2006. május elején egy külön a projekt céljaira átalakított ipari uszály 2000 kilométer hosszú útra indult a Dunán felfelé, a Fekete-tengertől Bécsig. A folyó történetének legkegyetlenebb áradása, amely Romániában és Bulgáriában emberek ezreinek életét sodorta magával, egyúttal azt is megakadályozta, hogy ez az elhivatott projekt Konstancából indulhasson útjára és Románián, valamint Bulgárián keresztülhaladva Európa legrégebbi kereskedelmi és kulturális artériáját járja be.
Így azonban az utazás a Duna felsőbb és biztonságosabb szakaszáról indul, a szerbiai Novi Sadból és a horvátországi Vukovarból. Kutlug Ataman Kübája és Nedko Solakov projektjei Ruszéban (Bulgária) a Canetti-házban láthatók, ahol a projekt május 13-án hivatalosan elkezdődött.
Június 1-én a Negrelli uszály Budapestre érkezik. Különös rakományt szállít: a török művész, Kutlug Ataman díjnyertes filmjét, a Kübát. A Küba egy rendkívül megindító DVD installáció, amely Isztambul egyik legnevezetesebb gettójában élő emberekkel készített rendkívüli interjúk egész sorát mutatja be. Az interjúkat Ataman két évnél is tovább készítette. A kifejezetten szimbolikus hajóút, a Küba: Utazás az árral szemben egy helyi és egyben nemzetközi projekt, amelynek az a célja, hogy művészi választ adjon azokra a komplex kihívásokra, melyeket a közelmúltban Európában létrejött szocio-kulturális fejlődés támaszt.
Minden városban, amelyen a Negrelli áthaladt, a Thyssen-Bornemissza Art Contemporary megbízásából egy kifejezetten erre az alkalomra készült új műalkotást mutatnak be, amely mintegy párbeszédet folytat Ataman installációjával. Művészeti projektjeiken keresztül különböző nyelveken beszélnek egyes kisebbségi csoportok és láthatatlan közösségek migrációjáról, történetéről és emlékeiről. Emellett hangsúlyt kapnak azok a túlélési képességek, amelyeket ezek a közösségek önazonosságuk védelme és önkifejezésük érdekében sajátítottak el.
Csáki László és Pálfi Szabolcs Agár - Projekt a magyar agárról címmel egy film-installációt készítettek.Kutlug Atamant eredetileg a londoni Artangel bízta meg a Küba című munkával, amely a Thyssen-Bornemisza Art Contemporary alapítvánnyal együttműködésben valósult meg. A film - amelyet 2004-ben a neves Carnegie-díjjal tüntettek ki az Egyesült Államokban-, Londonban, Pittsburgh-ben, Sydney-ben és Stuttgartban is közönségsiker volt.
A kortárs művészet támogatására létrehozott, még „fiatalnak” számító Thyssen-Bornemisza Art Contemporary alapítványt Francesca von Habsburg alapította Bécsben, 2002-ben. A művészet támogatását és a műgyűjtést célzó innovatív és tudományközi kezdeményezés a Thyssen család négy generáción átívelő művészetpártoló elhivatottságának legfrissebb megnyilatkozása. Francesca édesapja, Hans Heinrich Thyssen-Bornemisza nevéhez fűződik a világszerte ismert művészeti magángyűjtemény, amely ma a madridi Museo Thyssen-Bornemisza-ban a nagyközönség számára is látogatható.
A Thyssen-Bornemisza Art Contemporary a 21. század művészeti munkáiból máris jelentős gyűjteményre tett szert az új média – film, videó, fény, hang és intermediális installációk, fotó és performanszművészet – területéről, és célul tűzte ki, hogy napjaink legígéretesebb és legkreatívabb művészeit is ellássa megbízásokkal. A hely- és kontextus specifikus megbízások az alapítvány által támogatott művészekkel való szoros együttműködésben fogannak, és a vakmerően bátor projektek előmozdítása iránti személyes elkötelezettségből születnek, hogy azok a kortárs művészi kifejezés eleven tapasztalatával gazdagítsák a közönséget.
További részletek a http://www.tba21.org oldalon találhatók.
Ha hozzá kíván szólni, jelentkezzen be! |
Még senki sem szólt hozzá ehhez a cikkhez! Legyen Ön az első! |