A Budapesti tavasz felújított változatát vetítik a Budapesti Klasszikus Film Maratonon
Dátum: 2024. szeptember 19., csütörtök, 10:30

Az eredeti képkockák digitális restaurálása után újra nagyvásznon láthatja a közönség a második világháború utáni magyar filmgyártás egyik legfontosabb alkotását, az 1955-ben bemutatott Budapesti tavaszt szeptember 18-án, 19-én és 21-én a Budapesti Klasszikus Film Maratonon - tájékoztatta a Nemzeti Filmintézet (NFI) szerdán az MTI-t.

A filmintézet közleményében kiemeli, hogy a háború borzalmait a bérház óvóhelyén összeverődő, különböző túlélési stratégiákat valló emberek és két szerelmes sorsán keresztül feldolgozó film elsőként foglalkozott a magyar zsidóság tragédiájával. A dunai rakparton játszódó jelenete mindmáig a magyar és az egyetemes filmtörténet egyik legmegrázóbb képsora a holokausztról.

Mint írták, a Máriássy Félix rendezésében készült film megrendelésre, az ország német megszállás alóli felszabadításának 10. évfordulójára született meg, mégis egészen más lett, mint amit az akkori kultúrpolitika előzetesen gondolt róla.

A népi demokráciát építő államvezetés eredendően nagyszabású, hősies partizántörténetet, a szovjet katonákat felmagasztosító alkotást szeretett volna a vásznon látni, a neorealista stílusban forgatott Budapesti tavasz készítői viszont a harci cselekmények dokumentálása helyett a háború eseményeit személyes sorsokat középpontba helyezve elevenítik fel. Emiatt a vonalasabb pártfunkcionáriusok a forgatás leállítását is kilátásba helyezték, de ez végül nem következett be - írták a közleményben.

A film alapjául az azonos című Karinthy Ferenc-regény szolgált, viszont az adaptáció számos ponton módosult a könyvben foglaltakhoz képest köszönhetően a forgatókönyvíró, Thurzó Gábor a korszakot jellemző sematizmust levetkőző dramaturgiai érzékének és a magyar főváros ostromát a film főszereplőjével, Gábor Miklóssal együtt szintén óvóhelyeken átvészelő Máriássy Félix személyes élményeinek - idézik fel a közleményben.

Emlékeztettek arra, hogy a holokauszthoz ellentmondásosan viszonyult az akkori kulturális vezetés. Addig nem készült olyan film, amelyben kellő súllyal foglalkoztak volna ezzel a nemzeti tragédiával. Előbb a Valahol Európában, majd az 1954-es Fel a fejjel című filmvígjáték érintette a témát. Utóbbi azonban komikus műfajánál fogva sem volt alkalmas arra, hogy a magyar zsidóság elleni terrort nyíltan bemutassa.

A magyar filmgyártás ikonikus képsora született meg a Budapesti tavaszban, ami jelentősen hozzájárult ahhoz, hogy a filmet 1968-ban beválasztották az 1948 és 1968 között született, a 12 legjobb magyar alkotást felsorakoztató Budapesti 12 közé - mutattak rá, hozzátéve, hogy ennek ellenére Máriássy Félix rendezése a bemutató idején korántsem aratott kiemelkedő sikert. Bár az ötvenes évek legnagyobb sztárjai közül többen is játszottak benne, nézőszámban elmaradt a milliókat mozikba vonzó Mágnás Miskától, Állami Áruháztól. Az acapulcói fesztiválon való sikeres debütálásnak köszönhetően azonban a film Magyarországon is elnyerte méltó helyét a kultúrpolitika szemében - írták a közleményben.

(MTI)

Hozzászólás
Ha hozzá kíván szólni, jelentkezzen be!
Hozzászólások
Még senki sem szólt hozzá ehhez a cikkhez!
Legyen Ön az első!
Keresés:  KERESÉS
Galéria
 
Ide jöhet majd a bemutatkozó szöveg
Bemutatkozó
 
Ide jöhet majd a bemutatkozó szöveg
Anekdoták
Az amerikai turnéja során Jehudi Menuhint, a világhírű hegedűművészt meghívták egy gazdag házhoz. A textilgyáros házigazda kihasználta az alkalmat, és megkérte Menuhint, hallgassa meg fia játékát, mert mindenki nagyon tehetségesnek tartja
 
Egyik hazai körútján Caruso néhány ezer lírát utaltatott át magának egy kisváros postahivatalába. Amikor a címére érkezett pénzért jelentkezett, az akkurátus postamester sehogy sem volt megelégedve az énekes személyi igazolványaival.
Aforizmák
„ A történész: visszafelé tekintő próféta."
August Wilhelm von Schlegel
Az oldalt fejlesztette és üzemelteti az Ergo System
Művészeti Szakszervezetek Szövetsége
Művész-világ