Egyiptomi Filmnapok
Dátum: 2006. május 3., szerda, 19:43
Az Egyiptomi Filmnapok keretében hét alkotást vetítenek csütörtöktől a budapesti Uránia Nemzeti Filmszínházban; az első alkalommal meghirdetett programot Bozóki András kulturális miniszter, Hisám ez-Zimaiti egyiptomi nagykövet és Bakos Edit, az intézmény igazgatója nyitja meg.

A díszelőadáson Magdi Ahmed Ali Lányfejjel... című filmjét mutatják be. A filmszínház internetes honlapján olvasható program szerint a 2001-ben készült alkotás főszereplője egy középiskolás lány, aki héthónapos terhesség után nagynénje fürdőszobájában szüli meg gyermekét. Az esemény szinte összeroppantja a két családot, a lányt kórházba szállítják, ahol öngyilkosságot kísérelt meg, míg szülei megpróbálják kideríteni, ki az apa.

A Szerelem Karnakban (Ali Reda, 1967) egy lányról szól, akinek legfőbb vágya, hogy bekerüljön egy híres koreográfus tánccsoportjába. Szerelmes lesz a férfibe, akit azonban gazdag vőlegénye bízott meg azzal, hogy vigyázzon rá a turné alatt. A film főszerepeit Mahmúd Reda koreográfus és Farída Fahmi táncosnő alakítja.

A föld (1969) című alkotást, amelyet az írásos összegzés szerint az egyiptomi filmkritikusok minden idők legjobb egyiptomi filmjének tartanak, Júszuf Sahín nyolc éven át készítette, Abdel-Rahmán as-Sarkávi regénye alapján. A cselekmény 1933-ban játszódik egy kis faluban, ahol az életet a föld és a víz határozza meg, ám egy nap csökkentik az öntözési kvótát, majd földeket kettészelve utat kezdenek építeni.

Az Ügyvéd úr (Raafat el-Mihi rendezése, 1984) a bíróság kijátszásáról, Az aszfalt királyai (Oszáma Fauzi, 1996) egy taxisofőrről szól. A kairói Kit-Kát negyed (Daúd Abdesz-Szajjed, 1991) főhőse még gyermekkorában elvesztette szeme világát, hasist szív, lassan elfüstölve a család szerény vagyonát. A Szívek csipkéből (Inász ed-Degedi, 1993) középpontjában két gyermekkori barátnő áll, mindketten ugyanabba szeretnek bele, a férfi végül mindkettejüket feleségül veszi - írják a programban, emlékeztetve arra: Egyiptomban a moszlim férfiak akár négy feleséget is tarthatnak, a törvény nem bünteti a poligámiát.

A négynapos rendezvény filmjeit eredeti hanggal, angol felirattal, magyar szinkrontolmácsolással vetítik.

(MTI)

Hozzászólás
Ha hozzá kíván szólni, jelentkezzen be!
Hozzászólások
Még senki sem szólt hozzá ehhez a cikkhez!
Legyen Ön az első!
Keresés:  KERESÉS
Galéria
 
Ide jöhet majd a bemutatkozó szöveg
Bemutatkozó
 
Ide jöhet majd a bemutatkozó szöveg
Anekdoták
„ A Kaviár és lencse című bohózatban a szövegkönyv szerint kinyílik az ajtó, a közönség megpillant, pisztolylövés, a szívemhez kapok és felkiáltok: „Meglőttek!...Gyilkosok!...” – És összeesem. Az egyik előadáson a pisztoly csütörtököt mondott. De hát nekem el kellett hunynom ott a helyszínen. Mit tehettem?...
 
Ludwig van Beethoven és Johann Wolfgang Goethe 1807-1808 táján együtt üdültek Karlsbadban. A zseniális zeneköltő és a költőzseni összebarátkoztak, s gyakran indultak együtt kocsikirándulásra.
Aforizmák
„ Ha egyedül vagyok egy szobában, akkor ember vagyok. Ha bejön egy nő, akkor férfi lettem. És annyira vagyok férfi, amennyire nő az, aki bejött."
Karinthy Frigyes
Az oldalt fejlesztette és üzemelteti az Ergo System
Művészeti Szakszervezetek Szövetsége
Művész-világ