Horror vacui, avagy az űr bekebelezése
Dátum: 2006. március 16., csütörtök, 13:39
A kortárs művészetben fellelhető bizonyos tendenciák megjelenése arra inspirálta a programban résztvevő művészeket, hogy egy arra alkalmas térben megjelenítsék alkotásaikkal a Horror Vacui - folyamatok korunkra jellemző elburjánzását, vagy fenyegető hatását. – A kiállítás megnyitója március 31-én 15-órakor lesz az Iparművészeti Múzeumban.

A művészeti program szellemi gondozója Wehner Tibor művészettörténész, aki "Szöveg" című munkájával maga is résztvevője a kiállításnak.

" ... A "horror vacui" mint művészeti jelenség egyként sajátja a keleti és a nyugati művészetnek, a grand artnak és a népművészetnek, s napjaink tömegkultúrájának is (gondoljunk a graffiti jelenségére). Bizonyos korszakokban, illetve területeken - az európai művészetben hivatkozhatunk a barokkra vagy a szecesszióra -, uralkodó jellegű törekvéssé emelkedik, stílusmeghatározó karakterjeggyé válik: a művészet feltartóztathatatlanul burjánzik, mindent lefed, minden teret és formát birtokba vesz. A jelenkori művészet számos alkotójának munkásságában megfigyelhető a "horror vacui" lappangó, vagy felszínre törő, egyértelműen jelenvaló jelensége: most e művészek csoportosan fellépve valósították meg alkotásaikat, tudatosan vállalva a kiállítási tematikává minősített "horror vacui"-jelenségkört...amelynek a Lechner Ödön által tervezett Iparművészeti Múzeum épülete ad otthont, amely maga is tér, az űr művészettel való bekebelezésének elementáris szándékát testesíti meg."

Tudomásunk szerint ilyen jellegű és értékű képzőművészeti program ebben a témában még soha nem jött létre Magyarországon.  




Kiállító művészek:

ANTI SZABÓ JÁNOS képző- és iparművész, BARABÁS MÁRTON Munkácsy-díjas képzőművész, BOCZ BEÁTA kárpitművész, GALAMBOS TAMÁS Munkácsy-díjas  festőművész, KATONA SZABÓ ERZSÉBET Ferenczy Noémi-díjas textilművész, KECSKÉS ZOLTÁN grafikusművész, KISS ILONA grafikusművész, KÓKAY  KRISZTINA Ferenczy Noémi-díjas textilművész, OLAJOS GYÖRGY Munkácsy-díjas grafikusművész, OROSZ ISTVÁN Munkácsy-díjas grafikusművész, Érdemes Művész, REMSEY FLÓRA kárpitművész, SZÉKELYI KATI Ferenczy Noémi-díjas textilművész, T. DOROMBY MÁRIA textilművész, SZŐCS MIKLÓS TUI szobrászművész, BORGÓ (GYÖRGY I. CSABA) Munkácsy-díjas festőművész, tanár, WEHNER TIBOR író, művészettörténész 

A kiállítást megnyitja NAGY DÉNES, a Melbourne-i Egyetem matematika professzora

A kiállítás témájához kapcsolódva 2006. április 7-én 15-órától

KEREKASZTAL beszélgetést tartunk, amelynek résztvevői: NAGY DÉNES professzor, KESERÜ KATALIN művészettörténész, BINCSIK MÓNIKA japanológus és BÖSZÖRMÉNYI NAGY GYERGELY grafikusművész.

Hozzászólás
Ha hozzá kíván szólni, jelentkezzen be!
Hozzászólások
Még senki sem szólt hozzá ehhez a cikkhez!
Legyen Ön az első!
Keresés:  KERESÉS
Galéria
 
Ide jöhet majd a bemutatkozó szöveg
Bemutatkozó
 
Ide jöhet majd a bemutatkozó szöveg
Anekdoták
Molnár Ferenctől megkérdezték, hogy szerinte a békegalamb hím- vagy nőnemű. Az író elgon-dolkodott, majd határozottan így válaszolt:
 
Jászai Mari vidéken vendégszerepelt. A partnere csapnivalóan gyenge színész volt. Jászai a próbán küzdött vele, tanította, magyarázott neki – eredménytelenül.
Aforizmák
„ Ha regényt akarok olvasni, írok egyet."
Benjamin Disraeli
Az oldalt fejlesztette és üzemelteti az Ergo System
Művészeti Szakszervezetek Szövetsége
Művész-világ