zoltán, a Magyar Táncművészeti főiskola rektora a mestert, a személyes példaképet idézte fel.

„Mindig a maximumot akarta átadni, sugározta az energiát" - emlékezett. Hozzátette, hogy Havas Ferenc vállalta azt a felelősséget, amely saját nemzedékét terheli: megőrzni a nagy elődök emlékét.

A pályatársak nevében búcsúzva Pártay Lilla azt páratlan a biztonságot emelte ki, amelyet a művész mint partner nyújtott a táncosnőknek.

Havas Ferenc több mint fél évszázadon át volt a dalszínház táncegyüttesének egyik vezető táncosa. A Kossuth-díj mellett érdemes és kiváló művész címmel, Liszt-díjjal és a Magyar Köztársasági Érdemrend kiskeresztjével tüntették ki.

Nagy sikerrel táncolta a klasszikus alkotások férfi főszerepeit: A hattyúk tavában a Herceget alakította, a Csipkerózsikában Desirét, a Rómeó és Júliában Rómeót, illetve Capuletet, A makrancos Katában Baptistát, a Seherezádéban pedig a Szultánt.

A művészt 1952-ben ösztöndíjasként szerződtette az operaház. A következő évben Harangozó Gyula rábízta a Keszkenő című balett férfi főszerepét, ugyanebben az esztendőben Havas Ferenc megkapta magántáncosi kinevezését.

1960 és 1964 között a London Festival Ballet vendégszólistája, 1974-től a Grand Ballet Classique de France állandó tagja volt. 1964-ben és 1966-ban a moszkvai Nagy Színházban Rómeót táncolta. Színpadi munkája mellett tanított a Magyar Táncművészeti Főiskolán, 1999-től az intézmény docense volt.

A Magyar Állami Operaház örökös tagját csütörtökön délután a Farkasréti temetőben helyezték örök nyugalomra.

(MTI)
Hozzászólás
Ha hozzá kíván szólni, jelentkezzen be!
Hozzászólások
Még senki sem szólt hozzá ehhez a cikkhez!
Legyen Ön az első!
Keresés:  KERESÉS
Galéria
 
Ide jöhet majd a bemutatkozó szöveg
Bemutatkozó
 
Ide jöhet majd a bemutatkozó szöveg
Anekdoták
Victor Hugo a nagy francia író egyszer sürgős munka előtt állt. Mivel nem bízott eléggé abban, hogy végig kitart feladata mellett, félig levágta a szakállát és félig a haját, az ollót pedig kidobta az ablakon.
 
Amikor a náci csapatok megszállták Magyarországot, számos más művésszel együtt Salamon Bélát is elfogták, és elhurcolták a Svábhegyre, a magyar Gestapóhoz.
Aforizmák
„ Nagyon nehéz szakítani egymással, amikor már nem szeretjük egymást."
Francois de la Rochefoucauld
Az oldalt fejlesztette és üzemelteti az Ergo System
Művészeti Szakszervezetek Szövetsége
Művész-világ