Ráth György Múzeum kertje
1068 Budapest, Városligeti fasor 12. Tel.: 342-3916
KELETNEK ÁLL A VILÁG!
2006-ban immár negyedszer rendezzük meg a Múzeumok Éjszakája keretében keleti nyárköszöntő rendezvényünket. Idén az ezerarcú Ázsiát és – állandó kiállításunkhoz kapcsolódva – azokat a magyarokat helyezzük a középpontba, akik valamilyen úton-módon Ázsia szerelmesei lettek.
Programterv:
16:00 – 17:00 A vadászba szerelmes medve – mesék Szibériából
Az esti programok előtt, idén először, délután 4 órától a gyerekeknek adjuk át kertünket egy különleges, interaktív programmal. A 11 éve működő Yenisei együttes gyerekenek szóló műsora mongol és burját meséket dolgoz fel a buddhizmus és a sámánizmus „mesebeli” elemeire építve. Az együttes tagjai: Fődi Ágnes, aki a sztyeppei népek húros (pengetős) hangszerein játszik (pl. dombra) és énekel, valamint e tájegységek fúvós (perem, haránt, ill. dugós) hangszereit (pl. dizi, furulyák) használja. Zsirmik István dorombművész, aki a hangszer fémből, fából és csontokból készült változatain játszik, és a dorombjáték szakrális elemeit is kutatja. Nádfúvós hangszereket (pl. mey, sounna, zurna) használ, valamint egyedi kiképzésű instrumentumokat (imakürt, gong, zenélő edény, madársípok) is kezel.18:00 Megnyitó – Dr. Rabin László, Terézváros alpolgármestere üdvözli a vendégeket.
18:15-18:30 Tuva énekek – Somfai Kara Dávid mongolista, Mongóliában (Tuvában) tanulta a hö-mi éneklés technikáját. Ez az egészen különleges énekmód két hang egyidejű megszólaltatását teszi lehetővé, az emberi hang teljesítőképességének határain. Az alaphangot talán a doromb hangszínéhez hasonlíthatnának, míg a másik, a nyelv helyzetének változtatásával, különböző dallamokon szólal meg. A tuva énekeken kívül mongol népdalokból hallhatnak rövid ízelítőt az érdeklődők.
18:30 – 19:30 Éneklő szitár és pergő nyelvű tabla – Tóth Szabolcs, szitár; Mótyán Tibor, tabla.
Tóth Szabolcs Pandit Budhaditya Mukherjee, az Imdad Khani Gharana világhírű szitárosánál kezdett tanulni Kalkuttában, majd Pandit Rajeev Janardan, a gayaki ang, vagyis az "éneklő szitár" jelenlegi legkiválóbb szitárjátékosának magántanítványa lett. Mestere mellett olyan kiválóságok tanítják még, mint a shankar-gitár legnevesebb művésze, Dr. Kamala Shankar és a tablajátékos Pandit Vinode Pathak. Indiában számos alkalommal koncertezett mesterével. Szólóestjein olyan neves tablások kíséretében játszhatott Indiában, mint Anil Moghe vagy Pundlik Bhagwat. Itthon még kevesen hallhatták zenéjét, de mielőtt elindulna újabb egy éves tanulmány- és koncertkörútjára Indiába, egy este még nekünk énekel a szitárja.
20:00 – 21:00 Úzgin Űver – A mongol elnevezés jelentése „vízben szegény terület”. A 15 éve alakult zenekar zenei célkitűzése, hogy különböző népzenéket kiindulópontnak tekintve, a régi és modern hangszereket, hangzásokat és technikákat felhasználva egyéni zenei világot alakítson ki.
Farkas Marcsi: hegedű, ének; Homoki Péter: gitár, elektronika, ütősök; Majoros Gyula: klarinét, furulyák, duda zurna, doromb, ének; Babits Antal: basszusklarinét; Vincze Norbert: dobok.
21:15 – 21:30 Díjátadó – Azok között, akik regisztrálják magukat a rendezvényen, szponzoraink által felajánlott értékes nyereményeket sorsolunk ki.
22:00 Filmbemutató: Ázsia szerelmese – Hopp Ferenc életéről. Rendezte: Zajti Gábor. Az alapítónkról készült filmet most először láthatja a nagyközönség. Gyereksarok: A hátsó kertben mongol jurtát állítunk fel, ahol mongol, tibeti, kínai játékokkal várunk mindenkit. Az itt felállított obóhoz bárki hozhat követ, amelyett a helyszínen megfesthet.
A gyerekek a belépőjegy mellé ingyenes gyerekvezetőt kapnak, így rejtvények és rejtélyek segítségével barangolhatják be kiállításainkat.
A rendezvény ideje alatt a Shalimar Étterem kínál – mérsékelt áron – indiai étekülönlegességeket.
Megtekinthető kiállításaink:
Tűzben égő telihold – Mai kínai porcelánok
A 2006-os évet a kínai kerámiaművészet fellegvárában, Jinghezdenben készült kerámia sorozat megszerzésével nyitottuk. A kerámiák kitűnően szemléltetik, hogy a mai kínai porcelánkészítés hogyan viszi tovább a kínai kerámia hagyományos típusait, s milyen újításokat alkalmaz. A kiállítást a kínai kerámia történetét bemutató kiállításunk lebontása nélkül, annak kiegészítése és folytatásaképpen állítottuk fel.
Hamvas őszibarack és mohamedánkék – A kínai kerámia művészete
Keleti műgyűjtés MagyarországonRáth György Emlékszoba
Hopp Ferenc Kelet-Ázsiai Művészeti Múzeum
1062 Budapest, Andrássy út 103. Tel: 322-8476
2005. június 24. 18.00 – 02.00 óra18 és 2 óra között folyamatos tárlatvezetéssel várjuk vendégeinket
a „MAKI-E – XIX. századi japán lakkművészet a Hopp Ferenc Kelet-Ázsiai Művészeti Múzeum gyűjteményéből” című kiállításunkon.
A kiállításhoz ebből az alkalomból különleges „fény-vezetőt” készítünk, ennek segítségével új, fénylő szemmel nézhetik meg tárlatunkat.
S ha már elfáradtak a múzeumjárásban, szeretettel várunk mindenkit egy kis felüdülésre keleti kertünkben.
Ha hozzá kíván szólni, jelentkezzen be! |
Még senki sem szólt hozzá ehhez a cikkhez! Legyen Ön az első! |