Goethe-érmet kapott Tandori Dezső
Dátum: 2007. március 22., csütörtök, 15:38
Goethe-éremmel tüntették ki csütörtökön Weimarban Tandori Dezső Kossuth-díjas költőt, írót és műfordítót.

Az idén 53. alkalommal odaítélt elismerést minden évben három olyan külföldi személyiség kapja, aki teljesítményével jelentősen hozzájárult a nemzetközi kulturális dialógushoz. Tandori Dezső mellett idén Daniel Barenboim izraeli zongoraművész és karmester, valamint Min Gi Kim koreai színházigazgató részesült a kitüntetésben.

Tandori Dezső nevében a díjat Peisch Sándor, a Magyar Köztársaság nagykövete vette át Jutta Limbachtól, a Goethe Intézet elnökétől abban a városban, ahol Németország legnagyobb költője több évtizeden keresztül élt és alkotott, s ahol 175 évvel ezelőtt, 1832 március 22-én elhunyt.

A díjátadás alkalmából rendezett ünnepségen a laudációt Konrád György, a Németországba rendkívül nagy megbecsülésnek örvendő magyar író tartotta.

A Goethe-érmet 1954-ben alapította a Goethe Intézet elnöksége, a díj 1975 óta a Német Szövetségi Köztársaság hivatalos érdemjele. A kitüntetést minden évben március 22-én, Johann Wolfgang Goethe halálának évfordulóján adják át.

A Goethe-intézet indoklása szerint a 68 éves Tandori Dezső író, költő és műfordító elsősorban német nyelvből készült, briliáns kommentárokkal kiegészített fordításaival érdemelte ki a rangos kitüntetést. Fordításai különleges nyelvi érzékről tanúskodnak, és sok ezer oldalt tesznek ki - hangsúlyozta a közlemény.

Tandori Dezső a német irodalom és filozófia alapműveit, egyebek között Johann Wolfgang Goethe, Wolfram Eschenbach, Robert Musil, Thomas Bernhard, Arthur Schopenhauer, Walter Benjamin és Theodor W. Adorno írásait fordította magyarra.

Az elismerést eddig 58 ország 314 személyisége kapta meg, a díjazottak között volt a többi között Pierre Bourdieu francia filozófus-szociológus, Sir Ernst Gombrich brit művészettörténész, továbbá két magyar, Kertész Imre irodalmi Nobel-díjas író, valamint az azóta elhunyt Ligeti György Kossuth-díjas zeneszerző, a 20. századi zenetörténet egyik legnagyobb alkotója.

A 83 éves korában elhunyt Johann Wolfgang Goethe halálának évfordulóján Weimarban több megemlékezést tartottak, s megkoszorúzták a költő, egyben regény- és drámaíró sírját.

(MTI-Panoráma-Berlin)

Hozzászólás
Ha hozzá kíván szólni, jelentkezzen be!
Hozzászólások
Még senki sem szólt hozzá ehhez a cikkhez!
Legyen Ön az első!
Keresés:  KERESÉS
Galéria
 
Ide jöhet majd a bemutatkozó szöveg
Bemutatkozó
 
Ide jöhet majd a bemutatkozó szöveg
Anekdoták
Ludwig van Beethoven és Johann Wolfgang Goethe 1807-1808 táján együtt üdültek Karlsbadban. A zseniális zeneköltő és a költőzseni összebarátkoztak, s gyakran indultak együtt kocsikirándulásra.
 
Kálmán Jenőnek, a XX. század aranyos humorú pesti írójának volt egy kutyája. Egy rendkívül okos puli, amelyről könyvet is írt, és amely a történelemben – legalábbis a kutyatörténelemben – egyedülálló dolgot művelt.
Aforizmák
„Nem fog vízbe fúlni, akit az istenek kötélre szántak."
magyar közmondás
Az oldalt fejlesztette és üzemelteti az Ergo System
Művészeti Szakszervezetek Szövetsége
Művész-világ