Átadták a Czine Mihály-díjakat
Dátum: 2006. szeptember 28., csütörtök, 16:44
Balogh Ferencné könyvtáros, Dobos László író és Nagy Gáspár költő vehette át a Pro Literatura Alapítvány által létrehozott Czine Mihály-díjat, a Károlyi-palotában tartott ünnepségen.
 Végh Károly, az alapítvány ügyvezetõ igazgatója elmondta: Balogh Ferencné, nyugdíjas könyvtáros, aki a Veszprém megyei könyvtárban dolgozott és több Czine Mihály kiállítást és rendezvényt szervezett, amiért kiérdemelte a díjat.

Dobos László a felvidéki magyar közélet kiemelkedõ személyisége, Kossuth-díjas író, aki Czine Mihály jó barátja volt. Szellemisége tükrözi az elhunyt irodalomtörténész nézetét, gondolatvilágát. Egész eddigi munkásságáért részesül az elismerésben.

Nagy Gáspár, Kossuth-díjas költõ ugyancsak Czine Mihály eszmeiségét képviseli, eddigi tevékenységével érdemelte ki a kitüntetést.

A Czine Mihály-díj erkölcsi elismerés, a díjazottak Rajki László, szobrászművész plakettjét vehették át az ünnepségen.

A Pro Literatura Alapítvány tavaly hozta létre a Czine Mihály-díjat azzal a szándékkal, hogy elismerje a munkáját azoknak, akik Czine Mihály, irodalom-történész életművét közkinccsé teszik, ápolják, munkájukban az õ gondolatvilágát, szellemiségét tovább éltetik.

Tavaly Görömbei András irodalomtörténész, Kovács Tiborné könyvtáros és N. Pál József irodalomtörténész kapta meg a díjat.

Czine Mihályt, a Széchenyi-, József Attila- és Darvas József-díjas irodalom-történészt, egyetemi tanárt Magyarországon, a Kárpát-medencében és szerte a nagyvilágban magyarok tízezrei becsülték. Munkásságának középpontjában Ady Endre, Móricz Zsigmond és a népi írók pályája állt. A tiltásokkal is dacolva õ foglalkozott elõször Magyarországon a határokon túli magyar irodalommal. 1999 januárjában hunyt el.

(MTI-Panoráma)

Hozzászólás
Ha hozzá kíván szólni, jelentkezzen be!
Hozzászólások
Még senki sem szólt hozzá ehhez a cikkhez!
Legyen Ön az első!
Keresés:  KERESÉS
Galéria
 
Ide jöhet majd a bemutatkozó szöveg
Bemutatkozó
 
Ide jöhet majd a bemutatkozó szöveg
Anekdoták
Tanára szemére vetette, hogy szórakozásból fest.
 
Alexandre Dumas egyik leghíresebb regénye A három testőr. A regényben címe ellenére mégis négy testőr szerepel: Athos, Porthos, Aramis és D'Artagnan. Egy olvasó meg is írta Dumas-nak, hogy a regény címében tévedett, mire az író így válaszolt:
Aforizmák
„Aki nem kóborol, nem éri el a tengert."
Spanyol közmondás
Az oldalt fejlesztette és üzemelteti az Ergo System
Művészeti Szakszervezetek Szövetsége
Művész-világ