Késői igazságszolgáltatás
Dátum: 2006. február 24., péntek, 14:30
Amadeo Modigliani több, mint száz alkotása látható péntektől a római Complesso del Vittoriano múzeumban rendezett nagy kiállításon, amelynek célja a rendezők szerint, hogy végre igazságot szolgáltassanak az „elátkozott" művésznek.

– Modigliani 1906-ban költözött Párizsba, de azzal, hogy nem állt be a két legnagyobb mester, Matisse és Picasso nyomdokaiba, lényegében ismeretlenségre ítélte magát - magyarázta Rudy Chiappini a luganói Modern Művészetek Múzeumának igazgatója, a kiállítás szervezője.

A festő elnyújtott, távolba néző alakjait alig vásárolták a huszadik század elején, gyakran a vászon másik oldalára is festenie kellett, hogy költséget spóroljon.

Az igazgató úgy véli, hogy mára viszont Modigliani éppen a népszerűségének lett az áldozata: számos kiállításnak ugyan ő az apropója, ám azok minősége legalábbis vitatható.

A kiállítás szervezői a festmények összeállításakor éppen ezért pontosan követték a Ceroni-család hivatalos katalógusait, és a kilencvenes évek óta szervezett öt nagy visszatekintő kiállításra támaszkodtak.

Megcsodálhatók a festőhöz közel állókról - többek között a Leopold Zborowski lengyel költőről, és Paul Guillaume képkereskedőről - festett portrék, vagy szerelme, Jeanne Hébuterne képmásai, aki még a halálba is követte Modiglianit.

A kiállításon megtekinthető egy igazi ritkaság is - egy korai Modigiliani-szobor - és nem hiányoznak a híres, egykor oly nagy botrányt kavart fekvő aktok sem.

(MTI-Panoráma)

Hozzászólás
Ha hozzá kíván szólni, jelentkezzen be!
Hozzászólások
Még senki sem szólt hozzá ehhez a cikkhez!
Legyen Ön az első!
Keresés:  KERESÉS
Galéria
 
Ide jöhet majd a bemutatkozó szöveg
Bemutatkozó
 
Ide jöhet majd a bemutatkozó szöveg
Anekdoták
A L'Opinion című lap 1885.október 15-i számában megemlékezik a Hotel Drouot árveréséről (amely árverési csarnokot műfordítóink Drout-szállodának szoktak magyarítani), s elmondja, hogy mikor a szolga a kiállítási asztalra helyezett egy milói Vénust ábrázoló másolatot, harsány hangon kiáltotta a közönség felé:
 
Kiplingtől, a világhírű angol írótól egy táraságban megkérdezték, hogy szerinte kik kormányozzák a világot: a férfiak vagy a nők?
Aforizmák
„ Bármiben hiszel is, meghalsz, de ha semmiben sem hiszel, már élő halott vagy."
Kertész Imre
Az oldalt fejlesztette és üzemelteti az Ergo System
Művészeti Szakszervezetek Szövetsége
Művész-világ