Miklós András filmje kapta a XXIII. Lakiteleki Filmszemle fődíját
Dátum: 2024. november 19., kedd, 9:04

Miklós András makói rendező Tejút című filmje kapta a XXIII. Lakiteleki Filmszemle fődíját, amelyet pénteken adtak át a lakiteleki Hungarikum Ligetben.

Lezsák Sándor, az Országgyűlés alelnöke, a Lakiteleki Filmszemle alapítója, a Népfőiskola Alapítvány kuratóriumának elnöke a díjátadón arra biztatta a fiatalokat, hogy bátran használják mobiltelefonjaikat filmek készítésére, hiszen néhány évtized múlva ezek helytörténeti vagy akár országtörténeti értékűek lesznek.

Hangsúlyozta, hogy a filmes seregszemlét jövőre is meghirdetik, de mellette Sára Sándor operatőr, filmrendező életművére alapozva vetélkedőt is szerveznek majd.

A XXIII. Lakiteleki Filmszemlét korkép, portré, krónika, valamint hungarikumok és helyi értékek témakörben hirdették meg, a Most mutasd meg! pályázati kategóriába pedig 18 év alatti fiatalok nevezhettek mobiltelefonnal készített rövidfilmjeikkel.

A felhívásra hazai és határon túli alkotóktól összesen 112 alkotás érkezett, a versenyprogramba 42 filmet válogattak be. A mintegy negyven tagú zsűri elnöke Buglya Sándor Balázs Béla-díjas filmrendező, producer volt, társelnöke pedig Sára Balázs Balázs Béla-díjas operatőr, egyetemi docens.

Miklós András alkotásával Kövér Lászlónak, az Országgyűlés elnökének 1 millió forintos különdíját érdemelte ki.

Az OTP Bank 1 millió forintos különdíját és a tiszakécskei Általános Iskola, Gimnázium, Kollégium és Alapfokú Művészeti Iskola 25 ezer forintos különdíját a budapesti Peresztegi Hanna 18 című filmje kapta.

Az Energiaügyi Minisztérium 1 millió forintos különdíját az ausztráliai Queenslandben élő Vladucz Zoltánnak ítélték.

Pintér Sándor belügyminiszter 1 millió forint értékű Zsolnay-váza különdíját és a mórahalmi Szent László Katolikus Általános Iskola 25 ezer forintos különdíját a Lóvá tett kupecek című alkotás kapta. A filmet a kecskeméti Tóth-Pócs Roland és Balajthy László rendezte.

Az Agrárminisztérium és a Hungarikum Bizottság 600 ezer forintos különdíjával és a Kulturális Filmek Fesztiválja 100 ezer forintos különdíjával a zsűri a szabadkai Szalai Adrián és Dobó Engi Florinda A tiszavirág - Magyarkanizsa szakasz című filmjét jutalmazta.

A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság 500 ezer forintos különdíját a Lovakon, nyergekben - A honfoglaló magyarok című filmért a budapesti Komporday Tamás kapta.

A Duna Médiaszolgáltató Nonprofit Zrt. 500 ezer forintos különdíját a kassai Szaszák György A tenor, Tóbisz Titusz című alkotása érdemelte ki.

A Magyar Művészeti Akadémia 500 ezer forintos különdíját az Isten szeme előtt című filmért a székelyudvarhelyi Pál Melindának ítélték.

A Kairosz Kiadó 200 ezer forintos különdíját, a Horváth Sándor által felajánlott 150 ezer forintos különdíjat és a Tiszaalpári nyugdíjas klubok 25 ezer forintos különdíját az oroszlányi Forgács József A piros ruhás lány című filmje kapta.

A Nemzetstratégiai Kutatóintézet 250 ezer forintos különdíját és a Mediaworks Hungary Zrt. 100 ezer forintos különdíját az Én tartozok a földhöz című alkotásért a székelyudvarhelyi Fábián Kornélia vehette át.

A Nemzetstratégiai Kutatóintézet 250 ezer forintos különdíjával a csapi (Ukrajna) K. Debreceni Mihály a Belső aksi című filmjét jutalmazta.

A Rendszerváltás Történetét Kutató Intézet és Levéltár 200 ezer forintos különdíját, a kiskunfélegyházi Constantinum Katolikus Óvoda, Általános Iskola, Gimnázium, Technikum, Kollégium 25 ezer forintos különdíját és a kiskunmajsai Tomori Pál Katolikus Gimnázium, Technikum és Kollégium 25 ezer forintos különdíját a Jimmy Hard balladája című filmért a budapesti S. Papp Máté érdemelte ki. A közönség döntése alapján az alkotás elnyerte A nap filmje címet is.

A lakiteleki önkormányzat különdíját a Magyar népmesék rajzfilmsorozatról készített alkotásért Szász Angéla, az MTVA munkatársa vehette át.

A pénteki díjátadón további díjakat és különdíjakat is átadtak.

(MTI)

Hozzászólás
Ha hozzá kíván szólni, jelentkezzen be!
Hozzászólások
Még senki sem szólt hozzá ehhez a cikkhez!
Legyen Ön az első!
Keresés:  KERESÉS
Galéria
 
Ide jöhet majd a bemutatkozó szöveg
Bemutatkozó
 
Ide jöhet majd a bemutatkozó szöveg
Anekdoták
Úgy látszik a tehetséget, a zseniket máshol sem becsülik meg. Amikor Robert Burns meghalt, nem sokkal temetése után márványemlékművet állítottak neki.
 
A múlt század francia irodalmának egyforma büszkesége a két Dumas: apa és fia. Az öreg Dumas leghíresebb, legismertebb művei a „Három testőr" és a „Gróf Monte Christo" sorozat. A fiatal Dumas legjobb műve a Kaméliás hölgy, amely Puccini Traviata című operája szövegköny-vének alapjául is szolgált.
Aforizmák
„Minden vegetáriánus megváltozik, ha örököl egy szalámigyárat."
Moldova György
Az oldalt fejlesztette és üzemelteti az Ergo System
Művészeti Szakszervezetek Szövetsége
Művész-világ