Az életének 76. évében, szombaton elhunyt Gulyás János Kossuth- és Balázs Béla-díjas filmrendezőt, operatőrt, érdemes művészt, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagját az Emberi Erőforrások Minisztériuma saját halottjának tekinti.
Gulyás János a magyar dokumentumfilm meghatározó alakja volt. Munkái között egyéni hangot ütöttek meg a szociografikus érzékenységű, testvérével készített revelatív filmjei, a Vannak változások, a Ne sápadj! vagy a Törvénysértés nélkül.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem elvégzése után szabadúszóként dolgozott, a hetvenes évektől kapcsolódott be testvérével együtt a Balázs Béla Stúdió munkájába - közölte az Emberi Erőforrások Minisztériuma kedden az MTI-vel.
Gulyás János 1993-ban hozta létre a Dokumentum Stúdiót, amely a magyar dokumentumfilmezés teljes keresztmetszetében volt képes gondolkodni, mentesíteni igyekezvén magát éppen a politikai, cenzori, érdekköröket kiszolgáló attitűdtől - olvasható a tárca közleményében.
Szenvedélyes elkötelezettsége az igazság iránt közéleti tematikájú filmjeiben is éppolyan nyilvánvaló, mint a történelmi munkákban.
A december 11-én elhunyt alkotó munkája elismeréseként 1988-ban Balázs Béla-díjat, 2013-ban érdemes művész címet, 2021-ben Kossuth-díjat kapott.
(MTI)
| Ha hozzá kíván szólni, jelentkezzen be! |
| Még senki sem szólt hozzá ehhez a cikkhez! Legyen Ön az első! |

