Öblös szellentések viharában
Dátum: 2006. május 25., csütörtök, 7:39
Sztrájkhangulat érlelődik a londoni Tate Modern galériában szellentések miatt.

Nem a látogatók, hanem a teremőrök orroltak meg a műre, mert műrõl van szó, ugyanis ez a szellentéssorozat nem szimpla mezei, hanem kiállított darab.

Látni persze nem lehet, és az orrokat mellõzve, csakis a füleket vette célba alkotója, Martin Creed, aki nem elõször produkál meghökkentõt. A szellentéseket nem élõben kapják a látogatók, hanem csupán magnóról, a művész 9 perces hanganyagot produkált önerõbõl mikrofonba, azaz komoly - vagy komolytalan - stúdió munka eredménye a felvétel, amely azonban nem csupán 9 percen át szól, hanem egész nap, mivel végtelenítve játszódik le a magnón.

És megy a teremõrség agyára. Hiába váltják egymást félóránként - más-más teremben teljesítve szolgálatot -, az öblös szellentések a galéria egyik szárnyának egészében hallhatók.

„Borzalmas" - összegezte műkritikáját az egyik teremõrnõ.

A galéria vezetése ugyanakkor védelmébe vette a szélművészeti produktumot.

„A nálunk kiállított művek közül sok eredendõen provokatív. Nem katedrálisban vagyunk, amelyben szent relikviák elõtt kell térdepelni" - mondta Vicente Todoli, a Tate Modern igazgatója.

A gázgazda Creed egyébként nem akárki, 2001-ben õ nyerte el a legjelentõsebb kortárs brit képzõművészeti díjat, és az azzal járó 8 millió forintnyi összeget. A neves brit képzõművészeti kritikusokból, művészetpártolókból, galériaigazgatókból álló zsűri A fények kigyulladnak és kihunynak című „Creedóért" ítélte neki, amely nem állt másból, mint öt másodpercenként kigyulladó meg elalvó villanykörtékbõl egy szobában.

Creed javára írandó, hogy mostani szellentései között is van szünet, ugyanakkor 9 percenként csak önmagát ismétli.

(MTI-Panoráma)

 

Hozzászólás
Ha hozzá kíván szólni, jelentkezzen be!
Hozzászólások
Még senki sem szólt hozzá ehhez a cikkhez!
Legyen Ön az első!
Keresés:  KERESÉS
Galéria
 
Ide jöhet majd a bemutatkozó szöveg
Bemutatkozó
 
Ide jöhet majd a bemutatkozó szöveg
Anekdoták
Gombaszögi Ella társasági ember, nagy kártyajátékos volt, de csak olyanokkal játszott, akik legalább olyan jók voltak, mint ő. A játszmákból nem ritkán vesztesként került ki, de ezt nem bánta, mert legalább volt alkalma egy kis zsörtölődésre.
 
Molnár Ferenctől megkérdezték, hogy szerinte a békegalamb hím- vagy nőnemű. Az író elgon-dolkodott, majd határozottan így válaszolt:
Aforizmák
„ A világ nagy eseményeinek a története jóformán nem egyéb a bűntettek történeténél."
Voltaire
Az oldalt fejlesztette és üzemelteti az Ergo System
Művészeti Szakszervezetek Szövetsége
Művész-világ