Fődíjat nyert a Kék Pelikan című animációs dokumentumfilm Lipcsében
Dátum: 2024. november 5., kedd, 11:22

Csáki László Kék Pelikan című alkotása nyerte a legjobb egészestés animációs filmnek járó Arany Galamb díjat a múlt héten a németországi Lipcsében megrendezett 67. DOK Leipzig fesztiválon - közölte a Nemzeti Filmintézet (NFI) kedden az MTI-vel.

A Kék Pelikan valós eseményeket feldolgozó humoros, nosztalgikus történet a szabadságról és három jó barátról, akik a kilencvenes években egy kék indigópapír segítségével hamisítottak nemzetközi vonatjegyeket. A Nemzeti Filmintézet által támogatott filmet csaknem huszonötezren látták, és még megtalálható a hazai filmszínházak műsorán - olvasható a közleményben.

"A film a fizikai, társadalmi és politikai korlátokon és határokon átívelő képzelőerőt testesíti meg. Az álmok hajszolásáról, a felfedezésről, a barátságról és a találékonyságról szól. Bár az álmaink valóra váltásának véleményünk szerint nem a jegyhamisítás a legjobb módja, kifejezetten nagyra értékeltük a történetmesélés módját, a vizuális nyelvet és mindenekelőtt azt a könnyed személyes és történelmi őszinteséget, amelyet a film magában hordoz" - indokolta a fesztivál zsűrije a döntését.

A lipcsei Dokumentum és Animációs Filmek Nemzetközi Fesztiválja a világ első, kifejezetten dokumentumfilmeknek és animációs filmeknek szentelt rendezvénye, amelyet 1955 óta minden ősszel megrendeznek - olvasható az összegzésben.

Mint írják, a város több mozijában zajló fesztivál programját több mint 200 alkotás, köztük virtuális valóság filmek vetítése, továbbá panoráma szekció, külön programok és retrospektív vetítések gazdagítják. A hétvégén véget ért fesztivál díjátadó ünnepségén a kitüntetést személyesen vette át a Kék Pelikan rendezője, Csáki László, Cui Sissy line producer és Ács Zsuzsanna, a film kifestője, valamint az élőszereplős részek szereplője.

A tájékoztatás szerint az első magyar animációs dokumentumfilm, a hazai mozikban április elején bemutatott Kék Pelikan az 1990-es évek vonatjegyhamisítási botrányát szórakoztató formában feldolgozó, rendszerkritikus és heistfilmes elemeket felvonultató, korabeli magyar slágerekkel teli alkotás, amelyben a valós - saját hangjukon megszólaló - szereplők mellett Lévai Norman, Tegyi Kornél, Kenéz Ágoston, Börcsök Olivér, Rujder Vivien, Olasz Renátó, Thuróczy Szabolcs, Csőre Gábor, Trokán Nóra és Csoma Judit is hallhatók. A rendszerváltás utáni időszak megidézését olyan ismert magyar kultzenekarok biztosítják, mint például a Bonanza Banzai, a Kispál és a Borz vagy a Hiperkarma. A Kék Pelikan világpremierje a Tallinn Black Nights Filmfesztiválon volt, azóta pedig olyan jelentős nemzetközi seregszemlékre kapott meghívást, mint az Annecy Fesztivál, a hsziani Selyemút Nemzetközi Film Fesztivál, a torontói Hot Docs, vagy a kolozsvári Filmtettfeszt.

Az alkotás szerepel az Európa Filmdíjért versenyző legjobb dokumentumfilmek rövidített listáján, korábban pedig díjazták Tel-Avivban az Animix Nemzetközi Animációs Filmfesztiválon, a pescarai Cartoons On The Bay Fesztiválon, a DocsBarcelona fesztiválon, a kassai IFF Art Film Festen és a zágrábi Animafesten, Poznanban az Animator Fesztiválon, legutóbb pedig a bukaresti Animest Nemzetközi Animációs Filmfesztiválon - olvasható a közleményben.

A Kék Pelikan producere Felszeghy Ádám és Kázmér Miklós. Az operatőr Horváth Árpád, a vágó Szabó Dániel, a zeneszerző Tövisházi Ambrus és Preiszner Miklós. Az alkotás az NFI támogatásával az Umbrella Entertainment gyártásában készült Temple Réka szakmai támogatásával a Cinemon Entertainment koprodukciójában - áll az összegzésben.

(MTI)

Hozzászólás
Ha hozzá kíván szólni, jelentkezzen be!
Hozzászólások
Még senki sem szólt hozzá ehhez a cikkhez!
Legyen Ön az első!
Keresés:  KERESÉS
Galéria
 
Ide jöhet majd a bemutatkozó szöveg
Bemutatkozó
 
Ide jöhet majd a bemutatkozó szöveg
Anekdoták
Baudleaire, a híres francia költő találkozott egyszer sétája közben egyik barátjával, Theodore Banville költővel, aki azt javasolta neki, hogy menjenek el együtt fürdeni.
 
X. Ince pápa, amikor meglátta tulajdon arcképét, amelyet Velázquez festett, így kiáltott fel:
Aforizmák
„ A pénznek, ha el akar jutni hozzám, el kell fogadnia azokat a feltételeket, amelyeket jellemem szab neki."
Chamfort
Az oldalt fejlesztette és üzemelteti az Ergo System
Művészeti Szakszervezetek Szövetsége
Művész-világ