Az emlékérmet Klaus Wowereit, a német fõváros kormányzó polgármestere adta át a Berlinben élõ magyar írónak a városháza impozáns épületében.
Méltatásában Wowereit hangsúlyozta: a berlini szenátus ezzel a kitüntetéssel kívánta elismerni Kertész Imre életművét, amelyre a megbékélés és a párbeszéd hirdetése nyomta rá bélyegét, különös tekintettel arra, hogy az író Auschwitz és Buchenwald túlélõjeként Berlinben alkotott.
A szociáldemokrata polgármester „nagy európainak és nagy berlininek" nevezte Kertész Imrét, méltatva mindazt, amit az író a demokratikus Európáért, az emberiességért és a diktatúrák ellen, a szabadságért tett. Rendkívül meleg szavakkal méltatta az író Sorstalanság című könyvét, amely - mint fogalmazott - történelmi ábrázolásával kimondhatatlan segítséget nyújt a fiatalabb generáció számára az akkor történtek megértéséhez.
Wowereit utalt arra, hogy nem utolsó sorban a magyar szellemi élet kiválóságai, köztük Konrád György és Kertész Imre készítették elõ a rendszerváltást, ami a berlini fal leomlásához és Németország újraegyesítéséhez is vezetett. Kijelentette: Berlin és Németország soha nem felejti el ezt a magyaroknak.
A polgármester köszönetet mondott Kertész Imrének mindazért, amit a német fõvárosban letelepedve, a világra nyitott, toleráns és a szabadság elveihez ragaszkodó Berlin hírnevének erõsítéséért tett.
Kertész Imre hangsúlyozta, hogy rendkívül sokat jelent számára ez a kitüntetés. Utalva Wowereit polgármester szavaira, hangsúlyozta, hogy berlini tartózkodásával, illetve a kitüntetéssel életútjában egy kör zárult le számára.
Elmondta, hogy rendkívüli módon megszerette Berlint, a város nyitottságát, liberális világnézetet és az általa sugárzott hatalmas energiát. Utalt arra, hogy sok magyar író telepedett le a német fõvárosban abban a reményben, hogy Berlinen keresztül jut tovább. Kiemelte a német fõváros szerepét egyfajta összekötõ kapocsként a Kelet és a Nyugat kulturális élete, irodalma között.
Az író elmondta, hogy jelenleg legújabb könyvének, a K.dosszié című önéletrajzi regénynek a bemutatásán dolgozik. A könyvet Magyarországon már kiadták, s Németországban szeptember 22-én fog megjelenni.
A Berlin elsõ kormányzó polgármesterérõl elnevezett Ernst Reuter-emlékérmet 1954 óta adományozza a szenátus olyan hazai és külföldi személyiségeknek, akik Berlin érdekében kimagaslót alkottak.
Ernst Reuter Berlin egyik legtekintélyesebb háború utáni, szociáldemokrata politikusa volt. 1947-ben Berlin fõpolgármesterévé választották, azonban az akkori szovjet vétó megakadályozta, hogy elfoglalja hivatalát, így azt csak 1949-tõl, a fõváros kettészakítása után tudta betölteni. 1948 szeptemberében a német parlament, a Reichstag romjai elõtt több mint háromszázezer német polgár elõtt mondta el „történelmi" beszédét, amelyben felszólította a világ országait: ne engedjék Berlin feláldozását.
Az Ernst Reuter díj eddigi kitüntetettjei között volt mások mellett a világhírű olasz karmester, Claudio Abbado, aki - Herbert von Karajan örökébe lépve - 1989 és 2002 között vezényelte a világhírű Berlini Filharmonikusokat.
(MTI)Ha hozzá kíván szólni, jelentkezzen be! |
Még senki sem szólt hozzá ehhez a cikkhez! Legyen Ön az első! |