Jelentősen megújult a színházi szakmák egyetlen országosan reprezentatív szakszervezete, az idén 105 éves Színházi Dolgozók Szakszervezetének (SzíDoSz) országos vezetősége, miután a 2024. április 8-án, hétfőn megtartott tisztújító küldöttgyűlésen megválasztották az új országos ügyvezető elnökséget. A következő öt évben országos elnökként Savanyu Gergely, a soproni Petőfi Színház színművésze, a soproni alapszervezet elnöke irányítja a 17 fős elnökséget. A két országos alelnök Makranczi Zalán színművész, a szinkron alapszervezet alelnöke és Kovács Éva Rebecca színművész, a szabadfoglalkozású művészek alapszervezetének titkára lett. Az elnökségi tagok többsége is kicserélődött. Az új elnökség programjában az érdekképviseleti funkció megerősítése szerepel az első helyen.
Tisztelt Szakszervezeti Tag!
2022. június 28-án a Képzőművészek, Iparművészek és Művészeti Dolgozók Szakszervezete végre megtartotta tisztújító Küldöttgyűlését.
Százezer forint támogatást kap minden friss diplomás színész az Előadóművészi Jogvédő Iroda Egyesülettől.
Ha gyermeke "tanulási problémára" vagy "viselkedési rendellenesség" miatt pszichiátriai szereket szed, és úgy érzi, hogy a gyermek állapota semmit sem változott vagy rosszabbodott emiatt, keresse az Állampolgári Bizottság az Emberi Jogokért Alapítványt. Az alapítványtól ingyenes tájékoztató kiadvány is kérhető a hiperaktivitás témájában.
Ha Ön vagy szerette segítségre számított a pszichiátrián, de ehelyett borzasztó tapasztalatai voltak (pl. bántalmazás, egészségkárosodás, gyógyszerfüggőség), hívja ingyenes jogsegélyszolgálatunkat!
A járvány miatt csak technikai közvetítéssel tudott összejönni december 7-én a Kongresszus által választott új Szövetségi Tanács, amelyben persze sok olyan kollégánk kapott újra bizalmat, akik már évek, évtizedek óta végzik ezt a munkát választóik töretlen bizalma mellett.
Csapdába ejtett fény
Dátum: 2006. szeptember 10., vasárnap, 12:17

Az 1941-ben született Bohus Zoltán iparművész elismert nagysága szakmájának. Évtizedek óta generációkat oktat a Moholy-Nagy László Egyetemen (volt Iparművészeti Főiskola) az üvegművességre. 1996-óta ő az Üvegtanszak vezetője. Sok külföldi egyetemen is vendégtanár, hiszen egy angliai, majd lengyelországi kiállítása óta újítóként ünneplik szerte a világban.
Most a szép, Lechner Ödön-tervezte Iparművészeti Múzeum legtetején, a kupola alatt „Az első negyven évem” alcímmel láthatóak munkái 1969-től napjainkig.
Ha jól szemügyre vesszük – most az üvegekről beszéljünk, noha vannak akkoriból fémobjektjei is, fényesre polírozva, felkunkorítva, behasítva; például Budapesten a Szervita téri templom melletti épület faldísze is az övé –, láthatjuk: mostani ötletei csíráiban már a kezdeti darabokban is benne vannak. A VIT-emlékmű 1975-ből (Világ Ifjúság Találkozó: erre gyúrtak a Ki-Mit-Tud-osok is vetélkedők során át, oda kijutni gyakran az egyetlen lehetőség volt világot látni a fiataloknak a 60-as, 70-es években. Erről lásd még a Csinibaba című opuszt) még töredezett és darabos, eldolgozatlan élű, de már egymásra rétegelt két félgömbje volt a kezdet.
Aztán kialakította a csak őt jellemző megmunkálási módot: egymásra ragasztott üvegrétegekből gyártott tiszta egyszerű – hasáb, félgolyóbis, gúla, satöbbi – formákat teljesen simára lecsiszolt. Így a zöldes anyag szűrve, átalakítva sötétebb és világosabb pászmákra bontja a rá vetődő fényt – látogatásomkor épp a délutáni napét –, ami így különálló, mozgalmas életbe kezd. Ilyen játék élteti a Szent Grálról szóló darabot, a spirális és organikus műveit, aztán Bartók A kékszakállú herceg vára című operáját megidéző Hét ajtót, amely végül már sötétbe vész. A legtöbb ilyenképp előállított – sok-sok félcentis rétegből pontosan egymásra ragasztott és puha-kerekre vagy éles-hegyesre kialakított munkája tulajdonképpen épület-makettként is funkcionálhatna. Ha felépülnének, kitöltenék a teret, de átlátni is engednének magukon; mégsem foglalnának el mindent a behemót, nap-eltakaró tömegükkel… De a művész nem ilyen utat akar bejárni velük. Az utána jövők előtt villant föl ezekkel vizuális lehetőségeket, megmutatva, hogy mennyi arca lehet ennek a régi-régi alapanyagnak. Ráébreszti nézőit és tanítványait arra, hogy az a törékenység, ami alapanyagának legfontosabb attribútuma, milyen módon védhető ki: gondos és válogatott, méretre szabott és precízen összeillesztett síküvegek összeragasztásával, egyesítésével. Ez – az összerendezettség, a József Attila-i determináltság, ahol mindegyik nyomja a másikát -szimbólumnak is szép, és itt kézzelfogható eredményt mutat. Súlyos, komoly tárgyak jöttek ezáltal létre, melyeket aztán kénye-kedve szerint alakított és formált. A külső tiszta egyszerűségét izgalmassá teszi a belül villódzó fénytörés, ami által mindenhonnan más-más a kép. A kiállítás szeptember 17-ig tekinthető meg kedd kivételével este 6- óráig. Szász Judit
Hozzászólás
Hozzászólások
|
|
Galéria
Ide jöhet majd a bemutatkozó szöveg
Bemutatkozó
Ide jöhet majd a bemutatkozó szöveg
Anekdoták
Yehudi Menuhin hegedűművész nemcsak játékáról, hanem roppant szorgalmáról is híres. Naponta nyolc órán át gyakorol, s ezt sohasem mulasztja el.
Örkény István a XX. század derekán alkotott. Az akkori kor (főként a politikai réteg) nem nagyon ismerte el munkásságát, sőt, nem nagyon kedvelte azt. Ezért aztán Örkény úgy döntött, hogy önként felhagy hivatásával, s megpróbálkozik az újságírással.
Aforizmák
„ Ha valaki alacsony, azon nincs mit nevetni. Amíg talpazatra nem áll."
Ancsel Éva
|
|