A legújabb magyar filmeket is vetítik a 18. Bukaresti Magyar Filmhéten
Dátum: 2024. november 5., kedd, 22:09

A legújabb magyar filmeket, nemzetközi fesztiválokon díjazott alkotásokat, dokumentumfilmeket, animációs filmeket és a Magyar Filmarchívum frissen digitalizált gyöngyszemeit is vetítik november 10-17. között a 18. Bukaresti Magyar Filmhéten.

A szervező Liszt Intézet bukaresti központjának kedden kiadott közleménye szerint idén is a Román Parasztmúzeum mozijába várják a közönséget. Számos magyar filmes alkotó, színész és meghívott lesz jelen a "magyar film bukaresti ünnepén".

A fesztivál hétfői megnyitója előtti "nulladik" napon a Román Televízió (TVR) Magyar Adásának 55. évfordulója alkalmából rendeznek kiállítást a Liszt Intézet bukaresti központjában, ahol a több mint fél évszázad változásait és kihívásait idéző tárgyi emlékek is láthatók lesznek. A tálatot Mosoni Emőke, a Magyar Adás főszerkesztője nyitja meg, majd a WASP Studios által kezdeményezett 89 through 35mm project keretében vetítik Hámos Gusztáv: 1989 A televízió valódi hatalma című videóesszéjét.

A 18. Bukaresti Magyar Filmhetet Szimler Bálint - a Locarno-i Nemzetközi Filmfesztiválon és a luxemburgi Cineast Nemzetközi Filmfesztiválon is díjazott - Fekete pont című filmjével indítják hétfőn, a rendező jelenlétében.

A Nemzeti Filmintézet elsőfilmes alkotásokat támogató Inkubátor Programja keretében elkészült filmek közül a bukaresti közönség a Hevér Dániel rendezte Valami madarak filmjét és a több mint húsz nemzetközi fesztiválon sikeresen szereplő, Csáki László rendezte Kék Pelikan animációs dokumentumfilmet láthatja.

A Filmhét keretében lesz először látható Bukarestben a népszerű román színész, Bogdan Dumitrache főszereplésével készült Magasmentés, amelynek vetítését követően Bogdan Dumitrache mellett Fésős András, a film rendezője és Takáts Andrea színésznő fog a közönség kérdéseire válaszolni.

Hajdu Szabolcs párkapcsolati trilógiájának második része, a Kálmán-nap is vetítővászonra kerül Bukarestben. Idén is lesz történelmi témájú film a programban, a Tóth Barnabás rendezte Mesterjátszma, de vetítik a Fazakas Péter által rendezett Ma este gyilkolunk című krimi-vígjátékot is.

Az erdélyi filmtermésnek is rendszeresen bemutatkozási lehetőséget biztosító bukaresti seregszemlén idén az első magyar sikerfilm, az 1913-ban Kolozsváron készült Sárga csikó Zágoni Bálint által megvalósított mozgóképes rekonstrukcióját vetítik. A rövidfilmes összeállításban az elmúlt évben díjazott magyar alkotások között a Karácsony Péter rendezte Kis hatalmasok, illetve Jászberényi Sándor novellájából készült rövidfilm lesz látható a román fővárosban.

A Liszt Intézet bukaresti központja immár évek óta a Magyar Klasszikusok sorozat révén tárja a Bukaresti Magyar Filmhét közönsége elé a Magyar Filmarchívum digitalizációs programjában felújított emlékezetes magyar alkotásokat. Idén Fehér György Szürkület és a Dobray György - Horváth Péter rendezőpáros Szerelem első vérig című filmjeit vetítik. A kiskorú nézőknek a Filmarchívum gyűjteményéből válogatott, Palásthy György rendezte Hahó, Öcsi!, illetve a Foky Ottó rendezte Misi Mókus kalandjai filmeket ajánlják.

A Filmhét dokumentumfilmes programjában a Pigniczky Réka és Kiss Gergő rendezte 56/Z filmet vetítik, majd a két rendező közönségtalálkozón is részt vesz. Látható lesz Bukarestben Kempf Márta Anna egészestés, Varrat című dokumentumfilmje is a tetoválásról.

A 18. Bukaresti Magyar Filmhét keretében Erdős Emese, az NFI-Filmarchívum oktatási projektmenedzsere tart mozgóképes műhelyt az Ady Endre Líceumban, illetve a Román Parasztmúzeum mozijában.

A filmeket román felirattal vetítik.

(MTI)

Hozzászólás
Ha hozzá kíván szólni, jelentkezzen be!
Hozzászólások
Még senki sem szólt hozzá ehhez a cikkhez!
Legyen Ön az első!
Keresés:  KERESÉS
Galéria
 
Ide jöhet majd a bemutatkozó szöveg
Bemutatkozó
 
Ide jöhet majd a bemutatkozó szöveg
Anekdoták
Baudleaire, a híres francia költő találkozott egyszer sétája közben egyik barátjával, Theodore Banville költővel, aki azt javasolta neki, hogy menjenek el együtt fürdeni.
 
Szomory Dezső szerette az embereket, de legalább annyira az állatokat. Volt egy gyönyörű macskája, amely, vagy inkább, aki minden tekintetben megkülönböztetett bánásmódot élvezett az író legénylakásában.
Aforizmák
„ A művészet sokkal inkább fátyol, mintsem tükör."
Oscar Wilde
Az oldalt fejlesztette és üzemelteti az Ergo System
Művészeti Szakszervezetek Szövetsége
Művész-világ