Jelentősen megújult a színházi szakmák egyetlen országosan reprezentatív szakszervezete, az idén 105 éves Színházi Dolgozók Szakszervezetének (SzíDoSz) országos vezetősége, miután a 2024. április 8-án, hétfőn megtartott tisztújító küldöttgyűlésen megválasztották az új országos ügyvezető elnökséget. A következő öt évben országos elnökként Savanyu Gergely, a soproni Petőfi Színház színművésze, a soproni alapszervezet elnöke irányítja a 17 fős elnökséget. A két országos alelnök Makranczi Zalán színművész, a szinkron alapszervezet alelnöke és Kovács Éva Rebecca színművész, a szabadfoglalkozású művészek alapszervezetének titkára lett. Az elnökségi tagok többsége is kicserélődött. Az új elnökség programjában az érdekképviseleti funkció megerősítése szerepel az első helyen.
Tisztelt Szakszervezeti Tag!
2022. június 28-án a Képzőművészek, Iparművészek és Művészeti Dolgozók Szakszervezete végre megtartotta tisztújító Küldöttgyűlését.
Százezer forint támogatást kap minden friss diplomás színész az Előadóművészi Jogvédő Iroda Egyesülettől.
Ha gyermeke "tanulási problémára" vagy "viselkedési rendellenesség" miatt pszichiátriai szereket szed, és úgy érzi, hogy a gyermek állapota semmit sem változott vagy rosszabbodott emiatt, keresse az Állampolgári Bizottság az Emberi Jogokért Alapítványt. Az alapítványtól ingyenes tájékoztató kiadvány is kérhető a hiperaktivitás témájában.
Ha Ön vagy szerette segítségre számított a pszichiátrián, de ehelyett borzasztó tapasztalatai voltak (pl. bántalmazás, egészségkárosodás, gyógyszerfüggőség), hívja ingyenes jogsegélyszolgálatunkat!
A járvány miatt csak technikai közvetítéssel tudott összejönni december 7-én a Kongresszus által választott új Szövetségi Tanács, amelyben persze sok olyan kollégánk kapott újra bizalmat, akik már évek, évtizedek óta végzik ezt a munkát választóik töretlen bizalma mellett.
Iris Murdoch 90 éve született
Dátum: 2009. július 13., hétfő, 13:22
Kilencven éve, 1919. július 15-én született Iris Murdoch angol írónő, a pszichológiai, morális és szexuális témák nagymestere, akinek tragikus életéről néhány éve nagysikerű film készült.
Az angol-ír családból származó írónő Dublinban látta meg a napvilágot. Tisztviselő apjától a könyvek szeretetét, énekes anyjától a zene iránti rajongást örökölte. Londonban nőtt fel, Oxfordban irodalmat, majd Cambridge-ben filozófiát hallgatott, látogatta Ludwig Wittgenstein előadásait is. A II. világháború idején belépett a kommunista pártba, de hamar kiábrándult az ideológiából. A háború után az ENSZ Segélyezési és Újjáépítési Hivatalánál dolgozott, 1948-tól Oxfordban, majd Cambridge-ben tanított. A francia egzisztencialista Jean-Paul Sartre filozófiáját tanulmányozva fogott maga is íráshoz, mert mondanivalójának kifejezéséhez immár szűkösnek érezte a filozófia kereteit. Murdoch a lét legnagyobb szenvedésének a bizonytalanságot, a világ esetlegességét és az individuum magányosságát tartotta. Hősei szabadságra, szerelemre, az igazi valóság megismerésére vágynak, de az életükben bekövetkező erőszakos vagy irracionális fordulat hatására rádöbbennek, hogy szabadságuk nem létezik. Képtelennek bizonyulnak az életben maradáshoz szükséges megismerésre és a szerelemre, miközben elviselhetetlen szenvedést raknak környezetükre. Az intellektuálisan kifinomult műveket gyakran fekete humorral átszőtt melodráma lengi át, s Murdoch gyakran alkalmaz szimbólumokat, a fantasy elemeit, s többféle értelmezésre ad lehetőséget. Több mint 50 regénye közül a leghíresebb az 1954-ben megjelent A háló alatt, a "társadalmi kalandregénynek" elkeresztelt művet a 20. század legkiemelkedőbb alkotásai közé sorolják. 1978-ban kapta meg az angol nyelvű irodalom legjelentősebb kitüntetését, a Booker-díjat A tenger, a tenger című regényéért, amely a szerelem és a veszteség témáját dolgozza fel. Élete utolsó szakaszában regényeit egzisztencializmusán kívül a túláradó miszticizmus hatotta át, amely nehezen érthetővé teszi a műveit. 1995-ben jelent meg utolsó regénye, a Jackson dilemmája, amelynek írásakor már az Alzheimer-kórral küszködött (tüneteit először az írói ihlet elapadásának tulajdonította). Iris Murdoch 1999. február 8-án halt meg. Munkásságáért 1987-ben megkapta a Brit Birodalom Rendje parancsnoki fokozatát. Életéről 2001-ben Iris címmel készült film, amelyben a fiatal, életerős és társaságot kedvelő írónőt Kate Winslet, az Alzheimer-kórtól gyötört, gondozásra szoruló idős asszonyt Judi Dench játszotta. A férjét alakító Jim Broadbent alakításért megkapta a legjobb férfi mellékszereplőnek járó Oscar-díjat. (MTI)
Hozzászólás
Hozzászólások
|
|
Galéria
Ide jöhet majd a bemutatkozó szöveg
Bemutatkozó
Ide jöhet majd a bemutatkozó szöveg
Anekdoták
Szomory Dezső szerette az embereket, de legalább annyira az állatokat. Volt egy gyönyörű macskája, amely, vagy inkább, aki minden tekintetben megkülönböztetett bánásmódot élvezett az író legénylakásában.
Miután Heltai Jenő nem kérhetett szabadalmat szellemes mondásaira, sűrűn érte az a „megtiszteltetés", hogy ötleteivel mások neve alatt találkozott.
Aforizmák
„Az ember veszendő. Lehetséges; de vesszünk el úgy, hogy ellenállunk."
Albert Camus
|
|