Nicanor Parra chilei költőé a Cervantes-díj
Dátum: 2011. december 2., péntek, 7:19
Nicanor Parra Sandoval 96 éves chilei költő kapta a spanyol nyelvterület legrangosabb irodalmi elismeréseként emlegetett Cervantes-díjat a "népnyelvet" a hagyományos verseléssel ötvöző nagyhatású munkájáért.

A Cervantes-díj idei nyertesének kilétét csütörtökön jelentette be Madridban Ángeles González-Sinde spanyol kulturális miniszter. Nicanor Parra - a világhírű folkművész, Violeta Parra fivére - a harmadik chilei, aki elnyerte a kitüntetést. Munkásságának rajongója Bob Dylan, és tisztelője volt Alan Ginsberg, a beatkorszak nagy költője is.

Nicanor Parra első verseskötete 1937-ben jelent meg, a szerző az általa antiköltészetként emlegetett stílusban alkotott, bevezette a köznyelvi fordulatokat a hagyományos költészetbe - méltatta a spanyol kulturális minisztérium az idős férfit.

A költő kétszer is - 1969-ben, illetve 1981-ben - elnyerte a chilei nemzeti irodalmi díjat, műveit sok nyelvre lefordították.

A 125 ezer euróval járó Cervantes-díjat olyan irodalmi alkotóknak ítélik oda, akik munkájukkal hozzájárulnak a spanyol nyelv gazdagságához. Az először 1976-ben átadott elismerésen legtöbbször spanyol és latin-amerikai szerzők osztoznak, tavaly Ana Maria Matute spanyol írónő kapta, de a díjazottak között szerepel Mario Vargas Llosa, Camilo José Cela és Caros Fuentes is.

(MTI)

Hozzászólás
Ha hozzá kíván szólni, jelentkezzen be!
Hozzászólások
Még senki sem szólt hozzá ehhez a cikkhez!
Legyen Ön az első!
Keresés:  KERESÉS
Galéria
 
Ide jöhet majd a bemutatkozó szöveg
Bemutatkozó
 
Ide jöhet majd a bemutatkozó szöveg
Anekdoták
Örkény István a XX. század derekán alkotott. Az akkori kor (főként a politikai réteg) nem nagyon ismerte el munkásságát, sőt, nem nagyon kedvelte azt. Ezért aztán Örkény úgy döntött, hogy önként felhagy hivatásával, s megpróbálkozik az újságírással.
 
A L'Opinion című lap 1885.október 15-i számában megemlékezik a Hotel Drouot árveréséről (amely árverési csarnokot műfordítóink Drout-szállodának szoktak magyarítani), s elmondja, hogy mikor a szolga a kiállítási asztalra helyezett egy milói Vénust ábrázoló másolatot, harsány hangon kiáltotta a közönség felé:
Aforizmák
„ Ha barátaim félszeműek, akkor profilból nézem őket."
Joseph Joubert
Az oldalt fejlesztette és üzemelteti az Ergo System
Művészeti Szakszervezetek Szövetsége
Művész-világ