Véget ért a Verzió Filmfesztivál
Dátum: 2006. november 13., hétfő, 8:59
A vasárnap véget ért 3. Verzió Nemzetközi Emberi Jogi Dokumentumfilm Fesztivál november 8. és 12. között két másik filmfesztivállal, valamint hat premier filmmel versengett a nézők figyelméért. A minden eddiginél gazdagabb program minden eddiginél több nézőt vonzott. 54 vetítésen, 10 teltházas előadáson 3266 látogató volt kíváncsi a 60 merész hangvételű verziós filmre.

Hogyhogy maga még él? – kérdezi Eric Bergkraut rendező Anna Politkovszkaja orosz újságírónőt, a Koka - a csecsenek emlékezete című filmjében.

Én magam is csodálom - válaszolja Politkovszkaja.

A svájci rendező szombat este a Toldi moziban Anna Politkovszkaja emlékének ajánlotta a filmet, amelyet e szavakkal vezetett fel a közönségnek: „Ez a budapesti vetítés az első azóta, hogy Annát meggyilkolták, ezért különösen fontos számomra a ma esti előadás.”

A Tanár- és a Diák Verziók vetítéssel egybekötött beszélgetéseit neves előadók; Barotányi Zoltán újságíró, Bíró András szociológus, Kende Ágnes szociológus, Mink András történész, Tamási Miklós kutató és Weyer Balázs főszerkesztő, vezették.

A Verzió díjat a közönség szavazatai alapján Aleksandar Manic filmje, a macedón cigányok legekre törekvéseit bemutató Sutkai bajnokok nyerte.

Hat magyar emberi jogi témájú alkotás került a fesztivál programjába: Dobray György: Gólyamese, Kékesi Attila: A forradalom arca. Egy pesti lány nyomában, Lakatos Róbert: Moszny, Németh Gábor Péter: Végállomások, Szalay Péter: Határeset, Astrid Bussink, Trencsényi Klára: A komp nem üzemel című filmje.

Idén először kapott díjat a Legjobb Magyar Verzió Film. A díjat Lakatos Róbert Moszny című portréfilmje kapta egy magányos férfi gyengéd és figyelmes ábrázolásáért, aki ragaszkodik értékeihez e változó világban.

A Verzió Emberi Jogi Dokumentumfilm Fesztiválon a Duna Televízió a Dunadíjat Hanna Polak és Andrzej Celinski:  A pályaudvar gyermekei c. alkotásnak ítélte.

„A megrendítő film felhívja a figyelmet azokra a gyerekekre, akik Moszkva utcáin élnek. A figyelem felkeltésén túl azonban konkrét segítő szándék is vezérli a rendezőt, miszerint alapítványán keresztül enyhíteni kíván az utcagyerek sorsán. Ehhez a nemes célhoz nyújt segítséget a Duna Televízió azzal, hogy A pályaudvar gyermekei c. dokumentumfilmet műsorára tűzi bízva abban, hogy a világban megérint olyan nézőket, akik a rendező szándéka mellé állnak. A Televízió  fontosnak tartja az emberi jogok tiszteletben tartását, az emberhez méltó életet és elítéli az embertelen bánásmódot bárhol is legyen az a világban. Külön figyelmet érdemel a Televízió számára a gyerekek sorsát befolyásoló mindennemű pozitív kezdeményezés, ezért támogatja Hanna Polak és Andrzej Celinski dokumentumfilmjét.” – áll a Duna Televízió indoklásában.

A harmadik Verzión számos film alkotóját látta vendégül a fesztivál, akikkel kerekasztal-beszélgetésen vehetett részt a közönség. Hanna Polak: A pályaudvar gyermekei, Eric Bergkraut: Koka – a csecsenek emlékezete, Janko Baljak: Vukovár – a végső változat, Joachim Demmer: Tarifa Traffic – Halál a Gibraltári-szorosban, Natasha Stankovic: Punam és Johanna Morselt az IDFAcademy szervezője.

Nagyon örülünk a sikernek! Ez azt bizonyítja: Budapesten is van mozi közönsége a dokumentumfilmnek, a súlyos kérdéseket felvető míves alkotásoknak – nyilatkozta Zádori Zsuzsa, a fesztivál igazgatója.

Jancsó Miklós nyitóbeszédében ekképp szólt a szervezőkhöz és a filmekre nyitott közönséghez: „Jó szerencsét kívánok nektek. Jó szerencsét, semmi mást!”

Hozzászólás
Ha hozzá kíván szólni, jelentkezzen be!
Hozzászólások
Még senki sem szólt hozzá ehhez a cikkhez!
Legyen Ön az első!
Keresés:  KERESÉS
Galéria
 
Ide jöhet majd a bemutatkozó szöveg
Bemutatkozó
 
Ide jöhet majd a bemutatkozó szöveg
Anekdoták
Két bíboros szemrehányást tett Rafaellónak, hogy egy festményen Péter és Pál apostol arcát nagyon pirosra festette.
 
Aforizmák
„Céltalan élet nem lehet tiszta."
Anton Pavlovics Csehov
Az oldalt fejlesztette és üzemelteti az Ergo System
Művészeti Szakszervezetek Szövetsége
Művész-világ