Jelentősen megújult a színházi szakmák egyetlen országosan reprezentatív szakszervezete, az idén 105 éves Színházi Dolgozók Szakszervezetének (SzíDoSz) országos vezetősége, miután a 2024. április 8-án, hétfőn megtartott tisztújító küldöttgyűlésen megválasztották az új országos ügyvezető elnökséget. A következő öt évben országos elnökként Savanyu Gergely, a soproni Petőfi Színház színművésze, a soproni alapszervezet elnöke irányítja a 17 fős elnökséget. A két országos alelnök Makranczi Zalán színművész, a szinkron alapszervezet alelnöke és Kovács Éva Rebecca színművész, a szabadfoglalkozású művészek alapszervezetének titkára lett. Az elnökségi tagok többsége is kicserélődött. Az új elnökség programjában az érdekképviseleti funkció megerősítése szerepel az első helyen.
Tisztelt Szakszervezeti Tag!
2022. június 28-án a Képzőművészek, Iparművészek és Művészeti Dolgozók Szakszervezete végre megtartotta tisztújító Küldöttgyűlését.
Százezer forint támogatást kap minden friss diplomás színész az Előadóművészi Jogvédő Iroda Egyesülettől.
Ha gyermeke "tanulási problémára" vagy "viselkedési rendellenesség" miatt pszichiátriai szereket szed, és úgy érzi, hogy a gyermek állapota semmit sem változott vagy rosszabbodott emiatt, keresse az Állampolgári Bizottság az Emberi Jogokért Alapítványt. Az alapítványtól ingyenes tájékoztató kiadvány is kérhető a hiperaktivitás témájában.
Ha Ön vagy szerette segítségre számított a pszichiátrián, de ehelyett borzasztó tapasztalatai voltak (pl. bántalmazás, egészségkárosodás, gyógyszerfüggőség), hívja ingyenes jogsegélyszolgálatunkat!
A járvány miatt csak technikai közvetítéssel tudott összejönni december 7-én a Kongresszus által választott új Szövetségi Tanács, amelyben persze sok olyan kollégánk kapott újra bizalmat, akik már évek, évtizedek óta végzik ezt a munkát választóik töretlen bizalma mellett.
Egy elfelejtett birodalom nyomai
Dátum: 2006. április 2., vasárnap, 9:51
Az elfelejtett birodalom címmel nyílt meg a barcelonai Caixa-fórumban az a kiállítás, amely az ókori Perzsia kincseit mutatja be.
A kiállítás középpontjában a kr. e. 550-330 közötti időszak áll, amely Nagy Kürosz uralkodásával kezdődött, III. Dareiosszal fejeződött be és csúcspontját I. Dareiosz alatt érte el, amikor Perzsia határai az Indus folyótól Líbiáig, az Aral-tengertől Núbiáig terjedtek. Ez volt a rómaiak előtt a legnagyobb ókori birodalom - írta az El País című spanyol napilap. A kiállítással a szervezők egyik fő célja volt bemutatni, hogy Perzsiát egyoldalúan ítéli meg az, aki autokrata, kegyetlen államnak tartja. Nagy királyai idején nyitottság, nagyfokú tolerancia jellemezte. Minden vallás megengedett volt és a nagy terület minden részében szabadon dolgozhattak a művészek. A kiállítás egyik legérdekesebb darabja a „Kürosz hengere." A rávésett szöveg tanúskodik az utókornak többek között arról, hogy a király templomok és kultikus helyek sokaságát restauráltatta, hogy Babilónia meghódítása után szabadon engedte a foglyokat. Vannak, akik a szöveget egyenesen az emberi jogok chartája elődének tekintik. A kiállítás anyaga, mintegy 500 tárgy, a British Museumtól, a Louvre-tól és az iráni nemzeti múzeumtól származik. Oroszlános domborművek, bika alakú oszlopfők, állatokat formázó arany és ezüst edények, ékszerek, ékírással telerótt táblák kápráztatják el a látogatót. Gyönyörű darab a Persepolis oszlopos fogadóterméből származó, fekete kőből készült óriási masztiff, a lapis lazuli-oroszlán, elegánsak a királyi étkészletek, az oxusi kincsből származó fogadalmi táblák. Igazi látványosság a szuzai akropolisz titokzatos sírja, amelyben a halott csodálatos ékszerekkel volt felékesítve - ez rekonstruált változatban tekinthető meg. A kiállítás június 11-ig tart nyitva. (MTI)
Hozzászólás
Hozzászólások
|
|
Galéria
Ide jöhet majd a bemutatkozó szöveg
Bemutatkozó
Ide jöhet majd a bemutatkozó szöveg
Anekdoták
A XIX. század végén a lengyel komponista és zongoraművész, Moritz Moszkowski Bécs utcáin sétálgatott a Rimszkij-Korszakov-tanítvány Alekszandr Glazunov társaságában.
Amikor a náci csapatok megszállták Magyarországot, számos más művésszel együtt Salamon Bélát is elfogták, és elhurcolták a Svábhegyre, a magyar Gestapóhoz.
Aforizmák
„Ne azt várjuk, hogy a művészet váljon a mi számunkra hozzáférhetővé, hanem mi nyíljunk meg a művészet számára."
Werner Hofman
|
|