A művészet gyógyító ereje
Dátum: 2006. június 3., szombat, 12:54
Ünnepélyes megnyitóval vette kezdetét a második 24 órás rákellenes jótékonysági festõmaraton az Andrássy úti Kogart-házban pénteken délután.

Az eseményt, amelyet a Magyar Rákellenes Liga szervezett, Pécsi Ildikó színművésznõ nyitotta meg, aki József Attila: Thomas Mann üdvözlése című versével köszöntötte az egybegyûlteket. A művésznõ hangsúlyozta, hogy a lelki gyógyulás legnagyobb támasza a művészet. Vasváry Artúrné, a Magyar Rákellenes liga elnöke elmondta, hogy a rák a harmadik évezred legpusztítóbb betegsége. „Sajnos a halálos esetek száma növekszik. Az a célunk, hogy ezt a tendenciát csökkentsük. A betegség fizikailag és lelkileg egyaránt megterhelõ, és akik kigyógyultak belõle, azokban is mély nyomot hagynak azok az élmények, amelyeket a terápia alatt éltek végig" - mondta. Az elnök szerint bármilyen művészeti alkotás, legyen az egy vonal, egy folt, vagy festmény segíthet a lelki terhek könnyítésében.

A képzõmûvészeti megmérettetésen közel 150 hivatásos és amatõr alkotó vesz részt, akik folyamatosan, többféle technikával készíthetik el a rákellenes közdelemhez kötõdõ műveiket. A munkákhoz minden kelléket - vásznat, festéket, ecsetet - biztosítottak a szervezõk, és pihenõsarkot is kialakítottak a résztvevõknek.

A maratonon elkészült alkotások közül a legjobbakat díjazzák, majd elõzetes zsűrizés után nemzetközi megmérettetésen vesznek részt a londoni Royal College of Art-ban. Az egyes kategóriák gyõztesei mintegy 130-130 ezer forint, illetve a legjobbak több mint 2,5, illetve 1,25 millió forint pénzjutalomban részesülnek. (A díjak összege 500, 5000, illetve 10000 euró.) A gyõztesek a pénzt egy rákellenes szervezetnek ajánlják fel jótékony célra.

A festõmaraton ötletét az Eli Lilly and Company nevű amerikai gyógyszercég hívta életre az Oncology on Canavas című nemzetközi pályázatal két évvel ezelõtt, hogy alkotásra ösztönözze mindazokat, akik valaha is kapcsolatba kerültek a daganatos megbetegedésekkel. Szabó László, a Lilly Hungária Kft. ügyvezetõ igazgatója a megnyitón elmondta, hogy reméli, hogy idén is hasonló sikereket érnek el a magyar művészek. „Tavaly a harmadik legtöbb képet alkotó ország voltunk."

Az eseményt számos közéleti személyiség is támogatja. Hegedűs D. Géza színész szombaton maga is ecsetet ragad, de Balogh Edina a Barátok közt egyik szereplõje is szimpátiájáról biztosította a résztvevõket.

A jótékonysági esemény védnöke Sólyom Erzsébet, a köztársasági elnök felesége, valamint prof. Kásler Miklós, a Magyar Onkológiai Intézet igazgató fõorvosa.

Az alkotóversenyre a budapesti művészek mellett szép számban érkeztek vidéki résztvevõk. B. Fazekas Ágnes Nyíregyházáról utazott Budapestre. „Gyermekkorom óta festek, bár sosem jártam művészeti iskolába. Szerencsére engem, vagy a családomat közvetlenül nem érintette ez a szörnyû betegség, de láttam, ahogy az egyik szomszédomat hat hét alatt vitte el a kór" - mesélte. Az amatõr művész krétarajzot és termésképet fog készíteni. A termésképet a saját maga által szabadalmaztatott, speciális módon kezelt és festett meggymagokkal fog vászonra vinni.

A 24 órás festõmaraton elsõsorban a lakosságot leginkább érintõ két daganatos betegségcsoport, a mellrák, illetõleg a tüdõrák veszélyeire kívánja felhívni a figyelmet. Hazánkban évente mintegy nyolcezer ember hal meg tüdõrákban, ami az összes rákos halálozás negyede.

(MTI-Panoráma)

Hozzászólás
Ha hozzá kíván szólni, jelentkezzen be!
Hozzászólások
Még senki sem szólt hozzá ehhez a cikkhez!
Legyen Ön az első!
Keresés:  KERESÉS
Galéria
 
Ide jöhet majd a bemutatkozó szöveg
Bemutatkozó
 
Ide jöhet majd a bemutatkozó szöveg
Anekdoták
Alexandre Dumas egyik leghíresebb regénye A három testőr. A regényben címe ellenére mégis négy testőr szerepel: Athos, Porthos, Aramis és D'Artagnan. Egy olvasó meg is írta Dumas-nak, hogy a regény címében tévedett, mire az író így válaszolt:
 
1937-ben meghívtak néhány magyar művészt Londonba, VI. György koronázására. A meghívottak között volt Aba-Novák Vilmos is.
Aforizmák
„ Ha barátaim félszeműek, akkor profilból nézem őket."
Joseph Joubert
Az oldalt fejlesztette és üzemelteti az Ergo System
Művészeti Szakszervezetek Szövetsége
Művész-világ