Emlékkavicsok
Dátum: 2006. május 29., hétfő, 14:01
A 20. század botránya a magyar képzőművészetben is kitörölhetetlen nyomokat hagyott. A nácizmus pusztító eszméit vakon szolgáló adminisztráció nem kivételezett; a tehetségeket is a halálba küldte, megnyomorította.
S. Nagy Katalinnak a Glória Kiadó gondozásában most megjelenő kötete azokról a magyar képzőművészekről szól, akiket 1938–1945 között faji, származási alapon a zsidótörvények zsidónak minősítettek. Akkor is, ha önmagukat nem tartották annak, ha családjuk kikeresztelkedett, asszimilálódott a magyar kultúrához, nem beszéltek– írtak–olvastak héberül, nem volt közük a zsidó valláshoz. És azokról a képzőművészekről, akik fiatalon pusztultak el a munkaszolgálatban, gettókban, munka- és haláltáborokban. Nélkülük nincs magyar képzőművészet.

A zsidótörvények által érintettek közül sokan mások – Örkényi Strasser István, Goldman György, Kondor György, Porter Paula, Schnitzler János, Weisz Fehér György, Berger Juhász Pál, Göndör Bertalan, Hegedűs Endre – a harmincas-negyvenes évek műkritikája szerint nagy ígéretek, a jövő jelentős művészei, zsidósorsuk azonban megakadályozta, hogy pályájuk kiteljesedjék. Jó néhányan fiatalon pusztultak el a munkaszolgálatban, gettókban, munka- és haláltáborokban. Ez a könyv legalább az emlékezetüket, a nevüket megőrzi a mi lett volna, ha… taglalása nélkül.

S. Nagy Katalin „Emlékkavicsok” című könyvét Várszegi Asztrik püspök, pannonhalmi főapát és Székely Gábor a Holocaust Közalapítvány kuratóriumi elnöke mutatja be 2006. május 30-án kedden, 17-órakor a Holokauszt Emlékközpontban.
Hozzászólás
Ha hozzá kíván szólni, jelentkezzen be!
Hozzászólások
Még senki sem szólt hozzá ehhez a cikkhez!
Legyen Ön az első!
Keresés:  KERESÉS
Galéria
 
Ide jöhet majd a bemutatkozó szöveg
Bemutatkozó
 
Ide jöhet majd a bemutatkozó szöveg
Anekdoták
Salamon Béla mikor megkapta az Érdemes művész díjat, találkozott Dobozi Imre Kossuth-díjas íróval aki igy üdvözölte:
 
G. B. Shaw híres volt szarkasztikus megjegyzéseiről. Egy alkalommal régi hölgyismerőse panaszkodott az írónak:
Aforizmák
„Számomra a titkok a lelki élet nagy gyűjtőmedrei, a titkok, amiket az ember magában hordoz, a szeretet, az üdvösség..."
Fellini
Az oldalt fejlesztette és üzemelteti az Ergo System
Művészeti Szakszervezetek Szövetsége
Művész-világ