Csukás Istvánnak „születésnapi ajándékként” új kötete jelent meg Mi az adu? címmel a szegedi Könyvmolyképző Kiadónál. A 180 oldalas könyvben a szerző tárcái, portréi, egy egyfelvonásos színdarab és a kötet címadó műve, a Mi az adu? című hangjáték kapott helyet.
„Engem mindenki meseíróként ismer, de ez a könyv egy felnőtt válogatás. A fő területem a versírás, de a prózaírást sem hagytam abba soha” – magyarázta. Mint kiemelte, a hangjátékkal a két kitűnő színésznek akart emléket állítani, Agárdy Gábornak és Kállai Ferencnek, akik el is játszották a történetet. Az egyfelvonásos, Drága sörözés című drámáról megjegyezte: a mű a színházi világnapon rendezett drámaíró versenyen elnyerte a gyorsasági, a zsűri és a közönség díját is.
Kitért arra, hogy gyerekeknek rengeteg színdarabot írt, felnőtteknek viszont keveset, és végre megtapasztalhatta, „milyen a tapsoló felnőtt közönség előtt állni”. „Költő vagyok, de az igazán nagy terepem a gyerekirodalom. Ez nem baj, nem két ember lakik bennem, ugyanaz írja mindkettőt. Ráadásul a jó mese egy kicsit olyan, mint a jó vers: elemelkedik a földtől, csodák történnek benne. Ami azt is jelenti, hogy ugyanazt az idegpályát mozgatja meg mindkettő” – fogalmazott Csukás István, aki szerint a mese mellett szól az is, hogy verset nem lehet mindennap írni.
Az író felidézte: meseírói pályáját Kormos István költőnek, szerkesztőnek köszönheti. „Fülön csípett az Ifjúsági Kiadóban, hogy tessék gyerekeknek is írni. Neki köszönhetem első mesekönyvemet, az Egy szürke kiscsacsit. Már ebben is szerepeltek egyébként a később nagyon híressé vált macskák, Mirr Murr és Oriza Triznyák” – tette hozzá.
Csukás István azt mondta, nagyon sokat köszönhet a gyerekirodalomnak, hiszen általa ismert meg különféle műfajokat, vagy például a filmet, hangjátékot. „A meseírás frissen tart. Össze kell szednem magam, hiszen a gyerekek végtelen képzelőerejével kell versenyeznem” –magyarázta. Amikor kedvenc figuráiról kérdezték, Csukás István Pom Pomot említette.
„Persze ő is képzelt lény, akárcsak Radírpók vagy Festéktüsszentő Hapci Benő. A Pom Pom meséi azért a kedvencem, mert végre egy olyan történetet írtam, amelynek nem egy kisfiú, hanem egy kislány a főszereplője, aki nagyon lassan megy iskolába, és közben mindenfélét képzel” – fejtette ki. Csukás István több terven is dolgozik egyszerre; készen van egy játékfilm forgatókönyve, és még egyet szándékozik írni.
„Nagyon szeretnék egy színdarabot is gyerekeknek, és karácsonyra egy új mesekönyvet ígértem a Könyvmolyképzőnek” – tette hozzá.
(MTI)
Ha hozzá kíván szólni, jelentkezzen be! |
Még senki sem szólt hozzá ehhez a cikkhez! Legyen Ön az első! |