Bevándorlási hullám Velencében
Dátum: 2011. szeptember 6., kedd, 8:03
A bevándorlás ügye fontos kérdés az olasz politikában, és most már a velencei filmfesztiválról sem hiányozhat: többek közt Emanuele Crialese olasz rendező versenyfilmje, a Terraferma (Szárazföld) is ezzel foglalkozik.

Az Olaszországba irányuló bevándorlás témája tán nem is lehetne aktuálisabb a velencei filmfesztiválon, az észak-afrikai forradalmi tavasz és a líbiai polgárháborús helyzet miatt tízezrek érkeztek idén Itáliába, ahol a lakosság kritikusan szemléli a hatóságok bevándorlási politikáját, és úgy tűnik, nehezen birkózik meg a menekültek egyre növekvő hullámaival.

A versenyfilmek között szereplő Terraferma (Szárazföld) egy halász és családja szemén keresztül mutatja be a menekültkérdést: a film arról szól, miként változik meg a Szicília melletti kis szigeten élő család élete, amikor megmentenek a vízből és elbujtatnak házukban egy terhes etióp nőt. Emanuele Crialese munkája fiktív történet, még a sziget neve sem hangzik el - könnyedén lehetne menekülttáboráról ismert Lampedusa is -, de a szereposztásban helyet kapott egy bevándorló, aki túlélte a Földközi-tengeren való kockázatos átkelést.

A film kapcsán emlékeztetőül elhangzott, az Afrikából lélekvesztőkön érkező menekültek sokszor már többen vannak Lampedusán, Európa legdélebbi szegletében, mint a sziget lakói. A bevándorlók úgy érzik, meg kell védeniük magukat, a helyiek pedig úgy vélik, az állam magukra hagyta őket.

A Terraferma főszereplője, Ernesto, a halász viszont csak a tenger törvényeit ismeri, és erkölcsi kötelességének érzi, hogy segítsen a viharos vízbe került embereken, attól függetlenül, hogy mit mondanak a hatóságok. Családtagjai közül azonban van, aki másként érez. A filmbéli sziget turistaparadicsomként szerepel a köztudatban, a menekültáradat azonban rossz hírét kelti az üdülőhelynek. A parti őrség a hajó elkobzásával bünteti azokat, akik nem jelentik a menekülteket a rendőrségnek.

Crialese 2009-ben döntötte el, hogy filmet forgat a menekültügyről. Akkoriban nagy port kavart, hogy egy zsúfolt hajót 21 napig hagytak segítség nélkül hánykolódni a vízen, mielőtt partra futott Lampedusán. Mindössze öt túlélő akadt, az egyikre - egy nőre - figyelt fel a rendező. "Megragadott az arca, az arckifejezése. Túl volt a poklon, három hetet töltött a tengeren, emberek mentek közel hozzájuk, vizet dobtak át nekik, de aztán otthagyták őket. De amikor partot ért, úgy nézett, mintha a mennyországba érkezett volna" - fogalmazott. Végül ennek, a csak Timnit T-ként emlegetett nőnek ajánlotta fel a terhes etióp nő szerepét.

A rendező elmondta, teljesen helytelennek tartja a Berlusconi-kormánynak a menekültkérdésre adott válaszát. "A civilizáltság nagyfokú hiányának jele hagyni meghalni az embereket a tengeren egy olyan ország részéről, amely civilizáltnak tartja magát" - mondta.

(MTI)

Hozzászólás
Ha hozzá kíván szólni, jelentkezzen be!
Hozzászólások
Még senki sem szólt hozzá ehhez a cikkhez!
Legyen Ön az első!
Keresés:  KERESÉS
Galéria
 
Ide jöhet majd a bemutatkozó szöveg
Bemutatkozó
 
Ide jöhet majd a bemutatkozó szöveg
Anekdoták
 
Jávor Pál nemcsak a színpadon és a filmekben szeretett mulatni, hanem a szabad idejében is. Még fiatal színész volt, amikor egy éjjel az egész havi fízetését elszórakozta.
Aforizmák
„ Soha a szobrot nem fogja az oltáron imádni az, aki fatörzs korában ismerte a kertben. "
Gracián
Az oldalt fejlesztette és üzemelteti az Ergo System
Művészeti Szakszervezetek Szövetsége
Művész-világ