Elkezdődött az Úri muri, megazisten! forgatása
Dátum: 2025. június 4., szerda, 12:06

Megkezdődtek az Úri muri, megazisten! című új magyar mozifilm július végéig tartó forgatási munkálatai a Nemzeti Filmintézet (NFI) fóti stúdiójának kültéri díszletében - tájékoztatta az intézet kedden az MTI-t.

Kiemelték, hogy a játékfilm Móricz Zsigmond híres regényének feldolgozása Vidnyánszky Attila rendezésében, amely 43 napon át forog. A forgatási helyszínek között lesz Debrecen, Fót, a hortobágyi puszta és tanyavilág, valamint Dömsöd, Kunpuszta és Szabadszállás is. A főszerepben Berettyán Sándort láthatja a közönség. A film várhatóan 2026 őszén kerül a mozikba - írták a közleményben.

Felhívták a figyelmet, hogy a Nemzeti Filmintézet fóti stúdió komplexumának átfogó fejlesztése és bővítése filmtörténeti jelentőségű. A fejlesztés keretében felépített tartós szerkezetű, alakítható, kültéri, 19. századi város díszletegyüttes a hazai filmipari infrastruktúra hosszú távú beruházása, amelyet örömmel vettek birtokba a hazai és nemzetközi filmesek. Alakította már többek közt a reformkori sáros Pest-Budát, a fényűző Bécset, romantikus angol városokat és most legutóbb Móricz Zsigmond alföldi városát, Debrecent - fogalmaztak.

"Másfél hónapja próbálunk a színészekkel a Nemzeti Színházban, és hatalmas izgalommal vágtunk bele közös szenvedélyünk, az Úri muri forgatásába" - idézték Vidnyánszky Attila rendezőt, aki hozzátette, hogy Móricz Zsigmond művét 2008-ban már színre vitte a debreceni Csokonai Színházban, és azóta is folyamatosan foglalkoztatja.

"Nagyon örülök, hogy a Nemzeti Filmintézet támogatásának hála filmvásznon is feldolgozhatjuk ezt a nemzeti klasszikust. Alapvető magyar sorskérdéseket fogalmazott meg Móricz a főszereplő, Szakhmáry Zoltán és úri társasága átmulatott éjszakájának történetébe, ezért az Úri muri minden nemzedék számára fontos és aktuális mű. A móriczi kíméletlen kritika azért egyedülálló és hiteles, mert minden sorából kiérezhető rajongó szerelme szereplői: a magyar emberek, a magyar föld iránt" - fogalmazott a rendező.

A forgatás kezdetén a főszereplő, Szakhmáry Zoltán debreceni cívis otthonában és környezetében zajló jeleneteket veszi fel a stáb. A főbb szerepekben Berettyán Sándor mellett Kovács Frigyest, Katona Kingát, Tabajdi Annát, Trill Zsoltot, Vecsei H. Miklóst, Kristán Attilát, Herczegh Pétert, Varga Józsefet, Tóth Lászlót, Schnell Ádámot, Rátóti Zoltánt, Szarvas Józsefet, Rubold Ödönt, Rácz Józsefet, Rusz Milánt, Nyári Oszkárt láthatja a közönség, valamint a filmben a Színház- és Filmművészeti Egyetem több hallgatója és a beregszászi Kárpátaljai Megyei Magyar Drámai Színház társulata is részt vesz - tájékoztattak a sajtóanyagban.

A rendezőnek a regény adaptálásában Lukácsy György forgatókönyvíró és Belinszki Zoltán dramaturg segített. A filmet Győri Márk operatőr fényképezi, a jelmeztervező Berzsenyi Krisztina, a látványtervező Horváth Viktória, a maszkmester Kriskó Ancsa.

A produceri feladatokat Csáky Attila látja el, aki a közleményben úgy fogalmazott, hogy Móricz Zsigmond regényének "végzet felé vágtató cselekménye, duhaj, sorsuk miatt nekikeseredő szereplői és a belőlük áradó düh egészen különös, mégis ismerős létállapotot mutat be, amit átjár a határtalan öntudat, a szabadság és a megújulás utáni vágy, illetve a hagyományok tisztelete".

(MTI)

Hozzászólás
Ha hozzá kíván szólni, jelentkezzen be!
Hozzászólások
Még senki sem szólt hozzá ehhez a cikkhez!
Legyen Ön az első!
Keresés:  KERESÉS
Galéria
 
Ide jöhet majd a bemutatkozó szöveg
Bemutatkozó
 
Ide jöhet majd a bemutatkozó szöveg
Anekdoták
Molnár Ferenctől megkérdezték, hogy szerinte a békegalamb hím- vagy nőnemű. Az író elgon-dolkodott, majd határozottan így válaszolt:
 
A nagy színésznek egy darabban fel kellett olvasni egy levelet, ezért sosem tanulta meg a levél szövegét. A fiatal, kezdő színész, aki a levélhozó inast játszotta, úgy gondolta, megtréfálja híres kollégáját és a jelenetbe a megírt levél helyett egy üres papírt vitt be.
Aforizmák
„ A nagyságot az jellemzi, hogy irányt mutat."
Friedrich Nietzsche
Az oldalt fejlesztette és üzemelteti az Ergo System
Művészeti Szakszervezetek Szövetsége
Művész-világ