Passuth Krisztina egyetemi tanár, a kiállítás főkurátora a keddi sajtótájékoztatón elmondta: az új tárlattal azt akarják bemutatni, hogy a francia fauve-ok (vadak) festészete hogyan inspirálta a magyar művészeket, és hogyan született abból egy új, hazai, modern stílus.
Franciaországból és Svájcból összesen 19 művet kapott kölcsön a galéria, így Henri Matisse, André Derain, Raoul Dufy, Maurice de Vlaminck, André Puy, Maurice Marinot alkotásait.
A művészettörténetben a fauvizmust az első jelentős XX. századi modern mozgalomként tartják számon. Henri Matisse vezetésével 1905 körül egy csoport fiatal művész erőteljes színekkel, vakmerő ecsetkezeléssel, könnyed vonalvezetéssel forradalmasította az európai festészetet. A hosszasan Párizsban időző magyar művészek közül, leginkább Berény Róbert és Czóbel Béla tette magáévá az új stílust, míg mások, mint Perlrott Csaba Vilmos és Bornemissza Géza közvetlenül Matisse tanítványai lettek.
Passuth Krisztina egyetemi tanár, a kiállítás főkurátora azt is elmondta: négy éve, a budapesti egyetemen fogant meg a kiállítás koncepciója, s megvalósításához fiatal kutatók, disszertáció írók fogtak össze. A munka a képek felkutatásával kezdődött itthon, majd külföldön, ahol magángyűjteményekben is találtak festményeket, s két galerista, Virág Judit és Kieselbach Tamás főként fotókkal segített a képek megtalálásában.
Szűcs György kurátor azt hangsúlyozta, hogy 29 magyar művész 1906 és 1912 között készült legfontosabb képei szerepelnek a kiállításon.
Barki Gergely, a kiállítás másik kurátora érdekességként említette, hogy vannak olyan képek is, amelyeknek mindkét oldalán festmény van, mint Tihanyi Lajos és Orbán Dezső egy-egy vászna.
Dominique Szymusiak, a Matisse szülőhelyén, a Párizstól Északra fekvő Le Cateau-Cambrésis-ban létesült Matisse Múzeum igazgatója az MTI kérdésére elmondta: hétfőn ő hozta magával a fauve-ok emblematikus figurájának, Matisse-nak a Collioure, a Nap útja (1905) című festményét. A múzeum igazgatónője végig együttműködött a magyar kollegákkal a kiállítás létrehozásában, és örömét fejezte ki, hogy megismerhette a magyar vadakat. Reméli, hogy ez a kiállítás eljut Matisse múzeumába is. Bereczky Loránd hozzátette: az már biztos, hogy 2007 őszén a tárlatot bemutatják a Dijoni Múzeumban.
A galéria főigazgatójának tájékoztatása szerint a tárlat, a katalógussal együtt, több mint 100 millió forintba került, ehhez az összeghez a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma 21,5 millió forinttal járult hozzá, a képek biztosítási ellenértékeként pedig 70 millió euró (csaknem 18,5 milliárd forint) állami garanciát vállalt, a többi pénzt gazdasági társaságok adták össze.
A Magyar Nemzeti Galéria kiállítása július 30-ig látogatható.
(MTI-Panoráma)
Ha hozzá kíván szólni, jelentkezzen be! |
Még senki sem szólt hozzá ehhez a cikkhez! Legyen Ön az első! |