Az épített környezet problematikája
Dátum: 2006. március 30., csütörtök, 7:34
2006. április 12-én 18-órakor lesz Erőss István: Homo faber című kiállításának a megnyitója a Magyar Műhely Galériában. A rendezvényt Gaál József nyitja meg. A kiállítást május 5-ig tekinthetik meg az érdeklődők.
Az MKE grafika szakán végzett Erőss István egész pályafutása az utazás jegyében telt. Már tanulmányai egy részét is külföldön végezte (Bécsi Képzőművészeti Akadémia, Hágai Királyi Akadémia, Marseilles-i Képzőművészeti Egyetem), miközben több európai kiállításon és művésztelepen vett részt. 1994-ben hosszabb utazást tett Közép-Afrikában, amely utazás alapvetően befolyásolta pályáját, ekkor kezdett el az európaitól távol eső kultúrákkal foglakozni. Újabb utazást tett Afrikában, majd szakmai meghívásoknak köszönhetően többször járt Tajvanban, Japánban és Mongóliában. Utazásai során jelentős fotódokumentációt készített, mely az utóbbi években készített munkáinak alapanyaga.

A művészt régóta foglalkoztatja az épített környezet problematikája. A Homo faber című kiállítás azt vizsgálja, hogy az ember – bárhol is éljen – hogyan rendezi be saját környezetét, és az mit tükröz az elmúlás kontextusában. Életünk legnagyobb részét mesterséges közegben, emberi kéz által teremtett környezetben éljük, egyre nagyobb területet szakítva ki a természetből. Épített környezetünk tulajdonképpen kultúránk, ideológiáink, utópiáink és a természethez való viszonyunk tükrei, legyen szó lakóházainkról vagy végső nyughelyünkről. Míg a házak az életről, a jelenről, társadalmi viszonyainkról, addig a temetők, ezek a szintén épített szakrális terek a transzcendenshez való viszonyunkról tanúskodnak.

A tematika komolyságát a formába öntés Erőss Istvánra mindig is jellemző játékossága ellensúlyozza a kiállításon. Bemutatásra kerülnek egy három éve megkezdett sorozat legújabb darabjai, mely manuális technikával nyúl hozzá printekhez. A fekete-fehér nyomatokat színes ceruzával színezi meg a művész, ezáltal újraértelmezi azokat, mintegy fricskát mutatva a digitális technológia mindenhatóságába vetett hitnek.
Emellett nagyméretű munkákat is kiállít, melyek a legváratlanabb formában, a hétköznapi életben használt tárgyak felületén jelennek meg: párnán és paplanon, ahol az anyag puhasága ellensúlyozza a tartalmi komorságot, vagy óriáspuzzle-ként, ahol a puzzle kirakásának játékos izgalma és a kész kép (egy temető urnatartója) között teremtődik feszültség.

Cím: 1072 Budapest, Akácfa u. 20

Hozzászólás
Ha hozzá kíván szólni, jelentkezzen be!
Hozzászólások
Még senki sem szólt hozzá ehhez a cikkhez!
Legyen Ön az első!
Keresés:  KERESÉS
Galéria
 
Ide jöhet majd a bemutatkozó szöveg
Bemutatkozó
 
Ide jöhet majd a bemutatkozó szöveg
Anekdoták
 
Volt idő, amikor egyes színházak szinte versengtek egymással abban, hogy melyikük tud hosszabb előadást tartani.
Aforizmák
„Aki keveset gondolkodik, sokat téved."
Leonardo Da Vinci
Az oldalt fejlesztette és üzemelteti az Ergo System
Művészeti Szakszervezetek Szövetsége
Művész-világ